„Kam iš tiesų rūpi, kad mes nerūkytume?“

Jurga Žiugždienė
2014-06-02
Aš nerūkau. Pabandžiau gal aštuntoje klasėje lauko tualete. Nepatiko. Kvapas. Nežinau, ko labiau – cigarečių ar ko nors kito. Bet, ačiū Dievui. Daugiau nebeužsinorėjau.
Viena mano draugė pabandė būdama gal penkerių. Prisirinko cigarečių nuorūkų. Parūkė. Ir tai paveikė tarsi skiepai. Nuo to laiko nebegalėjo pakęsti cigarečių kvapo ir niekada nebebandė rūkyti.
„Kam iš tiesų rūpi, kad mes nerūkytume?“

Drastiška, bet gal išties veiksminga rūkymo prevencija? Bet šis tekstas ne visai apie tai. Rūkymo prevencijai, atrodo, metamos didžiulės pajėgos. Vien ko vertos šiurpinančios antireklamos ant cigarečių pakelių. Bet, atrodo, jos nelabai veiksmingos. Vis tiek norisi pabandyti, o pabandžius ne tokiomis ekstremaliomis aplinkybėmis kaip aš ar mano draugė rūkyti gali tapti vis skaniau ir skaniau, kol tampa taip skanu, kad vieną gražią dieną galima užsinorėti visa tai mesti. Na ir ką gi tada daryti?
 
Nors niekada nesusidūriau su šia problema, bet pabandžiau įlįsti į panūdusio mesti rūkyti kailį. Taip ir atsirado šis tekstas. Man „beieškant pagalbos“. Gal trumpokai jos ieškojau, bet supratau, kad, ko gero, čia puikiausiai tinka pasakymas – „Skęstančiųjų gelbėjimas pačių skęstančiųjų reikalas“, nes man susidarė įspūdis, jog iš tiesų lengvai prieinamos ir gerai koordinuotos pagalbos norinčiam mesti šį žalingą įprotį Lietuvoje nėra. Tad ar iš tiesų sveikatos apsaugos sistemos veikėjams rūpi, kad mes nerūkytume?

 
Tiesa, knygynuose esama ne vienos knygos, kaip atsikratyti šios negandos, o vaistinėse – netgi specialių pleistrų, mažinančių rūkymo potraukį.  Netrūksta įvairių tiek pagrįstų, tiek šarlatanizmu kvepiančių patarimų, kuriais vieni su kitais dalijasi vargstantys dėl šios bėdos ar iš jos vargais negalais išsivadavę.  Tačiau vis dėlto kodėl tik nedaugeliui pasiseka mesti šį trukdantį gyventi įprotį? Gal dėl to, kad visa informacija labai chaotiška kaip vandenynas, kurio krantų nematyti, taigi neaišku kur link plaukti, bent jau  kompasą kokį turėtum...
 
Taigi ėmiau ieškoti to kompaso. Pirmiausia internete. Ir ką gi – aptikau Sveikatos apsaugos ministerijos „Informaciją norintiems mesti rūkyti“. SAM nemokamą priimamojo telefono numerį, kuriuo konsultuojama „apie įstaigas, teikiančias pagalbą metantiems rūkyti. Toliau buvo išrikiuota 17 įstaigų, į kurias rekomenduojama kreiptis norintiems mesti rūkyti, jų kontaktai, adresai bei darbo laikas.
 
Apsidžiaugiau. Nusprendžiau paskambinti į pirmąją poziciją šiame sąraše užimantį Vilniaus priklausomybės ligų centro Ankstyvosios diagnostikos ir reabilitacijos skyriaus Dienos centrą. Tačiau labai nustebau, kai kitame telefono laido gale išgirdau, jog čia pagalba norintiems mesti rūkyti iš esmės neteikiama, tik prieš keletą metų būta refleksoterapijos kabineto. Tiesa, galima gauti tam tikrą psichologinę pagalbą, bet konkrečiai gydymas nuo šios priklausomybės minėtoje įstaigoje nepraktikuojamas. Su manimi kalbėjęs įstaigos atstovas patarė nusipirkti „Nicorette“ pleistrą ir jį prisiklijuoti. Kai dar kartą paklausiau, o kur vis dėlto galėtų kreiptis žmonės, panūdę mesti rūkyti, įstaigos darbuotojas pasiūlė ieškoti privačių refleksoterapeutų.

 
Antroje sąrašo pozicijoje puikavosi Vilniaus visuomenės sveikatos centras. Tačiau paskambinus ten, man buvo paaiškinta, jog čia tokia pagalba neteikiama, tad veikiausiai mano aptikta informacija jau yra pasenusi. Man buvo pasiūlyta kreiptis į Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą.
Prieš tai nusprendžiau paskambinti į dar vieną įstaigą iš sąrašo – Antakalnio poliklinikos psichikos sveikatos centrą. Ten man buvo pasakyta, kad norinčius mesti rūkyti konsultuoja tik psichiatrai. Vadinasi, žmogus panūdęs mesti rūkyti į juos ir turėtų kreiptis. Kitų šią problemą sprendžiančių specialistų nesama. Pagalvojau, kad veikiausiai tokia galimybė daugeliui norinčių mesti rūkyti pasirodys mažų mažiausiai nepatraukli. O jeigu apsilankęs pas psichiatrą dėl šios, atrodo, nereikšmingos problemos, tapsi įtrauktas į vadinamąją įskaitą?
 
Taigi, paskambinau į Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrą.  Ten, kaip paaiškėjo, pagalba rūkaliams taip pat neteikiama. Pasirodo, šiuo klausimu žmogus turėtų pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją. Neįtikėtina. Ir kas galėjo apie tai pagalvoti? Na, vis dėlto ne taip baisu kaip į psichiatrą. Bet iš kur paprastam žmogui žinoti, kad  šiuo atveju padėti gali šeimos gydytojas? Patys jie tikrai nesisiūlo, tad gal reikėtų visur tai užrašyti didelėmis raidėmis?
 
Dar man buvo pasiūlyta kreiptis į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą. Ten sužinojau, kad ką tik baigėsi labai veiksminga Europos Komisijos organizuota kampanija „Ex smokers“ – „Ex. Rūkaliai nenugalimi“.
Tiek tepešusi, nusprendžiau paieškas tęsti  Sveikatos apsaugos ministerijos priimamajame, kur esą teikiama „informacija apie įstaigas, padedančias mesti rūkyti“, ir sužinojau, kad mano internete aptikta informacija pasenusi ir nebeaktuali...
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris