Obstipacija: naujas rekordas?

Henrikas Vaitiekūnas
2021-09-20
Aprašyti sudėtinga. Kai kuriems, (jau supratusiems tą žodį pavadinime), net ir skaityti gali būti nuobodoka. Bet temos praleisti negaliu dėl dviejų priežasčių.
Obstipacija: naujas rekordas?

Pirmoji yra ta, kad liaudiški gyduoliškieji patarimai skaitytojų visuomet mėgiami. Antroji priežastis – rimtesnė. Nes kyla įtarimas, kad prietelius Jonas iš Kėdainių (tikrąjį vardą ir miestą galėsiu atskleisti tik lietuviškos Rekordų knygos sudarytojui Vytautui Navaičiui) yra vertas į ją įrašyti. Mat, pagal pateiktuosius duomenis, tualete susitvarkęs gamtiškuosius reikalus rugpjūčio 4-ąją antrąsyk jame apsilankė tik daugiau nei po mėnesio – rugsėjo 7 dieną. Žinoma, pasilengvinti gyvenimą bandė ir anksčiau: ne vieną sykį tame intymiame kambarėlyje lankėsi. Bet vis be rezultato. Keisčiausias atsitikimo-rekordo momentas: visa tai vyko vienoje geriausių Lietuvos klinikų, kurioje gydytojas davė tik vienintelį patarimą: paprašyti sesutės, kad toji nueitų iki vaistinės ir atneštų (už ligonio pinigus nupirktų) kažkokį preparatą. Žinau kokį, bet mūsų savaitraštis medikamentų nereklamuoja.
 
Nežinia, ar preparatas padėjo, ar aplinkybės taip susiklostė, bet daugiau nei po mėnesio organizmo „kanalizacija“ atsikimšo ir ėmė funkcionuoti.
Skaityti apie tai yra nesudėtinga. Tačiau, jei kam teko panašius potyrius apturėti, tas žino: dėl tokios bėdos būna akimirkų, kai norisi ir plaukus nusirauti, ir pro ligoninės langą iššokti. Todėl ir pats didžiausias etnografinėse knygose aprašytas lietuviškas prakeiksmas yra toks: „Kad tu nepra...tum!“

 
Kodėl kartais tas palinkėjimas išsipildo? Ir nuo gausaus rūkytų dešrų vartojimo, ir nuo kasdienio šokolado smaguriavimo, ir nuo makaronų (kažin kaip ten, Italijoje?), ir, žinoma, nuo pyragų, baltos duonos ir viso „greitojo“ (paradoksas!) maisto. Kartais tai – pooperacinė pasekmė, ir todėl net nediskutuojamu tampa klizmos naudojimas. Toliau: netinkamas, t.y. nejudrus gyvenimo būdas, neteisingas vaistų vartojimas. Kaip keista bebūtų, bet vidurių užkietėjimas gresia ir nuolat kakavą bei „Kagorą“ (toks saldus raudonasis vynas) geriantiems. Dar viena rimta priežastis (apie ją tik kalbos sklinda, bet tikrai nepatikrinau) negalėjimas į tualetą nueiti, nes... neleidžia. Kai kas sako, kad ir dabar didžiųjų parduotuvių kasininkai verčiami sėdėti su sauskelnėmis. Mes tuo netikime.
 
Bet kito fakto nepaneigsite: psichologinė įtampa, stresas, o moterims ir hormoniniai svyravimai, įtakos šiai – retai aprašomai gyvenimo pusei – turi nemaža.
Sako, kad būna pirminiai, antriniai, idiopatiniai užkietėjimai, dar kažkokie diskinetiniai, mechaniniai, neurogeniniai, proktogeniniai ir t.t., bet tai mums nerūpi. Nes dabar pasipils liaudiškieji gyvenimiškieji patarimai, kaip nemalonumų-nepatogumų išvengti. Statistika sako, kad vidurių užkietėjimą yra patyręs mažiausia kas trečias lietuvis. O pinigų neslepiantys amerikiečiai pripažįsta: vaistams, palengvinantiems tualete praleistas minutes, jie kasmet išleidžia 725 mln. dolerių.
 
Apie veiksmui padedančius maisto produktus. Pradžioje – jūsų žinomi: linų sėklos, augaliniai aliejai (ir ricinos aliejus taip pat), keletas stiklinių šilto vandens su medumi arba citrinos sultimis. Bet čia jau ir pirmoji pastaba: turintiems skrandžio problemų – citrinos sulčių neliesti! Ir šiltas mineralinis vanduo, kurį prieš šildant būtina „nugazuoti“. Nepamainomas produktas – figos. Nuolat „užkietėjantiems“ rekomenduojame visos dienos meniu: ryte – per pusę vandeniu atskiestų burokėlių, bulvių, morkų ar moliūgų sulčių, po 20-ties minučių – du riekutėmis supjaustyti kiviai, o dar po valandos ar dviejų – šešetas džiovintų ir išmirkytų slyvų. Prieš miegą – stiklinė kefyro.
 

Mažiau tradiciniai „proginiai“ patiekalai. Krapai ir kmynai (arbatėlės) – su pliuso ženklu. Tačiau štai naujovė: sumaišykite tuos krapus su tais kmynais – procesas įvyks sparčiau. Sulčiaspaudė padės jums paruošti ir kitų – nelabai skanių, bet šiuo atveju veiksmingų sulčių mišinių: kartu išspauskite bulvių, špinatų, salierų ir morkų sultis. Vaikams – užteks tik morkų. Kai kurie šaltiniai sako, kad teisingai žarnyno veiklai būtinas kasrytinis puodelis juodos kavos. Teisinga tik iš dalies: jei šiokias tokias bėdas nujaučiate, privalote gerti nefiltruotą kavą: smulkiosios jos dalelės virškinimui tikrai padės. Tačiau vėl įspėjimas – negalima gerti kavos nieko nevalgius: dažnas mūsų gastritą taip jau prisišaukė.
 
Du jūsų įtarimą paskatinsiantys deriniai. Ne visiems priimtina, bet visiems veiksminga. Pirmas: mišinukas iš šviežių pjaustytų agurkų ir... pieno. Antras panašus: tarsi šepečiu žarnyną pravalo pieno ir silkės mišinys. Siūlau išbandyti.
Dar du iš pirmo žvilgsnio prieštaringi, tačiau logikai neprieštaraujantys teiginiai: geram virškinimui daktarai pataria vartoti daugiau skaidulinio maisto. O štai televizinis daktaras A.Unikauskas sako, jog susidūrusiems su vidurių užkietėjimu skaidulų reikėtų laikinai atsisakyti. O dabar aptarsime populiariąją sodą.

 
Šiaip jau literatūra devyniais atvejais iš dešimties pataria šaukštelį sodos ištirpinti stiklinėje vandens ir išgerti. Tačiau nenurodyta lieka tai, kad mišinį reiktų gerti vakare, o rezultatas turėtų rastis tik ryte. O tiems, kurie sau įtaria lėtinį vidurių užkietėjimą, receptas patobulintas: du šaukštus kadagio uogų (sutrintų) sumaišyti su šaukštu sodos, užpilti verdančiu vandeniu, ir tą nuovirą gerti triskart per dieną.
 
Dabar – pats paprasčiausias ir elementariausias būdas, padėsiantis tualeto problemas užmiršti. Keista, kad pasiteiravus, Lietuvoje jis daug kam negirdėtas. Taigi, turintiems tam tikrų tualetinių sunkumų, pakaktų ryte – dar nieko nevalgius – po liežuviu paberti šaukštelį druskos. Ir „čiulpenti“, kol ji ištirps. O po to užgerti stikline šilto vandens. Galima tą druską ir 40-ies laipsnių vandeny ištirpinti bei išgerti. Bet mažiau veiksminga.
 
Beliko kartu su jumis pagalvoti, kodėl tokie organizmo „kamščiai“ beveik nežinomi Rytų šalyse gyvenantiems. Ne, ne dėl ypatingesnio (aštresnio) maisto. Nors įtakos tai turi. O dėl to, kad europinė civilizacija, kurdama sau patogų gyvenimą, sukūrė ir šiuolaikinio dizaino tualetus. Ant vakarietiško stiliaus klozetų paprastai sėdima, kojas sulenkus 90 laipsnių kampu. O kai tarp klubų ir šlaunų susidaro 90 laipsnių kampas, yra įtempiami tiesiąją žarną gaubiantys raumenys. Žmogui tai nebūdinga. Kampas turi sudaryti maždaug 35 laipsnius. Vadinasi, tualete po kojomis reikėtų pasidėti neaukštą suoliuką.
Na, ir dar: privalau gi paaiškinti, kas yra ta obstipacija. Tai situacija, kuomet tualete lankotės rečiau nei triskart per savaitę, kai procesas užtrunka arba yra skausmingas.  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Praėjusią savaitę Nacionaliniame vėžio institute (NVI) įvyko Krūties vėžio dienai skirtas pacientų forumas. Ir, nors iš esm...
  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Vilniaus rajone gyvenanti Algimanta prieš trejus metus pradėjo nesuvokti, kas su ja vyksta. Moterį pradėjo kamuoti kardiolo...

  Budinti vaistinė


  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Nuotolinės vaistinės, kuriose būtų galima įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų, galėtų pradėti veikti kitų metų pavasarį, sako...
  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar ne...

  Sveika šeima


  Vitaminas D lietuviškai žiemai

  Apie vitaminą D kalbama pastaruoju metu išties nemažai ir dauguma tautiečių numano, kad greičiausiai jo trūksta. Juk žmogaus organizmas vitaminą D sukuria veikiamas saulės spindulių, tačiau žiemą, o ir rudens pabaigoje bei pavasario pradžioje, saulutė mus savo spinduliais džiugina ne per dažniausiai.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija skęsta šiukšlėse

  Remiantis prieš dešimtmetį atliktu Indijos taršos reguliuotojo tyrimu, sąvartynų šiukšlių gaisrai į miesto orą išskyrė 11 proc. visų kietųjų dalelių, kurios yra pagrindinė miesto oro taršos priežastis. Delyje įsikūrusio mokslinių tyrimų centro (CSE) pernai metų duomenimis, šalyje yra 3159 sąvartynai, kuriuose – 800 mln. tonų š...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gatvės bomžai
  Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
  Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
  Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica