Ar Ebola pasieks Lietuvą?

Alma Monkauskaitė
2014-10-17
Kasdien grėsmingos žinios apie nevaldomai plintantį Ebolos virusą: užsikrėtė Europoje, užsikrėtė JAV, Liberijos medikai ketina streikuoti ir t.t.
Ar Ebola pasieks Lietuvą?

Geometrine progresija Vakarų Afrikoje plintantis virusas peržengė šio žemyno ribas ir su nerimu sutinkamas Europos ar Šiaurės Amerikos valstybėse.
Vis dar nepatvirtinti vaistai ar vakcina, kurie veiksmingai įveiktų šį virusą. Tuo tarpu jis plinta lengviau negu galima įsivaizduoti, nes atstumai tarp šalių ir netgi tarp žemynų dabar labiau psichologiniai, jie įveikiami per kelias valandas. Per tiek laiko iki bet kurios pasaulio vietovės gali „nuvykti“ ir Ebolos virusas, žinoma, kartu su užsikrėtusiu žmogumi.

 
Mirusių nuo Ebolos skaičiai kinta tūkstančiais. Daugiausia viruso aukų Liberijoje, Siera Leonėje, Gvinėjoje. Šiose Vakarų Afrikoje žmonės miršta gatvėse. Nerimą kelia Liberijos medikų ketinimai streikuoti, be priežiūros palikti ligoniai. Pasaulio bankas kovai su mirtinu užkratu skiria 400 milijonų dolerių. Tačiau tai laikoma nepakankama suma, nes Ebolos krizė vis dar nevaldoma.
 
Kai kurie Ebola užsikrėtę pacientai, medikų prižiūrimi, pagyja. Tačiau vis dar nėra patvirtinimų, ar jiems padėjo eksperimentiniai vaistai, ar perpiltas persirgusiųjų kraujas, ar kitos priemonės. Deja, specialaus gydymo nėra.
 
Ta liga vadinama hemoragine karštine, jos požymiai yra labai įvairūs, ir iš pradžių sunku atskirti, ar žmogus susirgo gripu, ar užsikrėtė Ebolos virusu. Liga prasideda staigiai – karščiavimu, galvos, raumenų, sąnarių skausmu. Po kurio laiko prasideda vėmimas, viduriavimas. O dar vėliau virusas pažeidžia kraujotaką, kraujagysles ir prasideda vidinis bei išorinis kraujavimas. Jei laiku nesuteikiama medicininė pagalba, tikimybė išgyventi yra labai maža. Kaip žinia, nuo 60 iki 90 procentų, užsikrėtusių Ebola virusu miršta. 

 
Ligos inkubacinis periodas ligos yra nuo 2 iki 21 dienos. Šis laikotarpis labai pavojingas. Bet koks užsikrėtęs asmuo gali atvykti į Lietuvą ir mums tą virusą gali atvežti. Mūsų medikai ir žmonės negali būti užklupti nepasirengę. Reikia žinoti, kad virusas neplinta oro lašeliniu keliu. Jis plinta tiktai kontakto keliu ir per skysčius, todėl per įvairias traumas, pavyzdžiui nubrozdintą, įbrėžtą odą gali patekti į mūsų organizmą. Ir, jeigu patenka, gydymas tikrai yra sudėtingas, pakankamai sudėtinga diagnostika. Jeigu Lietuvoje būtų įtariama tokių atvejų, tai visi jie būtų tiriami Hamburgo laboratorijoje. 
 
Įtarimų ir baimės jau turėjome ir Lietuvoje. Ačiū Dievui, Tunise lankęsis pacientas pasveiko, nepasitvirtino įtarimai, kad jis užsikrėtęs Ebolos virusu. Tačiau tai tik sustiprino jausmą, kad bet kada ir bet kas gali susirgti šia karštine ir Lietuvoje. Ne tik susirgti, bet ir užkrėsti kitus žmones. Matome, kas darosi Afrikoje – liga plinta nevaldomai, virusas sėkmingai keliauja per valstybių sienas. Todėl Lietuvoje situacija nuolat yra stebima, informuojama visuomenė, rengiamasi ir pačiam blogiausiam scenarijui, apie kurį įspėja tarptautinės sveikatos organizacijos. 
Lietuvoje informuojami keliautojai ar vykstantys dirbti į Afriką. Kaip paaiškėjo, įmonės siunčia medkirčius darbuotis į šį žemyną. Taip pat galimam viruso pasirodymui rengiamos gydymo įstaigos. Penkios šalies ligoninės - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio – pasiruošusios priimti ir izoliuotai gydyti Ebolos karštine susirgusius ligonius. Medikai ir priemonės jau buvo naudojami ir patikrinti, kai buvo įtariamas užsikrėtimas Ebolos virusu.
 
Žinoma, Ebola nėra laukiama Lietuvoje. Kaip ir, beje bet kur kitur. Bet, kad ši krizė neatsiristų iki Lietuvos priklauso nuo mūsų. Apie Ebola virusą žinių turime daug, patarti gali visuomenės sveikatos biurų, visuomenės sveikatos centrų specialistai, gydytojai ,bet  ir šiuo atveju  galioja paprasčiausia  muilo ir švarių rankų taisyklė.
Alma Monkauskaitė, gydytoja, Seimo LSDP frakcijos narė

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris