Ringailė Barkauskaitė: apie dailės terapijos naudą ir mitus

Mantas Jusis
2023-04-10
Su Ringaile pasikalbėjome apie terapiją, kuri savyje talpina tiek psichologijos, tiek ir meno aspektus. Kaip piešti, kai „nemoku“. Aptarėme ir ją gaubiančius mitus: ar tikrai egzistuoja universali simbolių knyga, kurios dėka terapeutai „nuskaito“ mūsų mintis, ar pandemija, o dabar ir karas paveikė vidinius mūsų pasaulius?
„Dailės terapija yra vieta, kur gali atsiskleisti. Čia daug svarbiau pats procesas, į rezultatą nesame orientuoti, tad jei žmogus nemoka piešti, dar geriau, nes tada jis gali autentiškai save išreikšti“, - sako dailės terapeutė Ringailė Barkauskaitė. K.Žukausko nuotr.

- Dailės terapija, kam ji skirta?
- Tai meno terapijos kryptis, kuri apjungia dailę ir psichoterapiją. Ji turi ir antropologijos, ir filosofijos aspektų. Per ją meno pagalba galima padėti žmogui pagerinti gyvenimą. Kalbu ir apie įvairiausių sutrikimų gydymą įvairaus amžiaus žmonėms – nuo kūdikio, iki gulinčiojo hospise. Ji gali padėti išspręsti patiriamus sunkumus, lavinti bendravimo įgūdžius, padėti pažinti save, atskleisti vidinį kūrybiškumą bei palengvinti emocinį krūvį. Ši terapija gali būti ir individuali, ir grupinė.
 
- Ar teko susidurti su mitais apie dailės terapiją?
- Yra manančių, jog čia – mandalų piešimas. Dar vienas mitas, jog mes turime universalią simbolių reikšmių knygą, tad žmonės jaudinasi, jog iš jų piešinių apie juos „nuskaitys“ daugiau, nei jie norėtų. Ne, taip nėra. Kiekvienam žmogui ta pati spalva gali reikšti kardinaliai skirtingus dalykus. Be abejo, simboliai turi tam tikro universalumo, kylančio iš pasąmonės.
 

- O kaip dailės terapija atsidūrė tavo horizonte? Kuo ji tave sužavėjo?
- Aš turiu menų bakalaurą, kurį studijavau Anglijoje. Ten pirmą kartą ir išgirdau apie dailės terapiją. Nenuostabu, nes Anglijoje bei Amerikoje ir yra dailės terapijos šaknys. Tuo metu pagalvojau, jog gal įdomus dalykas, bet taip ir palikau, nes mokiausi dizaino.
Studijų metais bei grįžusi į Lietuvą patyriau sunkių išgyvenimų,  tad nuėjau į vieną seminarą, kur pamačiau ir pajutau, jog dailės terapija – mano dalykas ir jame jaučiuosi kaip žuvis vandeny. Ji apjungia ir psichologiją, ir meną. Kelerius metus lankiau įvairias konferencijas, seminarus, kol galop nusprendžiau ją studijuoti, po to atėjo įvairios praktikos ir darbai šioje srityje.


 
- Ką pasakytum žmogui, kuris sakytų: „dailė mokykloje man nelabai sekėsi, tad ir ši terapijai tikriausiai ne man“?
- Labai geras klausimas. Žmonės dažnai bijo ateiti į šiuos užsiėmimus, nes galvoja, jog nemoka piešti. Vyresni net pasako, jog nepiešė nuo mokyklos laikų (penkiasdešimt metų ar daugiau). Mokykloje dažnas jų buvo sukritikuotas mokytojo: „kodėl nupiešei tokį spalvotą paukštį, juk tokių nebūna. Kaip ir violetinio dangaus...“ Būna ir priešingų atvejų: viena senjorė pasakojo, jog nupiešė gražų piešinį, o mokytoja nepatikėjo, jog čia jos autorystė. Taip žmonės meta piešti. 
Dailės terapija yra vieta, kur gali atsiskleisti. Čia daug svarbiau pats procesas, į rezultatą nesame orientuoti, tad jei žmogus nemoka piešti, dar geriau, nes tada jis gali autentiškai save išreikšti.
 
Ar yra koks nors amžiaus cenzas dailės terapijai? Galbūt vieni joje apsilankę yra dar truputį per jauni, o kiti priešingai – šiek tiek per seni?
- Amžiaus cenzo nėra. Vaikai piešti pradeda anksti. Aišku, jų darbų neanalizuosi, bet tai ir nėra būtina. Terapija pritaikoma prie žmogaus. Yra žmonių, kuriems reikia daug kalbėti, o kitam, priešingai, sunku pasakyti, daug lengviau nupiešti. Terapija ypač tinkama mokyklinio amžiaus vaikams, o vyriausi jos dalyviai – hospiso pacientai, kurie guli lovoje. Parinkus tinkamas priemones jie irgi gali piešti.

Studijų metais buvo atvažiavęs dėstytojas iš Vokietijos, kuris daug metų veda šią terapiją akliems žmonėms. Nors mes galvojame, jog čia vizualus menas, o jie tiesiog daug lipdo.
 
Kaip tik norėjau klausti, ar esate apsiriboję tik pieštukais, teptukais ir popieriumi. Ar priemonių, kurias galite naudoti, asortimentas platesnis?
Priemonės gali būti įvairiausios. Nuo standartinių pieštukų, teptukų, dažų, akvarelės ir kreidelių, bet galima naudoti ir molį, modeliną, plasteliną ar iš laikraščių daryti koliažus. Taip pat galima naudoti ir gamtoje sutinkamas priemones, pavyzdžiui, vasarą prisiskinti gėlių, rasti kitų tinkamų gamtos elementų ir su jais kurti tiek būnant pačioje gamtoje, tiek medžiagas parsinešus į klasę. Esu vedusi įdomų užsiėmimą, kai ant lapelio surašomos tam tikros savybės, situacijos, kurių norima atsikratyti. Tie lapeliai sudeginami, o iš jų pelenų kuriamas paveikslas.


 
Su dailės terapija padedi atsipalaiduoti kitiems, o tu pailsi, įkrauni vidines baterijas?
- Dailės terapija – mano mylimas darbas, bet dirbant su žmonėmis jai reikia skirti tikrai daug energijos. Viena priemonių, kuri padeda man atsipalaiduoti – plūduriavimo terapija, bet labiausiai man padeda pabuvimas gamtoje. Mėgstu pasimėgauti įvairiomis gamtos stichijomis, pavyzdžiui, pabūti prie laužo ar vandens telkinio. Dar mėgstu žygius, myliu gyvūnus, pati auginu šuniuką. Mėgstu keliauti, dažniausiai Lietuvoje išvykti kur nors už miesto.
Esu gyvenusi užsienyje, keliavusi Indijoje, Nepale... Kartais atrodo, kad Lietuva tokia maža, bet turime tiek daug miestų ir miestelių, kuriuos galima pažinti: ar tai būtų Antalieptė, ar Panevėžys. Juose pasijaučiu kaip kitame pasaulyje. Išties, turime daug gražių vietų.
O dar mėgstu muziką, nueiti į koncertą, renginį, kuriame galima pašokti. Taip pat laukiu vasaros, nes jos metu vyksta įvairūs festivaliai, o ir keliauti tada lengviau.
 
- Ar pastebėjai, jog žmonės dabar patiria daugiau streso, baimės ar nerimo? Kalbu apie dvejus metus trukusią pandemiją, dabar vykstantį karą.
- Kai pradėjau dirbti su dailės terapija, žmonės turėjo didelį pasirinkimą įvairių užsiėmimų, kartais jų neįvertindavo, nes būdavo viskuo persisotinę. O dabar jie džiaugiasi, jog yra kur ateiti. Dabar jie skleidžia daugiau dėkingumo, šilumos ir palaikymo vienas kitam.
Dirbant su senjorais matau, kaip jie džiaugiasi, jog tiesiog galime gyvai susitikti, o ir kaukių dėvėti nebereikia. Žmonės pradėjo vertinti įprastus, kasdienius dalykus, kurie anksčiau atrodė savaime suprantami.
Viena moteris dieną prieš karą nupiešė raudoną dangų, o po savaitės pasakė, jog galbūt kažkaip jautė ir numatė. Tad dalį užsiėmimų skyriau nebe jų asmeninėms, o prie išorinių įvykių pritaikytoms temoms.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Ieva Barbora Juozapaitytė: gal laimė išties mėgsta tylą

Ieva Barbora Juozapaitytė: gal laimė išties mėgsta tylą

2025.05-05
Gimusi žinomų muzikų Eglės ir Vytauto Juozapaičių šeimoje, Ieva Barbora Juozapaitytė jau seniai pati kuria savo tapatybę scenoje - tiek operoje, tiek kameriniuose projektuose. „Muzika yra mano būdas išreikšti emocijas, išsilaisvinti. Kartais ji padeda nusiraminti, kartais - įkvepia, o kartais išveda iš proto, tačiau dainuodama jaučiuosi tikrai gyva“, - sako i&scarSkaityti plačiau
Kristina Petrauskė: istorija nelinkusi kartotis

Kristina Petrauskė: istorija nelinkusi kartotis

2025.04-21
Istorija nėra vien tik faktų rinkinys vadovėliuose – ji gyva mūsų šventėse, tradicijose ir kasdienybėje. Apie šv. Velykų papročius ir praeities pamokas kalbamės su istorike, muziejininke ir rašytoja Kristina Petrauske, kurios istoriniai pasakojimai socialiniuose tinkluose šiandien tapo vienu ryškiausių edukacinių projektų Lietuvoje.
Skaityti plačiau
N.M.Šalugaitė: prie žvilgsnių gatvėje seniai pripratau

N.M.Šalugaitė: prie žvilgsnių gatvėje seniai pripratau

2025.04-14
Nikita Marija Šalugaitė – gimnastikos pasaulio čempionė, pradedanti modelis ir aktyvi socialinių tinklų turinio kūrėja – savo veikla ir pasiekimais keičia nusistovėjusius stereotipus. Jos šūkis – „jei galiu aš, gali ir tu“ – tapo įkvėpimu daugeliui merginos sekėjų.
Skaityti plačiau
Gabrielė Pioraitė: visur keliauju paskui vėją

Gabrielė Pioraitė: visur keliauju paskui vėją

2025.04-07
„Vaikystėje aukštame lygyje šokau pramoginius šokius. Kiti juokauja, kad dabar šoku vandenyje“, – sako kaitavimo profesionalė Gabrielė Pioraitė. Rimtos traumos ir gydytojų perspėjimai apie galimą paralyžių neprivertė sportininkės atsisakyti aistros – po dvejų metų pertraukos sugrįžusi į bangas ji pagerino savo pačios Lietuvos rekordą, Baltijos jūroje iš&scaroSkaityti plačiau
I.Dūdaitė-Radžiūnė: esu žmonių pianistė

I.Dūdaitė-Radžiūnė: esu žmonių pianistė

2025.03-27
Su viena garsiausių Lietuvos pianisčių, knygos „Muzika visiems“ autore Ieva Dūdaite-Radžiūne kalbamės likus vos valandai iki jos skrydžio į Ispaniją atostogauti. Nors Ievos koncertai užpildo arenas, o socialiniuose tinkluose atlikėją seka tūkstančiai gerbėjų, ji atvirai pripažįsta: „Jokie milijonai, jokia šlovė ir žinomumas žmogui nenukrenta iš dangaus. Visa tai turi savo kainą.“Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

„Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

Budinti vaistinė


Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

Sveika šeima


Tylūs motinystės sunkumai

Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

„Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Turite tai žinoti
Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

Naujas numeris