Kai žemę iš po kojų išmuša vėžio diagnozė

Aigustė Tavoraitė
2018-02-01
Vasario 4-ąją, sekmadienį, minėsime Pasaulinę kovos su vėžiu dieną. Šios sunkios ligos diagnozė paprastai trenkia kaip žaibas iš giedro dangaus ir tampa išbandymu ne tik pačiam pacientui, bet ir jo artimiesiems. Kaip padėti sergančiajam išgyventi šį metą?
Kai žemę iš po kojų išmuša vėžio diagnozė
Išgirdus diagnozę „vėžys“ vienas svarbiausių artimųjų vaidmenų – padėti adekvačiai įvertinti situaciją. Būtent artimieji galbūt išgirsta iš gydytojų daugiau informacijos nei pats žmogus, tiesiog labiau įsiklauso, jiems lengviau priimti informaciją.

 
Patarkite, kaip galima būtų padėti, psichologiškai palaikyti vėžiu sergantį žmogų?
Roma, 49 metai
 

Pataria specialistė
Asociacijos „Kraujas“ savanorė, psichologė Lina Šopienė:
 
Neneigti išgyvenimų
- Natūralu, kad onkologinės ligos diagnozė yra netikėta, dažnai net neįtikima ir sukelia šoko būseną. Paprastai užtrunka laiko, kol žmogus atsitokėja, susivokia, kas įvyko, ką toliau reikės daryti. Visi daugiau mažiau žino, kas tai yra vėžys, bet ne visi žino, kad ir ligos stadijos būna skirtingos, ir gydymas taikomas individualus. Taigi čia vienas svarbiausių artimųjų vaidmenų – padėti adekvačiai įvertinti situaciją. Būtent artimieji galbūt išgirsta iš gydytojų daugiau informacijos nei pats žmogus, tiesiog labiau įsiklauso, jiems lengviau priimti informaciją.
 
Kelių, kaip pagelbėti vėžio diagnozę išgirdusiam žmogui, yra ne vienas. Aišku, nesama vienos taisyklės, tinkančios visiems atvejams. Dažniausiai padeda paprasčiausias buvimas kartu, kartais tiesiog tylėjimas. Labai svarbu žmogui duoti išreikšti jausmus – leisti išsiverkti ir pan. Svarbu nepulti raminti sergančiojo sakant, kad viskas bus gerai. Nes tokiu atveju kaip ir neigiami žmogaus išgyvenimai. Galima sakyti, kad apgailestaujama, kad artimajam teko išgirsti šią diagnozę, jokiu būdu necituoti Šventojo Rašto ar kokių filosofų, pulti kitaip patarinėti. Galima tiesiog paklausti, kuo galėčiau padėti. Ir pagalba gali būti elementari – kad ir atnešti vandens stiklinę ar apkabinti. Čia daugiau kalbu apie pirminį momentą, kuris, matyt, ir sunkiausias. Tiesiog reikia padėti žmogui susivokti, kas įvyko.
 
Žmogaus nepalikti vieno

Be abejo, psichologinis palaikymas ir kitokia pagalba sergančiajam labai svarbi ir toliau gydantis. Svarbu nepalikti žmogaus vieno, nes artimojo buvimas šalia, žinojimas, kad turėsiu į ką atsiremti, ramina. Verta lydėti sergantįjį pas gydytoją. Dažnos tokios situacijos, kad išėjęs iš gydytojo kabineto žmogus skundžiasi, kad specialistas nieko nepasakė. Bet juk išties jis paaiškina, tik galbūt neatsimenama. O artimasis gali padėti surinkti informaciją, pasitikslinti, užsirašyti klausimus, ką toliau reikėtų daryti, galbūt nukreipti kokiems užsiėmimams.
 
Aišku, gydymas yra pakankamai agresyvus, atimantis daug energijos ir jėgų, nelydi didelis noras ar entuziazmas kažką veikti. Tačiau kiekvieno savijauta – individualus dalykas. Jei vieniems kaip tik kyla noras kuo daugiau nuveikti, kitiems – pasitraukti, pabūti vieniems. Taigi artimieji neturėtų nieko primygtinai siūlyti, tik pasiteirauti, kuo gali padėti.
 
Drąsiau kreipiasi pagalbos

Dalis žmonių, kaip tik nenorėdami artimųjų apsunkinti neigiamais išgyvenimais, linkę kreiptis pagalbos į specialistus. Aišku, čia dar esama mitų: kai žmogui ką nors skauda, natūralu, kad einama pas gydytoją, tačiau nesusitvarkant su baime, neramiomis, net neigiamomis mintimis kreiptis į psichologą jau atrodo gėdinga. Visgi džiugu, kad žmonės vis drąsiau kreipiasi padėti. Suvokiama, kad taip nėra rodomas silpnumas, o kaip tik – supratimas, kad mano galimybės šiandien yra ribotos. Ryt gal bus kitaip, bet šiandien man reikia pagalbos.
Didelį darbą jau atlieka psichologai klinikose, suteikdami visą informaciją ir pirminę pagalbą. Išėjus iš ligoninės galima kreiptis pagalbos į kitas asociacijas. Specialistai gali greičiau padėti žmogui, greičiau parodyti kelius ir būdus. Bet tikime, kad visi žmonės pajėgūs susitvarkyti ir patys.

 
Verta žinoti
Psichologinė pusiausvyra labai svarbią vietą užima ir sveikimo procese. Labai svarbu, kad užsimegztų ir išliktų per visą gydymosi laikotarpį geras santykis tarp gydytojo ir paciento. Svarbu, kad pacientas žinotų, suprastų ir pasitikėtų jam skiriamais gydymo metodais, kad nebijotų atvirai išreikšti savo skundų, nerimo jam rūpimais klausimais.
Įvairių tyrimų duomenimis 20–40 proc. onkologinių pacientų patiria depresijos simptomus. Ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių pastebėta, jog į specialistus dėl įvairių priežasčių kreipiasi tik nedidelė dalis šių pacientų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris