Koks puodas visada juodas?

Henrikas Vaitiekūnas
2020-03-23
Paprastai atsakymą nukišu kur nors į pabaigą. Bet – gal ne visi norės vėl apie Tą Patį skaityti? Todėl atsakau iš karto: visada juodas yra Pagyrų puodas. Mes tokių puodų turime du: vieną – Seimo kultūros komitete, o kitą – Sveikatos apsaugos ministerijoje.
Koks puodas visada juodas?

Abu jie susivienijo, kai reikėjo kažką apie virusą pasakyti, ir vienu balsu tvirtino, kad Lietuvoje tie viruso reikalai tvarkomi taip, jog visos kitos pasaulio šalys tik pasimokyti iš mūsų galėtų. Na, tą pirmąjį - iš Seimo kultūros komiteto – pateisinsime. Nes, „prapylęs“ visus įmanomus rinkimus, jis žurnalistams daugsyk tvirtino, kad visi Lietuvos ordinai ir medaliai - tik jo vieno nuopelnas. Bet šiandien nebetvirtina, nes iš ekranų jau senokai yra pradingęs. Todėl ilgėliau stabtelkime ties antruoju herojumi.
Visiškai neseniai – tik prieš penketą dienų – duodamas interviu portalui „15 min.lt“ Ministras štai ką pasakė: „Lietuva su koronavirusu tvarkosi puikiai – esame žingsniu priekyje Europos“. Po dar vieno sakinio mintis buvo užtvirtinta. A.Veryga pasisakė nemanąs, jog klydo: ir tyrimų pakanka, ir medikai gerai aprūpinti.
 

Bet žurnalistika moko, kad vienu šaltiniu pasitikėti negalima. Todėl dabar – žinios iš kitų šaltinių.
Šešių dienų senumo „Delfi“ antraštė: „Lietuva pirmąjį bendrą ES medicininių priemonių pirkimą pramiegojo“. Apie tą miegą paklausta ministerijos atstovė atsakymą davė noriai: „Matote, tuomet dar nebuvo poreikio...“
Vėliau išaušo kovo 20-osios rytas. LRT radijas. Ministras kalba apie tai, kad koronaviruso tyrimai nebuvo stabdomi: „Buvau neteisingai suprastas“, - sako jis. Bet žurnalistas neatlyžta: sakosi girdėjęs, kad reagentų tyrimams trūksta. Ministras nustebęs: „Reagentų turime užtektinai“, - sako jis. Ir priduria „Neišsigalvokit!“.
 
Praeina dar viena diena. Po kontakto su infektuotoju saviizoliacijai save pasmerkia profesorius Vytautas Kasiulevičius. Štai ką jis rašo ministrui: „Jūs tiek savo žodžių skiriate teiginiams, kad tirti pacientų nereikia, tad dabar paklausykite manęs: gydytojui, su kuriuo dirbu, patvirtintas teigiamas COVID-19. Jis ir jo šeimos nariai nebuvo jokioje Italijoje, ir todėl jūs  neleidžiate tirti, kol nėra plaučių uždegimo... Aš neapsaugojau kolegos, kadangi nesugebėjau jūsų įtikinti testuoti daugiau žmonių.“
 
Kitą dieną spaudos konferencijoje kažkuris iš žurnalistų paklausia, kodėl gi neįsiklausyta į autoritetingo profesoriaus nuomonę. Atskrenda tikrai šito Ministro vertas atsakymas: „Profesorių yra daug ir jų nuomonės dažnai išsiskiria“ (?).
Savaitei baigiantis saviizoliaciją dėl galimo kontakto priverstas pasirinkti dar vienas žinomas šeimos gydytojas - Valerijus Morozovas. Štai ką rašo jis: „Apie buvusį kontaktą galėjau žinoti jau kitą dieną, galėjau kitus nuo savęs apsaugoti. Tačiau, kuomet paskambinau tuo stebuklinguoju numeriu (1808) išgirdau: „Kol nepradėsite dusti ir karščiuoti – netirsime“.

Panašių situacijų surinkau didžiulį aplanką. Bet skelbiu tik paskutinįjį – prieš keliolika valandų išgirstąjį – pagalbos šauksmą: „Mielieji, jei kas turite namuose veido kaukių (gal atsilieps ir prerpardavinėjantys) atvežkite į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Jei nepavyks, nuo pirmadienio visi gydysimės patys!“.
 
Štai taip ir dirba geriausiu Europoje save įvardijęs Ministras.
Kadangi pagal profesiją jis yra gydytojas psichiatras, manau, puikiai žino ir tas filosofines bei psichologines tiesas, kurių universitete mokėsi. Todėl visos kitos rašinio eilutės – ne Ministrui. Tik - paprastam skaitytojui.
Gerokai prieš mūsų erą gyvenęs graikų filosofas Ezopas: „Geriausias būdas sumenkinti savo darbą – tai girtis tuo, ką esi padaręs“.
19-ojo amžiaus danų filosofas Siorenas Kierkegoras: „Pagyrūnai paniškai bijo būti nepastebėtais. Jie padarys viską, kad aplinkiniai sužinotų, kokie jie yra nuostabūs ir gabūs. Tačiau toks būdas įsitvirtinti laimės neatneša...“
 
Šiuolaikinis anglų psichoanalitikas Robertas L Mooras: „Asmenys, laikantys save visagaliais dažnai patenka ne tik į patologinio narcicizmo, bet ir į psichopatijos pinkles“.
Na, paskutinioji nuoroda garsaus mūsų Ministro tikrai neliečia: jis – dar ne visagalis. Nes, jei būtų visagalis, tai  šitoks rašinys būtų uždraustas.
Cituoju Didžiąją Ministro problemą: „Yra kelios bėdos, - spaudos konferencijoje sakė jis. – Viena iš jų yra ta, kad mes negalime uždrausti kalbėti ir rašyti...“

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Šuo su breketais – nauja odontologų kasdienybė

      Sakoma, koks šeimininkas – toks ir šuo. Stebint prastus Lietuvos gyventojų dantų būklės rodiklius, augintinių burnos problemų komentuoti nebereikia. Veterinarijos gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė sako, kad net 90 proc. šeimininkų augintinių burnos bėdų nepastebi ir pagalbos kreipiasi per vėla...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

      „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris