Nesaikingas antibiotikų vartojimas atneša tik nuostolius

Evelina Machova
2016-04-11
Specialistai pastebi, kad net ir šiandien neretai pasitaiko atvejų, kai šeimininkai, susirūpinę augintinių sveikata, negalavimų priežastis diagnozuoja ir ligas gydo patys. Tačiau netinkamas gydymas dažnai padaro daugiau žalos nei naudos, o tokio „gydymo“ padarinių taisymas atneša gerokai globalesnių nuostolių.
Nesaikingas antibiotikų vartojimas atneša tik nuostolius
Antimikrobinių veterinarinių vaistų skyrimas gyvuliui - atsakingas žingsnis dar ir todėl, kad iš šio gyvulio gautą pieną ar mėsą, kitus produktus vartojame maistui.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos specialistų, skirdami antibakterinius vaistus, veterinarijos gydytojai atsižvelgia į jo veikimo spektrą ir parenka tokį preparatą, kuris veiktų labiausiai tikėtinus esamos ligos sukėlėjus. Taip pat turi būti atsižvelgta į mikroorganizmo jautrumą šiam vaistui.

Prieš skiriant antibakterinį vaistą, reikėtų paimti klinikinę medžiagą mikrobiologiniam tyrimui. Ypač svarbu parinkti adekvačią antibakterinio vaisto dozękad būtų maksimalus gydymo efektas ir minimalus toksiškumas; parinkti tinkamą šių vaistų vartojimo dažnį, pakankamą gydymo trukmę, tinkamą vartojimo būdą, įvertinti galimą nepageidaujamą vaisto poveikį bei gyvūno fiziologinę, patologinę būklę.
 
Antimikrobinių veterinarinių vaistų skyrimas gyvuliui - atsakingas žingsnis dar ir todėl, kad iš šio gyvulio gautą pieną ar mėsą, kitus produktus vartojame maistui. Todėl gydant gyvulį būtina žinoti ir griežtai laikytis karencijos (išlaukos) laikotarpio. Jo nesilaikant, antimikrobinių veterinarinių vaistų likučių gali atsirasti ir maisto produktuose. Todėl bet kokius antimikrobinius ar kitų veterinarinius vaistus turi paskirti tik veterinarijos gydytojas.


 
Interviu
L.S. kalbina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotoją Vidmantą Paulauską apie tykančius pavojus dėl nesaikingo antibiotikų vartojimo.


- Kur slypi pagrindinė problema, kalbant apie antimikrobinį rezistentiškumą?
- Pirmiausia atsparumas antimikrobinėms medžiagoms ir jų augimas yra globali problema ir bene pavojingiausia tiek žmonių, tiek ir gyvūnų sveikatai. Tai susiję su nesaikingu antibiotikų vartojimu. Pastaruoju metu pastebima, kad auga bakterijų atsparumas antimikrobinėms medžiagoms.

Europoje kasmet dėl to miršta 25 tūkstančiai žmonių. Apie keturi milijonai Europos Sąjungos pacientų turi problemų dėl bakterijų atsparumo. Ar įsivaizduojate, kokie tai skaičiai? Pasaulyje dėl šios problemos kasmet miršta 750 tūkstančių žmonių. Maža to, prognozuojama, kad po daugiau nei trijų dešimtmečių dėl bakterijų atsparumo pasaulyje mirs dešimt milijonų žmonių. Tai - globali problema, kurią spręsti turime šiandien.
 
Jau ne vienerius metus raginama antibiotikus vartoti saikingai. Pastebite, kad keičiasi visuomenės požiūris? 
- Situacija po truputį keičiasi, atsiranda supratingumas. Bet turbūt sutiksite, kad problemos negali išspręsti vos per metus ar kelerius. Antimikrobinio rezistentiškumo problema aktuali ir Lietuvoje. Nemaža dalis antibakterinių vaistų suvartojama veterinarijoje, todėl labai svarbu skatinti racionalią ir tikslingą antiobiotikų vartojimo kultūrą, didinti visuomenės supratimą, ūkininkų sąmoningumą.

 
Bendraujame su paukščių, kiaulių augintojų bei kitomis asociacijomis. Iš jų dėl vykdomų programų sulaukiame teigiamų atsiliepimų. Daug kalbamės ir su veterinarijos gydytojais. Turiu pastebėti, kad lyginant Europos kontekstu situacija Lietuvoje visai nebloga. Tačiau kovojant su antimikrobinių medžiagų atsparumu turi būti vykdoma vieninga politika visose šalyse.
Todėl šiuo metu rengiamos gairės, ką reikėtų daryti, kad Lietuvos ūkinių gyvūnų augintojai galėtų drąsiai teigti, jog jų ūkiuose yra atsakingas antibiotikų vartojimas.

- Bet gi ne patys augintojai nusprendžia susirgusiems paukščiams ar gyvuliams skirti antibiotikus, o veterinarijos gydytojas. Ar klystu?
- Be abejo, receptą išrašo veterinaras, tačiau šiuo metu mums trūksta išsamesnių tyrimų. Kitaip sakant, skiriami plataus spektro antibiotikai, tiksliai neidentifikuojant sukėlėjo ir jo atsparumo antimikrobinėms medžiagoms. Jei būtų atliekami tokie tyrimai, skiriamas gydymas būtų kur kas efektyvesnis.

 
Tačiau dabar vyraujanti praktika skirti plataus spektro antibiotikus dažniau ligą prislopina, taip didinant atsparumą antimikrobinėms medžiagoms. Sukėlėjo identifikavimo ir atsparumo nustatymo tyrimai, žinoma, kainuoja, galbūt tai yra viena priežasčių, kodėl jie nėra taip dažnai taikomi. Todėl šiuo metu tarnybos specialistai dirba, stengdamiesi nustatyti, kokia galėtų būti efektyviausia tyrimų skyrimo schema.


Faktai ir skaičiai
Siekiant įvertinti antimikrobinio rezistentiškumo paplitimo mastą Europos šalyse, Europos Komisijos pavedimu Europos vaistų agentūra vykdo projektą.

Remiantis Europos vaistų agentūros vykdomo „Europos antimikrobinių medžiagų vartojimo veterinariniais tikslais stebėsenos projekto“ duomenimis, Lietuvos veterinarijos ir žemės ūkio sektoriuose jau daug metų stebimas antimikrobinių medžiagų pardavimų mažėjimas. Pavyzdžiui, 2010 m. parduota 16,4 t, 2011 m. – 14 t, 2012 m. – 13,4 t, 2013 m. – 12,8 t., 2014 m. – 12,7 t antimikrobinių preparatų.

Lyginant su bendru Europos Sąjungos (ES) valstybių vidurkiu, Lietuvoje šių preparatų parduodama ir sunaudojama 22 proc. mažiau. Vadinasi, ir kenksmingų medžiagų likučių maisto produktuose atsiradimo galimybė ar atsparumo šių medžiagų poveikiui pasireiškimo galimybė yra mažesnė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica