Būti ar nebūti Lietuvai skausme... ir ne vien Santaros prieigose

Stasys Laniauskas
2018-04-19
Dar šių metų kovo tryliktą dieną mes, dešimt pacientų po kepenų transplantacijos, kreipėmės atviru laišku į sveikatos apsaugos ministrą ir visuomenę gindami VU Santaros klinikų generalinio direktoriaus profesoriaus Kęstučio Strupo garbę galimos korupcijos skandalo Vilniaus universiteto Santaros klinikose kontekste. Šio laiško tikslas buvo - kad visi geri darbai nebūtų nubraukti klaidos (jei ji būtų įrodyta), nes tai būtų daugiau nei neteisinga prieš šį žmogų, išgelbėjusį šimtus gyvybių ir vis dar gelbstintį mūsų tautos žmones nuo išankstinės mirties. Didžiausias ačiū žiniasklaidos portalams nuo mūsų, pacientų ir profesoriaus, už drąsą, atnešusiems šią žinią visuomenei.
Būti ar nebūti Lietuvai skausme... ir ne vien Santaros prieigose

Šiandiena aš dar kartą atviru laišku kreipiuosi į visuomenę, Vilniaus miesto savivaldybės merą, savivaldybės administracijos direktorių, prašydamas supratingumo jaunos studentės atžvilgiu.
Tos pačios VU Universiteto Santaros klinikos ir tas pats dešimtmečiais besitęsiantis, protu nesuvokiamas, valstybinis reketas. Mašinų parkavimo problema - votis peraugusi į piktybinį naviką, kurio nei pašalinti, nei gydyti įgalių biurokratų vis dar Lietuvai neparuošia jokie universitetai.

Nors už lango vis dar balandis, greitai gegužis man pradės skaičiuoti keturioliktus metus, kai aš, apdovanotas šešto dešimtmečio virusiniu hepatitu, pradėjau varstyti Santaros klinikų kabinetų duris. O metams bėgant Santaros klinikos virto mano antraisiais gimtaisiais namais. Namai būtų kaip ir namai. Tačiau šeimininkus šių namų, manau, Vilniaus miesto savivaldybėje derėtų kalbinti.
 
Kas kitas, jei ne šeimininkas galėtų sudrausminti reketininkus? Juk versle - kaip kare, net nusikaltėlių grupuotės per reketininkus duoda nurodymus verslininkams - darykite tai, nedarykite to ir jūsų verslas klestės. O kas sudrausminti turėtų valstybinį reketą? Savivaldybės meras, administracijos direktorius, savivaldybės taryba? Nuo šito reketo kenčiame mes - pacientai, kurie atvažiuojame į Santaros klinikas ne poilsiui ir ne pramogai, tačiau ir ne pusvalandžiui, ne puodeliui kavos.
 
Per šiuos metus, besilankydamas Santaros klinikose eilinių planinių patikrų, susipažinau su panašaus likimo žmonėmis po transplantacijų. Vieša paslaptis - esame remiami valstybės pašalpomis. O iš čia ir kyla tas paradoksas, kad ta pati valstybė, kuri mus paremia pašalpomis, per savivaldybių reketininkus „senukus pensininkus“, kita ranka mus nubaudžia baudomis, už neva ne vietoje pastatytą mašiną. Keturiolikti mano lankymosi metai Santarose. Keturiolikti metai kimšte užkimštos mokamos stovėjimo aikštelės... ir keturiolikti metai vis intensyviau „dirbantys“ pensininkai - reketininkai.
 
Investavau savo santaupas į vaikų mokslus, kurie vis dar Lietuvoje. Neliko pinigėlio išmaniajam telefonui, kuriuo galėčiau užfiksuoti šiuos „tvarkdarius“, fotografuojančius šalikelę nusėtais automobiliais bei kaišiojančius pranešimus po mašinų priekinio stiklo valytuvais apie su 30 - 90 eurų prisegtomis grasinančiomis baudomis. Bepigu jiems fiksuoti „pažeidėjus“ už kasdienės „rinkliavos“ suneštus turtus išmaniajai technikai. Tik teisinėje valstybėje taip elgtis beįmanoma?! Šie savivaldybės samdyti senukai „tvarkdariai“ niekuo čia dėti, kaip ir tie senukai - kolaborantai, kurie 1942-1943 metais, kaimo vokiečio komendanto paliepimu, mano mamą ir daugelį jaunų žmonių, sulaukusių pilnametystės, traukė į sąrašus ir vagonais gabeno į nelaisvę - darbams hitlerinėn Vokietijon.
 
Ne šiaip sau kreipiuosi prašydamas supratingumo jaunos studentės atžvilgiu. Jai, kuri dar vis turi sąžinę, apdovanota žmogiškumu, išrašyta be teismo nuosprendžio bauda. Ji, be kaltės kalta, padaryta nusikaltėle tik už tai ,kad mane ir dar vieną neįgalųjį atvėžino į Santaras ir vėl parvėžino į Vilniaus autobusų stotį. Ji nemojavo benzopjūklu prieš kadagį, bet pasielgė kaip pilietė - pavėžino du negalią turinčius į Santaras. Ji pastatė automobilį ten, kur stato visi tie, atvykę ne poilsiui, ten, kur prieš daugelį metų, mano giliu įsitikinimu, privalėjo būti sukurta bendrąja prasme tarpusavyje susijusių struktūrinių elementų visuma - infrastruktūra – įvairių veiklos sričių objektų, aptarnaujančių ūkį ir gyventojus kompleksas... ir tik paskui rinkliava.
 
Turiu vilties, kad sveiko proto kruopelytė yra išlikusi savivaldybės labirintuose. Turiu vilties, kad mums dviem nebereikės „susimesti“ po 45 eurus, už eilinę planinę sveikatos patikrą, kad grąžintumėm jaunai merginai už nepelnytai išrašytą baudą. Ir pasilieku sau „bet“... Bet jeigu mes kaskart prasilenkiame su sveika nuovoka, žemai nusilenkiame reketo taisyklėms, tada nereikalaukime iš jauno žmogaus pagarbos ir meilės šalies įstatymams, kaip kad tuos įstatymus kuriate sau ir savo užmačių įgyvendinimui. Ar tokius įstatymus ir jūsų užmačias privalo ginti ir galvas už jas guldyti jauni žmonės? Ir tebūnie, kaip V.Šekspyro monologe „Hamletas“, - atsakymą suraskite kiekvienas sau - būti ar nebūti Lietuvai skausme... ir ne vien Santaros prieigose.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica