Nesaikingas antibiotikų vartojimas atneša tik nuostolius

Evelina Machova
2016-04-11
Specialistai pastebi, kad net ir šiandien neretai pasitaiko atvejų, kai šeimininkai, susirūpinę augintinių sveikata, negalavimų priežastis diagnozuoja ir ligas gydo patys. Tačiau netinkamas gydymas dažnai padaro daugiau žalos nei naudos, o tokio „gydymo“ padarinių taisymas atneša gerokai globalesnių nuostolių.
Nesaikingas antibiotikų vartojimas atneša tik nuostolius
Antimikrobinių veterinarinių vaistų skyrimas gyvuliui - atsakingas žingsnis dar ir todėl, kad iš šio gyvulio gautą pieną ar mėsą, kitus produktus vartojame maistui.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos specialistų, skirdami antibakterinius vaistus, veterinarijos gydytojai atsižvelgia į jo veikimo spektrą ir parenka tokį preparatą, kuris veiktų labiausiai tikėtinus esamos ligos sukėlėjus. Taip pat turi būti atsižvelgta į mikroorganizmo jautrumą šiam vaistui.

Prieš skiriant antibakterinį vaistą, reikėtų paimti klinikinę medžiagą mikrobiologiniam tyrimui. Ypač svarbu parinkti adekvačią antibakterinio vaisto dozękad būtų maksimalus gydymo efektas ir minimalus toksiškumas; parinkti tinkamą šių vaistų vartojimo dažnį, pakankamą gydymo trukmę, tinkamą vartojimo būdą, įvertinti galimą nepageidaujamą vaisto poveikį bei gyvūno fiziologinę, patologinę būklę.
 
Antimikrobinių veterinarinių vaistų skyrimas gyvuliui - atsakingas žingsnis dar ir todėl, kad iš šio gyvulio gautą pieną ar mėsą, kitus produktus vartojame maistui. Todėl gydant gyvulį būtina žinoti ir griežtai laikytis karencijos (išlaukos) laikotarpio. Jo nesilaikant, antimikrobinių veterinarinių vaistų likučių gali atsirasti ir maisto produktuose. Todėl bet kokius antimikrobinius ar kitų veterinarinius vaistus turi paskirti tik veterinarijos gydytojas.


 
Interviu
L.S. kalbina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotoją Vidmantą Paulauską apie tykančius pavojus dėl nesaikingo antibiotikų vartojimo.


- Kur slypi pagrindinė problema, kalbant apie antimikrobinį rezistentiškumą?
- Pirmiausia atsparumas antimikrobinėms medžiagoms ir jų augimas yra globali problema ir bene pavojingiausia tiek žmonių, tiek ir gyvūnų sveikatai. Tai susiję su nesaikingu antibiotikų vartojimu. Pastaruoju metu pastebima, kad auga bakterijų atsparumas antimikrobinėms medžiagoms.

Europoje kasmet dėl to miršta 25 tūkstančiai žmonių. Apie keturi milijonai Europos Sąjungos pacientų turi problemų dėl bakterijų atsparumo. Ar įsivaizduojate, kokie tai skaičiai? Pasaulyje dėl šios problemos kasmet miršta 750 tūkstančių žmonių. Maža to, prognozuojama, kad po daugiau nei trijų dešimtmečių dėl bakterijų atsparumo pasaulyje mirs dešimt milijonų žmonių. Tai - globali problema, kurią spręsti turime šiandien.
 
Jau ne vienerius metus raginama antibiotikus vartoti saikingai. Pastebite, kad keičiasi visuomenės požiūris? 
- Situacija po truputį keičiasi, atsiranda supratingumas. Bet turbūt sutiksite, kad problemos negali išspręsti vos per metus ar kelerius. Antimikrobinio rezistentiškumo problema aktuali ir Lietuvoje. Nemaža dalis antibakterinių vaistų suvartojama veterinarijoje, todėl labai svarbu skatinti racionalią ir tikslingą antiobiotikų vartojimo kultūrą, didinti visuomenės supratimą, ūkininkų sąmoningumą.

 
Bendraujame su paukščių, kiaulių augintojų bei kitomis asociacijomis. Iš jų dėl vykdomų programų sulaukiame teigiamų atsiliepimų. Daug kalbamės ir su veterinarijos gydytojais. Turiu pastebėti, kad lyginant Europos kontekstu situacija Lietuvoje visai nebloga. Tačiau kovojant su antimikrobinių medžiagų atsparumu turi būti vykdoma vieninga politika visose šalyse.
Todėl šiuo metu rengiamos gairės, ką reikėtų daryti, kad Lietuvos ūkinių gyvūnų augintojai galėtų drąsiai teigti, jog jų ūkiuose yra atsakingas antibiotikų vartojimas.

- Bet gi ne patys augintojai nusprendžia susirgusiems paukščiams ar gyvuliams skirti antibiotikus, o veterinarijos gydytojas. Ar klystu?
- Be abejo, receptą išrašo veterinaras, tačiau šiuo metu mums trūksta išsamesnių tyrimų. Kitaip sakant, skiriami plataus spektro antibiotikai, tiksliai neidentifikuojant sukėlėjo ir jo atsparumo antimikrobinėms medžiagoms. Jei būtų atliekami tokie tyrimai, skiriamas gydymas būtų kur kas efektyvesnis.

 
Tačiau dabar vyraujanti praktika skirti plataus spektro antibiotikus dažniau ligą prislopina, taip didinant atsparumą antimikrobinėms medžiagoms. Sukėlėjo identifikavimo ir atsparumo nustatymo tyrimai, žinoma, kainuoja, galbūt tai yra viena priežasčių, kodėl jie nėra taip dažnai taikomi. Todėl šiuo metu tarnybos specialistai dirba, stengdamiesi nustatyti, kokia galėtų būti efektyviausia tyrimų skyrimo schema.


Faktai ir skaičiai
Siekiant įvertinti antimikrobinio rezistentiškumo paplitimo mastą Europos šalyse, Europos Komisijos pavedimu Europos vaistų agentūra vykdo projektą.

Remiantis Europos vaistų agentūros vykdomo „Europos antimikrobinių medžiagų vartojimo veterinariniais tikslais stebėsenos projekto“ duomenimis, Lietuvos veterinarijos ir žemės ūkio sektoriuose jau daug metų stebimas antimikrobinių medžiagų pardavimų mažėjimas. Pavyzdžiui, 2010 m. parduota 16,4 t, 2011 m. – 14 t, 2012 m. – 13,4 t, 2013 m. – 12,8 t., 2014 m. – 12,7 t antimikrobinių preparatų.

Lyginant su bendru Europos Sąjungos (ES) valstybių vidurkiu, Lietuvoje šių preparatų parduodama ir sunaudojama 22 proc. mažiau. Vadinasi, ir kenksmingų medžiagų likučių maisto produktuose atsiradimo galimybė ar atsparumo šių medžiagų poveikiui pasireiškimo galimybė yra mažesnė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris