Kauno klinikose atidarytas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas

www.lsveikata.lt
2016-12-01
Šiandien, ketvirtadienį, Kauno klinikose atidarytas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas. Jis skirtas anksčiau laiko gimusiems ir sergantiems naujagimiams, o donorinis pienas bus saugus ir nieko nekainuos.
Kauno klinikose atidarytas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas
Europoje šiuo metu veikia 206 donoriniai motinos pieno bankai, o nuo šiandien gretas papildė ir Lietuva.

,,Pagal PSO rekomendacijas, jeigu mama neturi galimybės žindyti, antrasis pasirinkimas maitinimui labai mažo svorio neišnešiotiems naujagimiams iki 1500 g turėtų būti donorinis motinos pienas - iki šiol tokio pasirinkimo neturėjome“, – teigia Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė ir džiaugiasi, kad sena svajonė įsteigti motinos pieno banką Kauno regiono šeimoms pagaliau virto tikrove.
 

Kauno klinikose įkurtas donorinis motinos pieno bankas atitinka visus saugumo, patikimumo ir kokybės reikalavimus. ,,Pieno banko donorėmis galės tapti visos mamos, neturinčios žalingų įpročių (rūkymas, alkoholio ar narkotikų vartojimas ir kt.),  kurios iki 6 mėnesio maitina kūdikį“, – teigia Kauno klinikų gydytoja neonatologė Vilma Ivanauskienė. – Donorėms bus atliekami kraujo tyrimai dėl galimų infekcijų, tokių kaip: ŽIV, sifilis, žmogaus T limfocitų virusas ir hepatitai“. Donorinis pienas bus detaliai ištiriamas, analizuojamas, o vėliau  pasterizuojamas ir laikomas specialiuose moderniuose šaldytuvuose net iki 6 mėnesių.
 
Iki šiol pieno perteklių tekdavo išpilti, nes neištirtas ir neapdorotas jis nėra saugus. „Donorinis pienas padės sumažinti neišnešiotų naujagimių sergamumą nekroziniu enterokolitu, t.y. žarnyno uždegimu ir su šia liga susijusių komplikacijų: žarnyno operacijų, ilgalaikio maitinimo infuzijos būdu, ilgalaikio antibiotikų vartojimo, ilgalaikio gulėjimo intensyviosios terapijos skyriuje ir naujagimių mirštamumą“, – sako prof. Rasa Tamelienė.
 
Pasaulinė praktika rodo, jog neišnešioti naujagimiai, maitinami donoriniu pienu, yra atsparesni infekcijoms ir alergijoms.
Lietuvoje kasmet per anksti gimta 5-6 proc. naujagimių, nemokančių kvėpuoti, palaikyti normalios kūno temperatūros ar žįsti, todėl yra maitinami per zondą. Kauno Perinatologijos centre kasmet gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų – apie 500 neišnešiotų.
 
Kartu su Kauno klinikomis neišnešiotų naujagimių susilaukusias šeimas globojanti asociacija „Padedu augti“ įvykdė projektą „Sveika pradžia – mamos pieno laše“. Prie pirmojo Lietuvoje donorinio motinos pieno banko įsteigimo prisidėjo UAB ,,Bosca“, organizacija ,,Rotary international“, AB „Inter rao Lietuva“ ir kiti rėmėjai. Iš viso pirmajam Lietuvos donoriniam motinos pieno bankui įsteigti skirta apie 150 tūkst. eurų.
Europoje šiuo metu veikia 206 donoriniai motinos pieno bankai, o nuo šiandien gretas papildė ir Lietuva. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica