Belaukiant įpėdinio

Jolanta Babiliūtė
2016-02-04
Šviežiai įdegęs ir pailsėjęs premjeras Algirdas Butkevičius bus kviečiamas pas prezidentę „rimtam pokalbiui“. Baigsis Bonifacijaus atostogos. Grįš į Lietuvą, kur amžinas tik vienas dalykas - tvyrantis korupcijos smogas.
Įsivaizduoju, kaip abu žiūrės vienas kitam į akis, stengdamiesi prisiminti valdininkų veidus. Abu kamuos ta pati mintis - ar tai viskas, ką galime pasiūlyti Lietuvai?

Prieš daugelį metų, berods Telšiuose, stebėjau vaizdelį. Ežere plaukiojo ančių būrelis. Atskrido varna. Pastypinėjo pakrantėje, piktai į šonus pasukiojo snapą ir nusprendė, kad ir ji gali. Ėmė taikytis lipti ant vandens. Sparnais muša ir vis tiek skęsta. Supykusi kirto arčiausiai priplaukusiai plačiasnapei į galvą ir nuskrido. Gamtoje viskas pagal taisykles, į lentynėles sudėliota. Žvirblis niekada nebus erelis, asilas - arklys, o triušis - liūtas.
 
Panašios taisyklės galioja sporte. Nerenka gi čempionų pagal partiškumą ar giminystės ryšius. Arba manekenių - pagal atsėdėtą frakcijoje laiką.

Užtat ministrus, aukštus valdininkus pasiųsti į gerą vietą - partijai tik duok. Nors iš anksto aišku, kad tas vadovas bus kaip kompasas be rodyklių ar laikrodis be ciferblato. Ir ordiną jam norėsis kabinti už tai, kad patylėtų.
 
Praėjusių metų vidurvasaryje, vėliau patikrinsiu, ar nebuvo pilnatis, po Socialdemokratų partijos prezidiumo posėdžio A.Butkevičius pasidžiaugė, kad naują sveikatos apsaugos ministrą rinkosi iš penkių kandidatų. Rimantė Šalaševičiūtė buvo protingiausia, bent jau mokėjo anglų kalbą, turėjo sėkmingo administravimo patirties? Žurnalistams buvo paminėtos trys pagrindinės laimėtojos savybės - principinga, reikli, tvirtai laikosi savo nuomonės. „Kur kompetencija?“, - piktai kraipė galvą tik ką iškeptas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis. Kam jos? Užtenka arogancijos.
 
Nenuilstančio kovotojo už sveiką gyvenseną ir ligų prevenciją įpėdinė turėjo tęsti pradėtas reformas. Ji tai darė. Rūkydama kovojo su rūkymu, jau prieš dešimtmetį nenorėjo duoti vokelio. Graužė sąžinę, nežinojo, kaip įbrukti. Taip prasidėjo jos kova - su vokeliais. Net burnos higienos laikytis paskatino dar vienu viešu prisipažinimu - pas odontologą nesilankė jau ketverius metus. O tai, žinote, negerai.  
 
Nusikalbėjimų buvo tiek daug, kad norint pasitraukti ar patraukti iš posto, galima buvo rinktis. Vieningai ropę iš SAM rauna premjeras, prezidentė, grupė įtakingų bendrapartiečių, o principingoji Rimantė laukia sugrįžtančio Algirdo, kad asmeniškai jam įteiktų atsistatydinimo raštą. Tuo metu kaip niekur nieko važinėja po Lietuvą, tiesa, nuzulintomis kryptimis, kerpa juosteles, posėdžiauja ir „dirba su dokumentais“. Patarimas, parašius atsistatydinimo pareiškimą, prisėsti uodegą jai negalioja. Bent jau iki kito antradienio, kuomet pažiūrės premjerui į akis. Ką tikisi ten išvysti? Kokius tūzus tekštels ant stalo ir kokios nuomonės tvirtai laikysis, dėl ko derėsis? Yra visokių versijų.
 

Galbūt net reikalaus didesnės priedangos. Jei STT paknis ir iš tiesų išknis, kad reikalavo kyšių už ES paramą. Aišku, ne sau. Nereikia visų akmenų mėtyti į Šiaulių pusę. Nuo politikų ir ypač ministrų malonės priklausomos visos ligoninės, juolab respublikinės. Artėjančių rinkimų krečiamos visos valstybinės ir viešosios įstaigos. Principingoji ministrė tvirtai laikosi nuomonės, kurios ligoninės geros, kurios - ne. Tik niekaip neišeina išsiaiškinti, pagal kokius kriterijus ji tai daro. Štai rajonų ligoninės labai principingai bei nuosekliai kišamos po suolu. Kitos matuojamos komentatoriams gerai pažįstamais ženklais - patinka arba nepatinka.  
 
Štai ponios lagaminams tampyti labiausiai tinkami patys didžiausi, trečio lygio, direktoriai. Tai į Vokietiją, tai dar toliau - į Kiniją abudu vežėsi. Šie, tiesa, ypatingu entuziazmu netryško, bet skrido. Domėjosi alternatyvia medicina, vietiniu sveikatos draudimu, dar kažin kuo. Kartu gal reikalus aptarė. Kelionė gi - netrumpa. Jei nesikratytų tos STT šmėklos, ypač stipriai aktyvuojamos prieš rinkimus, būtų galima ją pavadinti įdomia ir net naudinga.
 
Ar ramu tiems direktoriams, kurių įstaigose lankydavosi, po to vaišindavosi ir karts nuo karto bėgdavusi „kalbėti telefonu“. Kas nors ją lydėdavo. Ministrė sako, kad savo pokalbių išklotinėse nepamatė nieko tokio, kas galėtų sukelti įtarimus. Reikėtų, kad taip garsiai, kaip ji moka, per visas TV patvirtintų ir STT.
 
Kai iš keturių vis dar sveikatos apsaugos ministrės kėdės kojų liko tik viena ir ta klibanti, visiems be galo įdomu, kas bus antrasis V.P.Andriukaičio įpėdinis. Kiekvieną dieną išmetamos vis naujos kandidatūros. Kuriam nors pasiseks. Svarbiausia, kad jis po septynių mėnesių nesiteisintų: „radau labai blogą situaciją“, o gausus medicinos darbuotojų choras neuždainuotų: „palikai dar blogesnę“. Todėl būtinas reikalavimas ateinančiajam - mokėti darbus dirbti paprastai ir skaidriai.   
 
Šiandien, ketvirtadienį, ministerijoje pasitarimas. Vėl apie tą patį. Korupcijos klausimais. Ne veltui sakoma, jog iš klaidų mokaisi. Jeigu nori būti labai mokytas, turi jas daryti nuolat.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica