„Kam iš tiesų rūpi, kad mes nerūkytume?“

Jurga Žiugždienė
2014-06-02
Aš nerūkau. Pabandžiau gal aštuntoje klasėje lauko tualete. Nepatiko. Kvapas. Nežinau, ko labiau – cigarečių ar ko nors kito. Bet, ačiū Dievui. Daugiau nebeužsinorėjau.
Viena mano draugė pabandė būdama gal penkerių. Prisirinko cigarečių nuorūkų. Parūkė. Ir tai paveikė tarsi skiepai. Nuo to laiko nebegalėjo pakęsti cigarečių kvapo ir niekada nebebandė rūkyti.
„Kam iš tiesų rūpi, kad mes nerūkytume?“

Drastiška, bet gal išties veiksminga rūkymo prevencija? Bet šis tekstas ne visai apie tai. Rūkymo prevencijai, atrodo, metamos didžiulės pajėgos. Vien ko vertos šiurpinančios antireklamos ant cigarečių pakelių. Bet, atrodo, jos nelabai veiksmingos. Vis tiek norisi pabandyti, o pabandžius ne tokiomis ekstremaliomis aplinkybėmis kaip aš ar mano draugė rūkyti gali tapti vis skaniau ir skaniau, kol tampa taip skanu, kad vieną gražią dieną galima užsinorėti visa tai mesti. Na ir ką gi tada daryti?
 
Nors niekada nesusidūriau su šia problema, bet pabandžiau įlįsti į panūdusio mesti rūkyti kailį. Taip ir atsirado šis tekstas. Man „beieškant pagalbos“. Gal trumpokai jos ieškojau, bet supratau, kad, ko gero, čia puikiausiai tinka pasakymas – „Skęstančiųjų gelbėjimas pačių skęstančiųjų reikalas“, nes man susidarė įspūdis, jog iš tiesų lengvai prieinamos ir gerai koordinuotos pagalbos norinčiam mesti šį žalingą įprotį Lietuvoje nėra. Tad ar iš tiesų sveikatos apsaugos sistemos veikėjams rūpi, kad mes nerūkytume?

 
Tiesa, knygynuose esama ne vienos knygos, kaip atsikratyti šios negandos, o vaistinėse – netgi specialių pleistrų, mažinančių rūkymo potraukį.  Netrūksta įvairių tiek pagrįstų, tiek šarlatanizmu kvepiančių patarimų, kuriais vieni su kitais dalijasi vargstantys dėl šios bėdos ar iš jos vargais negalais išsivadavę.  Tačiau vis dėlto kodėl tik nedaugeliui pasiseka mesti šį trukdantį gyventi įprotį? Gal dėl to, kad visa informacija labai chaotiška kaip vandenynas, kurio krantų nematyti, taigi neaišku kur link plaukti, bent jau  kompasą kokį turėtum...
 
Taigi ėmiau ieškoti to kompaso. Pirmiausia internete. Ir ką gi – aptikau Sveikatos apsaugos ministerijos „Informaciją norintiems mesti rūkyti“. SAM nemokamą priimamojo telefono numerį, kuriuo konsultuojama „apie įstaigas, teikiančias pagalbą metantiems rūkyti. Toliau buvo išrikiuota 17 įstaigų, į kurias rekomenduojama kreiptis norintiems mesti rūkyti, jų kontaktai, adresai bei darbo laikas.
 
Apsidžiaugiau. Nusprendžiau paskambinti į pirmąją poziciją šiame sąraše užimantį Vilniaus priklausomybės ligų centro Ankstyvosios diagnostikos ir reabilitacijos skyriaus Dienos centrą. Tačiau labai nustebau, kai kitame telefono laido gale išgirdau, jog čia pagalba norintiems mesti rūkyti iš esmės neteikiama, tik prieš keletą metų būta refleksoterapijos kabineto. Tiesa, galima gauti tam tikrą psichologinę pagalbą, bet konkrečiai gydymas nuo šios priklausomybės minėtoje įstaigoje nepraktikuojamas. Su manimi kalbėjęs įstaigos atstovas patarė nusipirkti „Nicorette“ pleistrą ir jį prisiklijuoti. Kai dar kartą paklausiau, o kur vis dėlto galėtų kreiptis žmonės, panūdę mesti rūkyti, įstaigos darbuotojas pasiūlė ieškoti privačių refleksoterapeutų.

 
Antroje sąrašo pozicijoje puikavosi Vilniaus visuomenės sveikatos centras. Tačiau paskambinus ten, man buvo paaiškinta, jog čia tokia pagalba neteikiama, tad veikiausiai mano aptikta informacija jau yra pasenusi. Man buvo pasiūlyta kreiptis į Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą.
Prieš tai nusprendžiau paskambinti į dar vieną įstaigą iš sąrašo – Antakalnio poliklinikos psichikos sveikatos centrą. Ten man buvo pasakyta, kad norinčius mesti rūkyti konsultuoja tik psichiatrai. Vadinasi, žmogus panūdęs mesti rūkyti į juos ir turėtų kreiptis. Kitų šią problemą sprendžiančių specialistų nesama. Pagalvojau, kad veikiausiai tokia galimybė daugeliui norinčių mesti rūkyti pasirodys mažų mažiausiai nepatraukli. O jeigu apsilankęs pas psichiatrą dėl šios, atrodo, nereikšmingos problemos, tapsi įtrauktas į vadinamąją įskaitą?
 
Taigi, paskambinau į Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą.  Ten, kaip paaiškėjo, pagalba rūkaliams taip pat neteikiama. Pasirodo, šiuo klausimu žmogus turėtų pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją. Neįtikėtina. Ir kas galėjo apie tai pagalvoti? Na, vis dėlto ne taip baisu kaip į psichiatrą. Bet iš kur paprastam žmogui žinoti, kad  šiuo atveju padėti gali šeimos gydytojas? Patys jie tikrai nesisiūlo, tad gal reikėtų visur tai užrašyti didelėmis raidėmis?
 
Dar man buvo pasiūlyta kreiptis į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą. Ten sužinojau, kad ką tik baigėsi labai veiksminga Europos Komisijos organizuota kampanija „Ex smokers“ – „Ex. Rūkaliai nenugalimi“.
Tiek tepešusi, nusprendžiau paieškas tęsti  Sveikatos apsaugos ministerijos priimamajame, kur esą teikiama „informacija apie įstaigas, padedančias mesti rūkyti“, ir sužinojau, kad mano internete aptikta informacija pasenusi ir nebeaktuali...
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica