„Veipinimas“ – nuodas, apie kurį žino tik mūsų vaikai

Vytautas Kernagis
2019-09-23
Ar tikrai visi tėvai radę vaiko kuprinėje vieną mažą stiklo indelį ar metalinį vamzdelį, kurių paskirtis gali atrodyti visai nekalta, ims ir sunerims? Ar jie tikrai supras, kad penki klasės draugai susitikę mokykloje iš skirtingų detalių, lyg kokią LEGO kaladėlių dėlionę, susirinks mažą kaitinimo aparatą, kitaip vadinamą „veipinimo“ aparatu ir eis už kampo parūkyti? Tiesa, prieš tai užpildę šį aparatą nelegaliai įsigytu „rūkymo skysčiu“, kurio sudėties, matyt, nevisai žinoma ir pačiam tokio nelegalaus produkto platintojui.
„Veipinimas“ – nuodas, apie kurį žino tik mūsų vaikai

Taip, tai tikrai vyksta. Ir vyksta su mūsų vaikais. Dar šių metų birželio mėnesį su į mane besikreipusiais vienos Vilniaus progimnazijos nepilnamečių vaikų tėvais, socialiniais darbuotojais, toksikologais, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento bei policijos atstovais pradėjome viešas konsultacijas dėl masiškai plintančio elektroninių cigarečių rūkymo ir jo prevencijos būdų ugdymo įstaigose. Šiandienos statistika ypač neramina – elektroninių cigarečių rūkymas tampa nacionaline problema: tarp 15–16 metų mokinių bent kartą jas rūkę yra 46 procentai mokinių, o kasdien tai darantys prisipažįsta apie 10 procentų vaikų.
 

Kaip siūlau spręsti?
Pirmas žingsnis – licencijavimas. Pritariu, kad kramtomos gumos ar šokolado skonius elektroninėms cigaretėms reikia uždrausti, bet siūlau žiūrėti dar į tolimesnę perspektyvą – Lietuvoje prekyba elektroninėmis cigaretėmis jaunimui ir vaikams ypač patraukliais skoniais nėra licencijuota, nepilnamečiai gali jas nelegaliai įsigyti visuose jiems prieinamuose taškuose. Todėl jau šį rudenį Seime keisime elektroninių cigarečių licencijavimo tvarką reglamentuojančius įstatymus.
 
Antras žingsnis – nelegalių platinimo kanalų apribojimas. Tai ir socialiniai tinklai (facebook ir pan.), ir tokių produktų pristatymas per paštomatus, kai perkančiojo asmens amžiaus ir tapatybės niekas negali patikrinti. Kol prekyba elektroninėmis cigaretėmis yra nelicencijuota veikla – už pažeidimus nenumatoma nei prekių konfiskacija, nei veiklos apribojimas, nepilnamečiai elektronines cigaretes lengvai gali įsigyti per socialinius tinklus, internetu, šia prekyba gali verstis pavieniai asmenys, kurių neįmanoma niekaip sukontroliuoti – tol ši prekyba klesti. Įsigaliojus įstatymui – Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas įgis įrankius tokius prekybos kanalus uždaryti ar apriboti jų veiklą.
 
Trečias žingsnis – leisti rinkoje prekiauti tik uždaromis rūkomo skysčio talpyklomis. Tokių talpyklų negalima papildyti „savo gamybos“ skysčiais, kai gali būti pilamas tiek alkoholis, tiek narkotinės medžiagos. Nesame tikri, kad „veipindami“ vaikai ir paaugliai nesisvaigina dar stipresnėmis, rūkomuosius skysčius pakeičiančiomis medžiagomis. Liaudiškai tariant – „žinai, ką rūkai“. Todėl, kaip dar vieną prevencijos priemonę matyčiau kokybės kontrolę, kuri tampa įmanoma, kai prekyba legalizuojama.
Ketvirtas žingsnis – švietimas. Vaikai bet kur, bet kada gali įsigyti, susimontuoti ir išmontuoti elektroninę cigaretę su keičiamais skysčiais. Tėvams ir mokytojams šios naujovės dar tikrai būna nežinomos. Todėl šiuo atveju turime šviesti ne tik vaikus apie rūkymo žalą, bet ir tėvus apie naujus rūkymo būdus. Nes daugeliu atveju tėvai net nežino, apie tokias tradicinių cigarečių alternatyvas, kaip „veipinimas“.
 
Manau, kad savalaikės įstatymo pataisos, kurios licencijuotų prekybą elektroninėmis cigaretėmis, ne tik išskaidrintų nelegalius prekybos elektroninėmis cigaretėmis taškus, bet ir sudarytų galimybes kokybės kontrolei bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vykdomai priežiūrai.
Manau, kad vaikų sveikata išlieka pagrindiniu tikslu, kaip ir švietimas, prevencinė veikla mokyklose, savivaldos lygyje veikiančiuose visuomenės sveikatos biuruose. O nekontroliuojamą tokių cigarečių pardavimą elektroninėje erdvėje reikia reglamentuoti nedelsiant. Rengiuosi pataisas Seime inicijuoti jau dabar, svarbu, kad tik užtektų valios valdantiesiems tokias jas priimti.
Vytautas Kernagis yra Seimo TS-LKD frakcijos narys
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris