„Dirbtinis monstras“ virto realybe

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-05-15
Sostinės valdžiai priėmus galutinį sprendimą prijungti pelningai dirbančią Šv. Roko ligoninę prie finansiškai sunkiau besiverčiančios Vilniaus miesto klinikinės ligoninės (VMKL), netyla diskusijos dėl tikrųjų reorganizacijos motyvų. „Toks dirbtinis monstras reiškia chaosą ligoninėse“, – sako reorganizacijai nepritariantys Vilniaus miesto tarybos nariai.
„Dirbtinis monstras“ virto realybe
Po reorganizacijos, kurią planuojama baigti liepos 1-ąją, Šv. Roko ligoninė taps Vilniaus miesto klinikinės ligoninės struktūriniu padaliniu, pavadintu Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Švento Roko slaugos klinika.

Sieks gerinti paslaugų kokybę
 
Vilniaus miesto taryba galutinai patvirtino sprendimą sujungti Šv. Roko ligoninę ir VMKL. Sprendimui pritarė 26 tarybos nariai, 2 balsavo prieš, 4 susilaikė, dar 15 tarybos narių nebalsavo. Reorganizavimo procedūrą planuojama užbaigti liepos 1 dieną. Tuomet Šv. Roko ligoninė taps Vilniaus miesto klinikinės ligoninės struktūriniu padaliniu, pavadintu Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Švento Roko slaugos klinika.
 
„Reorganizavimo tikslas – pagerinti infrastruktūros valdymą, didinti atsparumą galimoms avarijoms, sujungti sprendimus ir planuoti bendras priemones kibernetinio saugumo srityje. Taip pat sieksime efektyvesnio finansinių resursų panaudojimo ir, žinoma, paslaugų kokybės gerinimo“, – pristatydama projektą kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.
 
Žada garantijas darbuotojams
 

Prieš balsavimą vedėja patikino, kad darbuotojų situacija po reorganizacijos nesikeis. „Reorganizuojamos įstaigos klinikiniai padaliniai, jų veikla nesikeičia, visi darbuotojai tęsia darbą savo darbo vietose, pacientų priežiūros ir paslaugų kokybė išlieka svarbiausiu mūsų prioritetu. Pokyčiai susiję tik su administraciniu ir bendruoju funkcijų peržiūrėjimu, žinoma, dėl efektyvesnio darbo organizavimo, optimizuojant pasikartojančias funkcijas, mažinant perteklinių vadovaujančių pareigybių skaičių“, – teigė V.Turauskytė.
 
Anot vedėjos, „pokyčiai palies tik nedidelę dalį darbuotojų, vykdančių administracines ar bendrąsias funkcijas“, o tiems darbuotojams, kurių pareigybės keisis, bus siūlomos naujos, jų kvalifikaciją ir patirtį atitinkančios pareigos. Ji taip pat pabrėžė, kad darbuotojams, kurie tęs darbo santykius pagal esamas pareigas, išliks tas pats darbo užmokestis, vykdomos funkcijos, socialinės garantijos, darbo stažas ir atostogos.
 
Buvęs ilgametis Šv. Roko ligoninės vadovas, dabar direktorės patarėjas Robertas Prokurotas sako, kad darbuotojų ateitis kol kas miglota, neaišku, ir kaip keisis jo pozicija. „Kol kas dar neturiu jokios informacijos, kokie konkretūs pokyčiai vyks. Matyt, kad keisis ir mano pareigos, bet kol kas dar neturiu jokių žinių. Per dvi savaites turėtų paaiškėti. Dabar nesinori nieko fantazuoti. Bet pokyčių bus“, – sakė jis.
 
Kritikuoja reorganizaciją
 
Nors siūlymui jungti ligonines pritarta, sprendimą palaiko ne visi. Balsavimo metu susilaikęs tarybos narys Almantas Stankūnas sako abejojantis, ar nuo šiol slaugos paslaugos Šv. Roko ligoninėje bus prieinamos visiems vilniečiams. „Tarp vilniečių Šv. Roko ligoninė yra populiari ir turėtų būti lygiai prieinama visiems miesto gyventojams. Tačiau prijungus ją prie Vilniaus klinikinės miesto ligoninės prioritetas galimai bus teikiamas tiems ligoniams, kurie ten gydomi, – nuogąstavo
A.Stankūnas. – Savivaldybės atstovai užtikrina, kad taip nebus, bet man kyla abejonių, nes institucijose pradeda veikti nematomi dėsniai. O patikrinti, ar iš tiesų nėra teikiami prioritetai, būtų sudėtinga.“
 
Tarybos narys pritarė ankstesniame tarybos posėdyje išsakytai minčiai, kad kuriamas „dirbtinis monstras“. „Sudėtingos struktūros sunkiau valdomos, jos nėra tokios lanksčios. Galima diskutuoti apie tai, kad sujungus įstaigas kažkiek taupomos lėšos, bet tokioje organizacijoje tampa sudėtinga priimti sprendimus, vadovybė smarkiai nutolsta nuo skyrių“, – svarstė politikas.
 
„Tai nėra gerai. Toks dirbtinis monstras reiškia chaosą ligoninėse“, – trumpai pakomentavo prieš reorganizaciją balsavusi Socialdemokratų frakcijos atstovė Lina Kavoliukienė.
 
Finansinė gelbėjimo operacija?
 
Po ankstesnio balsavimo dėl ligoninių sujungimo tarybos narė Edita Tamošiūnaitė teigė, kad savivaldybė tik žaidžia pacientų gerovės korta, tačiau iš tiesų projektas neva gimė dėl kitų tikslų. „Suprantu, kad tikrai ne Sveikatos skyriuje kilo ligoninių jungimo klausimas. Tikriausiai toks sprendimas yra „nuleistas iš viršaus“. Valdantieji balsuoja ir nesigilina“, – kritikavo ji.

 
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2023 m. VMKL baigė su neigiamu finansiniu rezultatu, kuris iš PSDF lėšų sudarė -1 mln. eurų (apie 2 proc. metinių pajamų). Šv. Roko ligoninės pajamos iš PSDF išaugo 1,3 mln. eurų, arba 26 proc., o sąnaudos padidėjo tik 0,9 mln. eurų, kas lėmė teigiamo finansinio rezultato augimą.
 
V.Turauskytė teigė, kad ligoninių sujungimas nėra bandymas „pastatyti ant kojų“ finansiškai prasčiau besiverčiančią klinikinę ligoninę. „Klinikinė ligoninė tikrai pasitempė per keletą metų. Nereikia pamiršti, kad tai buvo pagrindinė kovidinė ligoninė. Paslaugos buvo prasčiau teikiamos būtent dėl šios priežasties, – aiškino ji. – Mūsų tikslas tikrai nėra vienos ar kitos įstaigos lėšomis ką nors gerinti. Norime pagerinti ir teritorijos, ir infrastruktūros dalykus, ką galėtume padaryti sujungus šias dvi ligonines.“
 
„Įtarimai, kad pelningai veikiančios ligoninės sąskaita bandoma taisyti kitos finansinę padėtį, yra pagrįsti. Taip tikrai gali būti, – komentuoja A.Stankūnas ir priduria, kad tokio masto pokyčiai turėtų būti viešai aptariami su visuomene. – Sprendimai, kurie tiesiogiai liečia vilniečius, turėtų būti viešai aptariami, turėtų vykti diskusijos, apklausos. Tam nereikia didžiulių pinigų, o vilniečiai jaustųsi, kad jų nuomonė kažką reiškia.“
 
Pagrindinis argumentas  trūksta slaugos lovų

 
Anot tarybos nario, Gydytojų vadovų sąjungos prezidento doc. dr. Kęstučio Štaro, balsuoti „už“ ligoninių sujungimą jį skatino demografiniai pokyčiai. „Visuomenė sensta, medicinos kokybė gerėja, o sergančiuosius prižiūrinčių namuose mažėja – dalis emigravę. Vienišiems reikalinga ir slauga, ir globa. O Vilnius neturi pakankamai slaugos lovų.“
 
K.Štaro teigimu, po sujungimo „administracinės patalpos galės būti pritaikytos papildomoms slaugos lovoms“, o „sunkių pacientų, kuriems reikia įvairių specialistų konsultacijų, nebereikės vežioti į skirtingas gydymo įstaigas – paslaugas gaus vietoje“.

 
Komentaras

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vadovė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė:
 
- Šį pokytį vertiname kaip ilgalaikę investiciją į vilniečių sveikatą ir sveikatos priežiūros sistemos tvarumą.
 
Darbuotojai yra informuoti apie planuojamus reorganizavimo proceso etapus, jo tikslus ir eigą, laikantis nustatytų reikalavimų. Pagal Darbo kodeksą buvo vykdomos privalomos konsultavimo ir informavimo procedūros su Šv. Roko ligoninės darbuotojų atstovais – darbo taryba, pristatant planuojamą reorganizacijos procesą ir vėliau aptariant jo etapus. Įsigaliojus sprendimui, toliau aktyviai tęsiame dialogą su darbuotojais dėl reorganizacijos eigos, taip pat su kiekvienu darbuotoju – dėl tolesnio darbo tęstinumo.
 
Pertvarkos tikslas nėra mažinti personalą, o racionaliai paskirstyti funkcijas, kad gydymo įstaigos veiktų darniai ir efektyviai. Visi klinikiniai padaliniai tęsia veiklą be pokyčių, darbuotojai ir toliau vykdo funkcijas teikdami paslaugas. Tiems darbuotojams, kurių pareigybės keisis, bus siūlomos jų kvalifikaciją ir patirtį atitinkančios naujos pareigos. Visais atvejais bus laikomasi teisės aktų reikalavimų ir užtikrinamas atviras socialinis dialogas.
 
Po reorganizacijos Šv. Roko ligoninė taps Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Šv. Roko slaugos klinika, kuri specializuosis palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų teikime. Po reorganizacijos lovų skaičius nemažės. Darbo eigoje matysime dėl galimybių plėsti lovų skaičių.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip nesugriūti per egzaminus?

    Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Celine Dion: šliaušiu, bet nesustosiu

    Drąsus dainininkės Celine Dion sprendimas dokumentiniame filme atskleisti skaudžiausius ligos momentus – kūno sąstingį, nekontroliuojamus spazmus ir bejėgiškumą – sujaudino ir medicinos bendruomenę. „Celine atvirumas paskatino didesnį susidomėjimą sustingusio žmogaus sindromu. Tikimės, kad tai paskatins skirt...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris