Pavėluota autizmo spektro sutrikimo diagnozė

www.lsveikata.lt
2021-05-20
Nors autizmo spektro sutrikimas nustatomas vis ankstesniame vaiko amžiuje, tokią diagnozę galima išgirsti ir esant suaugusiu. Kaip tuomet pasikeičia gyvenimas bei kokie dažniausi suaugusiųjų autizmo diagnozę supantys mitai, kalbėta „Skirtingų Spalvų” rubrikoje „Patarimai”. Šį kartą laidos autorius Dalius Stankevičius kalbino psichiatrę, psichoterapeutę Ramunę Mazaliauskienę ir J. Pareigytę, kuriai autizmo spektro sutrikimas diagnozuotas vos prieš keletą mėnesių.

„Ilgą laiką visai neturėjau įtarimo, kad man gali būti autizmo spektro sutrikimas” – tokiais žodžiais pasakojimą apie kelią link diagnozės pradeda Justė. Mergina nuo dvylikos metų lankėsi pas specialistus dėl itin didelių galvos skausmų, kurių priežasties nepavykdavo nustatyti. Vis didesnis nuovargis ir stiprios emocijos trukdė mokytis, o kartą net teko gulėti ligoninėje dėl panašių į insultą požymių. Tik po daugybės tyrimų ir vizitų pas psichikos sveikatos specialistus, pašnekovė sužinojo, kad jai ne depresija, o autizmo spektro sutrikimas.

 
Kadangi po diagnozės praėjo tik keli mėnesiai, Justė vis dar gyvena pokyčių periodo nuotaikomis: „Kyla vis daugiau klausimų, o ką su ta diagnoze daryti? Ar turėčiau apie ją pranešti ieškodama darbo, ar vos sutiktam nepažįstamam žmogui turėčiau pasakyti, jog esu autistiška?“. Tiesa, šiuo metu gyvendama vienoje iš Skandinavijos šalių, mergina sulaukia nemažai pagalbos. Čia galima lankyti specialius kursus, kuriuose autizmo spektro sutrikimą turintys suaugusieji išmoksta įveikti po diagnozės kylančius iššūkius.

Nors kol kas Lietuvoje panašių kursų ir terapijos grupių nėra, psichoterapeutės R. Mazaliauskienės nuomone, didėjant poreikiui jų netrukus turėtų atsirasti. Psichoterapeutę džiugina ir vis didesnis visuomenės sąmoningumas, dažnėjanti tendencija ieškoti reikiamos pagalbos. Pašnekovė taip pat laidos žiūrovams priminė: „Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų autizmas neretai koja kojon žengia su depresija ir nerimu, tad jį atpažinti prireikia nemažai laiko, o svarbiausia – bendradarbiavimo“. 
 
Socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia nelikti abejingais ir palaikyti autistiškų žmonių bendruomenę. „Facebook“ paskyroje galite daugiau sužinoti apie iniciatyvos renginius bei įsigyti specialiai autizmo temai sukurtus rankų darbo marškinėlius.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris