Pavėluota autizmo spektro sutrikimo diagnozė

www.lsveikata.lt
2021-05-20
Nors autizmo spektro sutrikimas nustatomas vis ankstesniame vaiko amžiuje, tokią diagnozę galima išgirsti ir esant suaugusiu. Kaip tuomet pasikeičia gyvenimas bei kokie dažniausi suaugusiųjų autizmo diagnozę supantys mitai, kalbėta „Skirtingų Spalvų” rubrikoje „Patarimai”. Šį kartą laidos autorius Dalius Stankevičius kalbino psichiatrę, psichoterapeutę Ramunę Mazaliauskienę ir J. Pareigytę, kuriai autizmo spektro sutrikimas diagnozuotas vos prieš keletą mėnesių.

„Ilgą laiką visai neturėjau įtarimo, kad man gali būti autizmo spektro sutrikimas” – tokiais žodžiais pasakojimą apie kelią link diagnozės pradeda Justė. Mergina nuo dvylikos metų lankėsi pas specialistus dėl itin didelių galvos skausmų, kurių priežasties nepavykdavo nustatyti. Vis didesnis nuovargis ir stiprios emocijos trukdė mokytis, o kartą net teko gulėti ligoninėje dėl panašių į insultą požymių. Tik po daugybės tyrimų ir vizitų pas psichikos sveikatos specialistus, pašnekovė sužinojo, kad jai ne depresija, o autizmo spektro sutrikimas.

 
Kadangi po diagnozės praėjo tik keli mėnesiai, Justė vis dar gyvena pokyčių periodo nuotaikomis: „Kyla vis daugiau klausimų, o ką su ta diagnoze daryti? Ar turėčiau apie ją pranešti ieškodama darbo, ar vos sutiktam nepažįstamam žmogui turėčiau pasakyti, jog esu autistiška?“. Tiesa, šiuo metu gyvendama vienoje iš Skandinavijos šalių, mergina sulaukia nemažai pagalbos. Čia galima lankyti specialius kursus, kuriuose autizmo spektro sutrikimą turintys suaugusieji išmoksta įveikti po diagnozės kylančius iššūkius.

Nors kol kas Lietuvoje panašių kursų ir terapijos grupių nėra, psichoterapeutės R. Mazaliauskienės nuomone, didėjant poreikiui jų netrukus turėtų atsirasti. Psichoterapeutę džiugina ir vis didesnis visuomenės sąmoningumas, dažnėjanti tendencija ieškoti reikiamos pagalbos. Pašnekovė taip pat laidos žiūrovams priminė: „Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų autizmas neretai koja kojon žengia su depresija ir nerimu, tad jį atpažinti prireikia nemažai laiko, o svarbiausia – bendradarbiavimo“. 
 
Socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia nelikti abejingais ir palaikyti autistiškų žmonių bendruomenę. „Facebook“ paskyroje galite daugiau sužinoti apie iniciatyvos renginius bei įsigyti specialiai autizmo temai sukurtus rankų darbo marškinėlius.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica