Ilgesnė pietų pertrauka gali sukelti problemų

www.lsveikata.lt
2017-08-07
Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministrai kreipėsi į Kauno miesto ir rajono savivaldybes siūlydami pagerinti moksleivių mitybą ugdymo įstaigose - ilginti pietų pertraukas, maistą tiekti ne porcijomis, kaip yra šiuo metu, o švediško stalo principu. Kauno miesto ir rajono savivaldybių atstovai teigia svarstysiantys siūlymą, tačiau atkreipia dėmesį, kad tai gali sukelti nepatogumų būrelius lankantiems moksleiviams.
Ilgesnė pietų pertrauka gali sukelti problemų
Savivaldybių atstovai teigia, kad ilgesnė pietų pertrauka gali sukelti nepatogumų būrelius lankantiems moksleiviams

Naujas mitybos planas
„Turime pripažinti, kad Lietuvos moksleivių mityba yra prasta ir norint ugdyti sveiką jaunąją kartą yra būtina taisyti nusistovėjusį modelį, todėl remiantis užsienio šalių patirtimi buvo pasiūlytas visiškai naujas mitybos planas. Kaunas ir Kauno rajonas šiam bandomajam projektui buvo pasirinktas neatsitiktinai. Čia valdžia jau atkreipė dėmesį į keistiną situaciją, bandė ją gerinti kitais būdais ir yra atvira inovatyvioms idėjoms“, - sako sveikatos apsaugos ministras A.Veryga.

 
A.Verygos teigimu, mitybos specialistai rekomenduoja, kad pietūs būtų organizuojami ne vėliau kaip praėjus 4 val. nuo pamokų pradžios. O vaikų ir jaunimo aptarnavimui pietų metu pagerinti rekomenduojama rasti galimybę pailginti pertraukas iki valandos. 
 
Kita dažna problema - maistas moksleiviams pateikiamas porcijomis. Tačiau visi žino, kad jie būna išrankūs ir suvalgo tikrai ne viską, tad gauna nepakankamą kalorijų ir naudingų medžiagų kiekį. Todėl rekomenduojama sudaryti galimybę moksleiviams pasirinkti iš kelių karštųjų pietų patiekalų ir kelių garnyrų. Geriausias būdas tai įgyvendinti būtų maisto pateikimas švediško stalo principu. Vadinasi, moksleiviams turi būti sudarytos galimybės patiems įsidėti maisto. Taip jie galėtų pasirinkti, ko norėtų tą dieną ir patys susiformuotų pakankamą jo kiekį. Tai itin aktualu tiems jauniems žmonėms, kurie turi alergijų ar netoleruoja tam tikrų maisto produktų. Be to, moksleiviams turi būti suteikta galimybė patiems atsinešti maistą iš namų. Už tokio maisto kokybę būtų atsakingi vaiko tėvai ar globėjai.
 
Kaunas dar svarstys
Kauno miesto ir rajono savivaldybių atstovai teigia svarstysiantys siūlymą dėl pietų pertraukos ilginimo ir švediško stalo principo mokyklose, tačiau atkreipia dėmesį, kad tai gali sukelti nepatogumų būrelius lankantiems moksleiviams.

„Vaikai turi ir užklasinių veiklų, neformalaus ugdymo pamokėles – labai daug kas keistųsi. Ir suvežimas vaikų yra pritaikomas – kad autobusiukai juos galėtų atvežti ir išvežti – viskas yra susiję, reikia matyti visumą, ne tik pailgintą pietų pertrauką“, – BNS sakė Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius Antanas Nesteckis.
 
„Vaikai pavalgo per pusvalandį, kitą laiką mes turėtume galvoti apie jų užėmimą. Kitas klausimas – ilgėja vaiko buvimas mokykloje ir nusikelia įvairios užklasinės veiklos. Tų mokyklų mokiniams gali atsirasti problemų lankant papildomus užsiėmimus“, – BNS sakė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė.
 
Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius Antanas Nesteckis taip pat atkreipė dėmesį, kad ilgesnė pietų pertrauka kai kuriose mokyklose būtų sudėtinga mokytojams, dirbantiems daugiau nei vienoje švietimo įstaigoje, be to, reikėtų derinti moksleivių parvežimą mokykliniais autobusais.

Tarp kitko:
 
Rajone ministerijų siūlymą planuojama aptarti rugsėjo pradžioje, kai iš atostogų grįš mokyklų bendruomenės. Kaune pasiūlymas yra svarstomas ir planuojama, kad maždaug penkiose mokyklose šį maitinimo būdą būtų galima išbandyti, tačiau tai galėtų būti įgyvendinta ne anksčiau sausio mėnesio.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica