Kokia galva, tokia ir kalba

Henrikas Vaitiekūnas
2021-08-02
Jei jau pasirinkote skaityti šią, kaip TV „Auksiniame prote“ užšifruotą temą, gal net nusivilsite: nebus čia nei apie politikus, nei apie televiziją. (Nors, kai pagalvoji, galėtų apie tai būti). Bet ne. Verčiau klausimas: ką esate girdėję apie auštrinį vėją?
Kokia galva, tokia ir kalba

Lietuvių mitologijoje Auštrinis įvardijamas kaip pats stipriausias vėjas, visuomet pučiantis tik iš Šiaurės Rytų. Ir dar visažiniai žodynai rašo, kad tas vėjas kažkaip su sveikata siejamas. Sąsają taip pat išsiaiškinom: girdi, nuo senovės lietuviai sakė, jog stipriai skaudančią galvą reikia leisti Auštriniam prapūsti: rask tą vėją, ir po valandos jau būsi sveikas. Gal imsit ir patikrinsit?
 
Antra vertus, po šio rašinio galėsit tikrinti ne tik Auštrinio galybes. Bus receptų. Nes, jei tikėtume statistika, galvą vienaip ar kitaip yra skaudėję 70-čiai procentų pasaulio gyventojų. Ir tikrai ne mažiau kaip kas penktam lietuviui.
Iš vienos pusės – tai subtili tema, ir leistini būtų tik specialistų komentarai. Iš kitos, tas galvos skausmas (ypač trumpalaikis) yra toks įprastas, kad dažnai net šeimos gydytojui apie jį neužsimename. Pagąsdindamas, pavardinsiu.
 

Gali skaudėti kaktą arba pakaušį. Gali „versti“ visą galvą arba tik tvinkčioti. Gali tęstis penketą minučių arba ilgas valandas. Ir dar – pagal daktarus – gali būti klasteriniai, įtampos, migreniniai, metabolinės kilmės, stuburo bėdų išprovokuotieji, pagirių pagimdytieji, galybės šalutinių ligų pakviestieji, infekciniai, patologiniai, vienpusiai, abipusiai, pulsuojantys, duriantys bei dar kitokiausieji galvos skausmai. Jei apie kiekvieną jų papasakosite daktarui, ir jis jums turės ką papasakoti. Bet, pavyzdžiui, apie Auštrinį vėją – gal ir pats negirdėjo. Todėl ir toliau bus taip pat.
 
Nebus šiame rašiny paminėtas nė vienas „tikras“ medikamentas. Rašysim tik apie tai, kas galvos skausmą išprovokuoja, ir apie tai, kas jį naikina. Ir dar planavau nė vieno tikro daktaro minėti. Bet nepavyks: mat žinomas šeimos gydytojas V.Morozovas būtent šiomis dienomis išsakė žinią, kurios nepersakyti būtų beveik nuodėmė: dažnai, sakė gydytojas, galvos skausmą išprovokuoja... vaistai nuo galvos skausmo. Ir tai – pirmoji žinia, kurią turėtumėte atminti! O gal ir patikrinti. Dabar seks kitos – ilgai kauptos bet nebūtinai tikros žinios. Gal pravers?
 
Vasara, kurioje gyvename, galvos skaudulius rimtai pagausino.
O štai senovės Egipte per didžiausius karščius galvą patardavo apvynioti šlapia krokodiliuko oda. Džiūdamos tos odelės traukdavosi ir galvą tvirtai spausdavo: gydė.
Kolei krokodilai Nery dar nesiveisia, galėtume imtis ir paprastesnių priemonių. Lietuviška spauda kas savaitę „kala“ apie dehidrataciją. Bet pamiršta pasakyti, kad kuomet užsinorime vandens, jau per vėlu: karštą dieną gurkšnoti reikia nuolat. Todėl, kad 90 proc. mūsų smegenų sudaro vanduo. Toliau aiškinti tarsi ir nebereikia.
 
Dabar pats metas mūsų pokalbį pagyvinti. Šnektelsim apie jaunas ponias, kuriomis skundžiasi jų vyrai: girdi, kai kurioms jų galvas skaudėti ima pačiu netinkamiausiu metu – tuomet, kai lovon laikas. Ir tai, kaip puikiai iš anekdotų žinote, yra visuotinai paplitęs reiškinys. Dalį situacijos paaiškina nemarioji tautosaka: ji sako, kad moterims galvą skauda nuo blogo vyro; o nuo gero vyro moteriška galva gali tik susisukti. Bet, deja, ne tautosaką šiandien nagrinėjam. Todėl privalom paaiškinti (išskirtinai vyrams) ir kitą reikalo pusę.  
 
Moterys galvos skausmus patiria tris kartus dažniau. Priežastis – nepastovi hormonų pusiausvyra ir organizme kintantis estrogeno lygis. Didelis šio hormono nuosmukis tuos galvos skausmus ir sukelia. Ir dar – manau, kad vyrams reikia tai žinoti – yra dvejopas seksualinis galvos skausmas. Pirmasis: nuobodus skausmas galvoje ir kakle, stiprėjantis sužadinimo metu. Antrasis: staigus, sunkus ir pulsuojantis skausmas, atsirandantis prieš pat orgazmą. Tas antrasis gali tęstis net keletą valandų. (Po tokių žinių privalau nurodyti informacijos šaltinį: tai duomenys iš „Mayo“ klinikos Minesotoje).

 
Dabar, kaip pradžioje ir žadėta buvo, pamirštos arba negirdėtos patirtys: kaip netradiciniais būdais (ir be daktaro pagalbos) galvos skausmo atsikratyti.
Masažas: toks, kurį kiekvienas pasidaro pats. Aktyviausias galvos skausmą malšinantis taškas yra tarp nykščio ir rodomojo piršto. Masažuoti ne trumpiau kaip penketą minučių. Antras taškas: pirštais raskite duobutes ties antakių pabaiga. Masažuoti abi puses vienu metu abiejų rankų pirštais. Trečias taškas – toje vietoje, kur Indijos moterys piešia raudoną dėmelę ant kaktos – tilaką. Jei paspausite šį tašką 30 kartų, nustos ne tik galvą skaudėti: pagerės rega, ir net skrandžio opa palengvės.
 
Kvapai. Teigiama, kad net 30 procentų žmonijos galvos skausmą patiria dėl netoleruojamų kvapų. Todėl Kopenhagos, Helsinkio ir Vankuverio oro uostuose yra įrengti specialūs praėjimai kai kurių kvapų pakęsti negalintiems. Pirmiausia, žinoma, dėl bėdų kalta parfumerija. Ir neteisingas ponių bei ponų kvėpinimasis. Bet tai – specialaus rašinio tema, o dabar pakaks priminti, kad kvepalų ingredientai (dalis jų tikrai nėra palankūs sveikatai) per odą patenka į kraują. Ir nuodija.
 

Kvapai: antroji pusė. Pasaulis pilnas kvapų, kurie galvos skausmą mažina ir naikina. Visų pirma tai – eteriniai aliejai. O pirmiausias – mėtos aliejus: patepę juo smilkinius, visas galvos bėdas išvarysit. Tačiau nepadauginkit! Pasikonsultuokit. Arba nuojauta pakuždės. O dar pavardinsiu jums puikiai žinomus produktus. Ir jie taip pat padės.
Obuolių actas. Stiklinėje vandens „nuskandinkite“ vos du arbatinius šaukštelius šio acto. Kad gėrimas taptų skanesniu, įdėkite ir šaukštelį medaus. Pagelbės.
Kalendra. Arbatinis šaukštelis – į ką tik užvirusį vandenį. Ir tegu nusistovi.
 
Citrina. Nebūtina daryti, kaip kasdien: išsunkti citriną ir gerti su šiltu vandeniu. Būdas paprastesnis: nuskusti citriną bulvių skustuku ir pridėti ją (odele į viršų) prie skaudančios kaktos ar smilkinių. Sako, kad skausmas per minutę dingsta.
Cinamonas. Arbatinį šaukštelį užpilti verdančiu vandeniu ir palikti pusvalandžiui. Po to šiek tiek pasaldinti ir gerti kas valandą po du gurkšnius (Ne daugiau!). Likusias nuosėdas galima dėti ant smilkinio.
 
O paskutinius du faktus prašau patikrinti. Teigiama, kad galvos skausmą mažina silpna kava. O didina – kartais iki pavojingos ribos – kieti fermentiniai sūriai.
Nenoriu liūdnos pabaigos, bet, jei jums skauda galvą, gal dar nepasiskiepijote?

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaik...
  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Gydytojas urologas Marius Anglickis Lietuvoje pradėjo Baltijos šalyse unikalias varpos implantacijos operacijas. Vienas pir...

  Budinti vaistinė


  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Nuo penktadienio „Camelia“ vaistinių tinkle visoje Lietuvoje galima atsispausdinti galimybių pasą. Tai bus dar papildo...
  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Gyventojai, siekdami apsisaugoti nuo COVID-19 bei kitų užkrečiamųjų virusinių ligų, linkę vis labiau įsiklausyti į sveikatos speci...

  Sveika šeima


  Šeimų psichoterapeutė: šiandien viskas techniškiau

  Grožio ir seksualumo standartai, kuriuos mums diktuoja žiniasklaida, troškimai, kuriuos turime „patirti“, iš išorės primestos fantazijos – visa tai atitolina mus nuo savęs ir neleidžia mėgautis intymumu su partneriu. Apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip atsispirti spaudimui, psychologies.ru ka...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

  Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Obstipacija: naujas rekordas?
  Henrikas Vaitiekūnas Obstipacija: naujas rekordas?
  Skaičių magija
  Henrikas Vaitiekūnas Skaičių magija
  Raudoną kraują pakeis mėlynas?
  Henrikas Vaitiekūnas Raudoną kraują pakeis mėlynas?

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica