SAM ministras A.Veryga meluoja arba sąmoningai klaidina

Vytautas Tamošiūnas
2018-07-09
Viena sėkmingos ir klestinčios valstybės sudedamųjų dalių – kokybiškos ir laiku prieinamos sveikatos paslaugos. Tokių paslaugų tiekimą gali organizuoti ir valstybė, ir privačiai įsteigtos įstaigos. O kas jas teikia geriau?
SAM ministras A.Veryga meluoja arba sąmoningai klaidina

Pasaulinėje praktikoje gerų pavyzdžių ir argumentų galima rasti ir pateisinant privačią, ir valstybės organizuotą sveikatos apsaugą. Kaip pavyzdžius galime paminėti Šveicariją, Prancūziją, Olandiją (dominuoja privati (draudiminė) medicina) ir Švediją (dominuoja valstybinė).
Kur link juda SAM ministro A.Verygos siūlomos reformos?

 
Priimti įstatymai ir pokalbis su žurnaliste Daiva Žeimyte leidžia suprasti, kad ministras ir SAM komanda nori perimti visą sveikatos paslaugų organizavimą ir judėti Didžiosios Britanijos sveikatos sistemos modelio link. Gal tai – tik sutapimas, bet britų nacionalinė sveikatos sistema (NHS) švenčia 70 metų jubiliejų. Kam teko susidurti su NHS, žino, kad bėdų jie turi gal net ir daugiau nei dabartinė Lietuvos sveikatos apsaugos sistema (perpildytos ligoninės, ilgas laukimas, planinių operacijų atšaukimai ir t.t.)
 
Ar britų pavyzdžiu paremtas kelias teisingas? Gal ir galima pasimokyti iš britų sveikatos sistemos, bet labai abejotina, ar ministras ir ministerijos komanda turi gebėjimų sėkmingai organizuoti ir vykdyti sveikatos paslaugų teikimą. Čia privalu paminėti elektroninę sveikatos kortelę (sistemą). Elektroninė sveikatos kortelė diegiama jau dešimtmetį ir už tai tiesiogiai atsakinga SAM. Šio projekto nesugeba išjudinti net SAM ministras A.Veryga, nors vadovauja ministerijai pusantrų metų.
 
Jei nesugeba sutvarkyti elektroninės sveikatos kortelės įdiegimo, ar sugebės tvarkytis su dar didesniais projektais (visa sveikatos apsaugos sistema)? Norint sėkmingai įgyvendinti sistemos reformas, būtina gerai suprasti esamos sistemos veikimą.
Interviu su D.Žeimyte ministras demonstruoja neišmanymą arba sąmoningai klaidina visuomenę. A.Veryga, kalbėdamas apie privačias ir valstybines, savivaldybės įstaigas, teigia, kad „sąlygos jiems yra tos pačios“. Ar tikrai? Pirminiame sveikatos lygyje konkurencija (sąlygos) nevienodos, nes beveik visais atvejais savivaldybė, valstybė patalpas viešosioms įstaigoms suteikia nemokamai, o dažnai finansuoja ir jų remontą bei įrangos pirkimą.
Privačios įstaigos pačios turi pirkti, nuomotis patalpas ir investuoti į įrangą.
 
Panaši situacija ir antriniame sveikatos lygyje: viešosios, valstybinės įstaigos, naudodamos valstybės lėšas, perka įrangą, investuoja į patalpas (ir naudojasi nemokamai). Privatus sektorius tokios paramos negauna.
Džiugina tik tai, kad sveikatos apsaugos ministras pagaliau pastebėjo geruosius privačių įstaigų (ne tik sveikatos) pavyzdžius ir pradėjo kalbėti apie viešųjų sveikatos įstaigų valdybų sudarymą, kurios turėtų teisę skirti ir atleisti įstaigos vadovus (įstaigų veiklos depolitizavimas). Tačiau tam būtina sąlyga – nepriklausomi valdybos nariai. A.Verygos neišmanymas ar melo demonstravimas kelia rimtų abejonių ministro kompetencija. Gal geriau A.Veryga galėtų nukreipti pastangas į alkoholio vartojimo prevenciją? Bet ar tam būtina būti sveikatos apsaugos ministru?
Vytautas Tamošiūnas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio narys
 
Šaltinis: liberalai.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris