SAM ministras A.Veryga meluoja arba sąmoningai klaidina

Vytautas Tamošiūnas
2018-07-09
Viena sėkmingos ir klestinčios valstybės sudedamųjų dalių – kokybiškos ir laiku prieinamos sveikatos paslaugos. Tokių paslaugų tiekimą gali organizuoti ir valstybė, ir privačiai įsteigtos įstaigos. O kas jas teikia geriau?
SAM ministras A.Veryga meluoja arba sąmoningai klaidina

Pasaulinėje praktikoje gerų pavyzdžių ir argumentų galima rasti ir pateisinant privačią, ir valstybės organizuotą sveikatos apsaugą. Kaip pavyzdžius galime paminėti Šveicariją, Prancūziją, Olandiją (dominuoja privati (draudiminė) medicina) ir Švediją (dominuoja valstybinė).
Kur link juda SAM ministro A.Verygos siūlomos reformos?

 
Priimti įstatymai ir pokalbis su žurnaliste Daiva Žeimyte leidžia suprasti, kad ministras ir SAM komanda nori perimti visą sveikatos paslaugų organizavimą ir judėti Didžiosios Britanijos sveikatos sistemos modelio link. Gal tai – tik sutapimas, bet britų nacionalinė sveikatos sistema (NHS) švenčia 70 metų jubiliejų. Kam teko susidurti su NHS, žino, kad bėdų jie turi gal net ir daugiau nei dabartinė Lietuvos sveikatos apsaugos sistema (perpildytos ligoninės, ilgas laukimas, planinių operacijų atšaukimai ir t.t.)
 
Ar britų pavyzdžiu paremtas kelias teisingas? Gal ir galima pasimokyti iš britų sveikatos sistemos, bet labai abejotina, ar ministras ir ministerijos komanda turi gebėjimų sėkmingai organizuoti ir vykdyti sveikatos paslaugų teikimą. Čia privalu paminėti elektroninę sveikatos kortelę (sistemą). Elektroninė sveikatos kortelė diegiama jau dešimtmetį ir už tai tiesiogiai atsakinga SAM. Šio projekto nesugeba išjudinti net SAM ministras A.Veryga, nors vadovauja ministerijai pusantrų metų.
 
Jei nesugeba sutvarkyti elektroninės sveikatos kortelės įdiegimo, ar sugebės tvarkytis su dar didesniais projektais (visa sveikatos apsaugos sistema)? Norint sėkmingai įgyvendinti sistemos reformas, būtina gerai suprasti esamos sistemos veikimą.
Interviu su D.Žeimyte ministras demonstruoja neišmanymą arba sąmoningai klaidina visuomenę. A.Veryga, kalbėdamas apie privačias ir valstybines, savivaldybės įstaigas, teigia, kad „sąlygos jiems yra tos pačios“. Ar tikrai? Pirminiame sveikatos lygyje konkurencija (sąlygos) nevienodos, nes beveik visais atvejais savivaldybė, valstybė patalpas viešosioms įstaigoms suteikia nemokamai, o dažnai finansuoja ir jų remontą bei įrangos pirkimą.
Privačios įstaigos pačios turi pirkti, nuomotis patalpas ir investuoti į įrangą.
 
Panaši situacija ir antriniame sveikatos lygyje: viešosios, valstybinės įstaigos, naudodamos valstybės lėšas, perka įrangą, investuoja į patalpas (ir naudojasi nemokamai). Privatus sektorius tokios paramos negauna.
Džiugina tik tai, kad sveikatos apsaugos ministras pagaliau pastebėjo geruosius privačių įstaigų (ne tik sveikatos) pavyzdžius ir pradėjo kalbėti apie viešųjų sveikatos įstaigų valdybų sudarymą, kurios turėtų teisę skirti ir atleisti įstaigos vadovus (įstaigų veiklos depolitizavimas). Tačiau tam būtina sąlyga – nepriklausomi valdybos nariai. A.Verygos neišmanymas ar melo demonstravimas kelia rimtų abejonių ministro kompetencija. Gal geriau A.Veryga galėtų nukreipti pastangas į alkoholio vartojimo prevenciją? Bet ar tam būtina būti sveikatos apsaugos ministru?
Vytautas Tamošiūnas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio narys
 
Šaltinis: liberalai.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica