Ar IQ yra oksimoronas?

Henrikas Vaitiekūnas
2023-11-27
Neabejoju: tas antraštės klausimas nukrito jums ant galvos, lyg atskilęs cemento gabalas. Galėtumėte ranka numoti ir iškart į kitą savaitraščio puslapį pereiti. Tačiau žinau, kad maždaug 97 procentai mūsų skaitytojų yra smalsučiai, ir todėl, už dėmesį jiems atsidėkodamas, užduotį palengvinsiu: priminsiu, kas gi tas oksimoronas yra.
Ar IQ yra oksimoronas?

Oksimoronas – tai iš dviejų vienas kitam savo prasmėmis prieštaraujančių sąvokų sudarytas tropas ar objekto apibūdinimas su įprastinei sampratai prieštaraujančiais požymiais. Kiek lengvesnis paaiškinimo variantas yra toks: tai – pati save paneigianti ir sau prieštaraujanti sąvoka. Arba eklektiškas žodžių junginys. (Dabar turėčiau aiškinti, kas yra TROPAS. Arba kas yra EKLEKTIKA. Bet nepradėsiu.
 
Nes, pirmiausia, turiu jums priminti, kas yra IQ: tai – įvairiais testais matuojamas intelekto koeficientas. Juose mūsų „protinis amžius“ lyginamas su realiu. Išvadas apsprendžia mąstymo būdas ir gyvenimiškoji patirtis. Tiems testams (dažnoje elektroninėje spaudoje jie yra mokami) jau daugiau kaip 120 metų. Šiandien mums jų kūrėjų pavardės nerūpi, nes maždaug kas trečias toks testas neturi nieko bendro nei su intelektu, nei su mokslu apskritai. O jei ir būna pagrindžiamas, kas trečias tiriamasis su jų rezultatais nesutinka.
 
Dar yra – žurnalistai tai ypač mėgsta – intelekto koeficientai, pagal kuriuos į protingas ar mažiau protingas (žodį „kvailas“ pabijota rašyti) skirstomos... tautos ir nacijos. Ką apie tokius testus galima pasakyti? Ogi tą, kad prie kai kurių „kvepia“ atviru fašizmu. Bet galima ir švelniau: jų sudarytojai ir rezultatų skelbėjai niekuomet (turbūt) nėra girdėję žodžio „tolerancija“. Arba šiaip yra nemandagūs.

 
Jei šias mintis toliau plėtotume, rizikuotume patekti į ypač pavojingą zoną (jau pirmam sakiny rašiau apie ant mūsų galvų galinčius nukristi cemento gabalus). Todėl turim stabtelėti. Prisiminti, ką apskritai apie IQ esame girdėję.
 
Štai ką: normalus IQ yra nuo 85 iki 115 vienetų. Vidutinis – 100. Mažiau nei 70 – debilumo (vėl reikėtų visuomenei paaiškinti, ką šitas žodis reiškia) požymis. Jei skaičiukas didesnis nei 145 – didelis talentas. Gali būti, kad net genijus. Bet ir čia tam tikras plotas paliktas fantazijoms.
 
Kadangi jau pirmoje rašinio dalyje apkrovėme jus sudėtingais terminais ir skaičiais, atsipūskim: tepasilinksmina jūsų galvos realiomis fantazijomis.  
(Ar pastebėjote? Samplaika „realios fantazijos“ yra pats tikriausias oksimoronas!).
 
Taigi. Jei vienumoje likę imate graužtis dėl per mažo (per žemo) savojo intelekto koeficiento, griebkitės gelbėjimosi rato: gali būti, kad jūsų IQ yra kiek pasislėpęs ir apima ne visą veiklą, o tik jos dalį. Gali išryškėti, kad turite puikų kalbinį intelektą. Arba erdvinį. Arba muzikinį. Arba tarpasmeninį (gebėjimas bendrauti ir suprasti kitus). Arba loginį-matematinį. Ties pastaruoju – nes jis rodo ir bendrąjį pasaulio suvokimą – suklumpa daugelis save išbandyti panorėjusiųjų. Ir todėl dabar pateiksiu užduotį, kuri vienai mūsų skaitytojų daliai bus per keletą sekundžių įveikiama, o dalis – neabejoju tuo, nes patikrinau – gal pusvalandį užduotyje kapanosis.
 
Užduotis: lazda ir kamuoliukas kartu kainuoja 1,10 euro. Lazda kainuoja euru brangiau nei kamuoliukas. Kiek gi kainuoja kamuoliukas?
(Kol sprendžiate užduotį – ar tikrai dar tebesprendžiate? – paguodos tekstas: itin aukštą intelekto koeficientą pasaulyje turi tik 3 procentai gyventojų. 95,5 procento surenka nuo 70 iki 130 balų. Tikiuosi, nepatekote į likusius 1,5 procento?).  

 
O toliau jau prasideda variacijos. Vienas beveik genialiu įvardijamas Lietuvos mokslininkas (tuoj suprasite, kodėl pavardės ir mokslo srities nenurodau) po eilinio testo surinko vos 85 IQ balus. Ir tai vertė suklusti. Nes jis – pasaulyje pripažinimą turintis mokslininkas.   
 
Dar įdomesnis yra pavyzdys iš 2014-ųjų Lietuvos. Tais metais nebuvo laikraščio, kuris nerašytų apie Londone gyvenusį lietuvį paauglį Paulių. Jo IQ po testų siekė 162 balus. Ir tai buvo daugiau nei Bilo Gateso, Alberto Einšteino ir Stepheno Hawkingo kadais surinkti taškai. „Tokį IQ turi tik 0,1 procentas pasaulio piliečių“, – rašė mūsų dienraščiai. Bet šiandien jie tyli: apie mistinį Paulių nieko nebegirdime.
 
Toliau – jau visiškas džiazas. Žinau, kad rizikuoju prarasti dalį potencialių skaitytojų, tačiau tiesa (ar tikrai tai tiesa?) – brangesnė. Ilgas įžangos sakinys buvo reikalingas, kad praneščiau, jog egzistuoja tyrimas, teigiantis, jog visuomet mažesnis intelektas tų, kurių... liemens apimtis didesnė. (Nes, girdi, 90 proc. jų minčių užima galvojimas apie valgį). O turinčius aukštą IQ dažniau nei kitus erzina čepsėjimas valgant, stuksenimas į stalą rašikliu ir kiti panašūs garsai. Ir dar vienas pastebėjimas: yra ne vienas tyrimas, tvirtinantis, jog aukštesnį IQ turi... aukštaūgiai. Bet lai neįsižeidžia mūsų krepšininkai: to nesame pastebėję.

 
Pramogaujame toliau. Rimti (?) moksliniai (?) tyrimai rodo, kad kates auginančių žmonių IQ beveik visuomet aukštesnis už šunis auginančių. Paaiškinimas: kates renkasi tie, kurie daugiau dirba ar mokosi. Ir todėl negali pakankamai laiko skirti šunų vedžiojimui. Čia dedame ženklą „No comment“, ir grįžtame prie opiausios temos – tautų ir nacijų skirstymo pagal IQ. Primenu: mes patys – neskirstom; tik supažindinam su pasaulio spaudos apžvalga šiąja tema.
 
Variantas pirmas – grubusis: Europos šalių, JAV, Kanados, Australijos ir Naujosios Zelandijos IQ – 100. Pietų Azijos, Šiaurės Afrikos ir Lotynų Amerikoje – 85. Afrika (į pietus nuo Sacharos) ir Karibų baseino šalyse – 70.
 
Variantas antras – detalusis: Lietuva 43-iojoje vietoje (Latvija – 39. Estija – 35). Aukščiausią IQ turinčios šalys – prašome arba nenustebti, arba imkite ginčytis – Albanija, Portugalija, Malaizija.
 
Įdomesnės mums šalys ir jų vietos lentelėje: Kinija (5 vieta), Kanada(9), Rusija (15), Turkija (20), JAV (22). Lenkija (31), Austrija (44) ir... t.t. Jei nepatikėjote, pasakysime, kad ir neprivalote patikėti. Čia – tik testo rezultatai. Tyrė, apklausė ir duomenis paskelbė britų mokslininkas Richardas Lynnas. Ir tik viename lietuviškame interneto puslapyje – pačiomis mažiausiomis raidelėmis – po to buvo atspaustas apgailestavimas, kad rengiant šiuos skaičius padaryta ne viena techninė klaida. Ir paaiškinta, kad „...dėl tų klaidų Lietuva sąraše atsirado žemiau, nei turėtų būti“.
 
Bet nei jums, nei mums šitas „tyrimas“ nereikalingas. Ir nieko mums jis nedavė. Geriau pasakykit man, kiek gi kainavo tas kamuoliukas (be lazdos)...  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Melanomą gydys sergančiojo ląstelėmis

  Melanoma sergantiems pacientams sužibo nauja viltis. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA – angl.) patvirtino naują agresyviausios odos vėžio formos gydymo metodą. Mokslininkų teigimu, šis FDA sprendimas atneš naudos ir gydant kitas vėžines ligas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris