Apie maistą ligoninėse. Iliuzija ar realybė? Konkretus pasiūlymas

Palmira Rudalevičienė
2018-03-22
Nemažai apie ligoninių maistą teberašoma žiniasklaidoje: tikrinimai, ministras, ligoninės - tik ir linksniuojama. Patraukė mano dėmesį žiniasklaidoje straipsnio pavadinimas apie nutįsusią seilę. „Parodė, kaip maitinami ligoniai svetur: net seilės tįsta žiūrint. (Lietuvos Rytas, vasario 19 / 2018.)
Apie maistą ligoninėse. Iliuzija ar realybė? Konkretus pasiūlymas

Tikrai buvau nustebusi, kai prieš daug (gal prieš dešimt) metų susipažinau su maitinimu ligoninėse Jungtinėje Karalystėje. Tada patraukė akį pacientų sąrašas, psichiatrijos ligoninės virtuvėje. Ant sienos kabojo pacientų vardų sąrašas. Ties kiekvienu vardu užrašas, kokią kavą ar arbatą koks pacientas geria. Kokio stiprumo, kokios spalvos, kiek šaukštelių cukraus ar medaus įdėti ar nesaldinti, siūlyti karštą ar kiek praaušusią.
 
Stebėjausi, nes tokių dalykų nesitikėjau pamatyti, ėjau klausti, domėtis, kalbėtis. Man paaiškino paprastai: „Kiekvienas pacientas yra asmenybė, kiekvieno skonis vis kitoks, privalom rodyti pagarbą dėmesį kiekvieno paciento poreikiams. Jokiu būdu negalima visiems iš vieno arbatinuko ar kavinuko pilti. Taip galima sukelti pyktį ir jis būtų adekvatus... Psichoziniai išgyvenimai tokiu atveju būtų ne prie ko. Tai jau būtų personalo kaltė...“

 
Priminsiu, tai - psichiatrijos ligoninė, Glazgo pakrašty, sena, karo laikų statybos, joje gydomi ūmias psichozes išgyvenantys žmonės. Vėliau jau atkreipdavau dėmesį į mitybą visose ligoninėse, kur dirbau. Kai kur, mokytojams ar prižiūrėtojams padedant, maistą gali gamintis patys pacientai. Galima valgyti su kitais pacientais, bet galima ir atskirai – kaip kas nori. Skyriuose yra valgymo kambariai ir virtuvės, taigi palatose, labiau primenančiose kambarius, niekas nevalgo. Apie ligonių gebėjimus ir valgymo įgūdžius atitinkamų pareigybių darbuotojai informuoja gydantį gydytoją, Tokia informacija padeda tiksliau įvertinti paciento psichinę būklę.
 
Kas trukdo taip daryti pas mus? Pinigų, darbuotojų stygius? Pagarbos pacientui stygius? Tingėjimas? Teko dirbti penkiolikoje psichiatrijos ligoninių Jungtinėje Karalystėje. Ir privačiose, ir valstybinėse - visur ta pati maisto gamybos ir valgymo kultūra. Svarbiausia - pagarba, žinoma, ir individualus skonis. Na, ir privaloma higiena: rankų plovimas, maisto produktų plovimas, gamybos procesas, gydytojo įvertinimas. Nedrįsčiau sakyti kaip žurnalistai: „tįsta seilė“. Tačiau užtikrintai galiu pasakyti: švaru, skanu, estetiška, higieniška.
 
Kultūros ir švaros įgūdžių reikalaujama iš hospitalizuotų pacientų. Jeigu tokių įgūdžių nėra, jie formuojami ligoninėje. Svarstoma, kad pacientas vertas pagarbos, privalo sugebėti valgyti švarų, skanų, maistingą mėgstamą maistą. Tik tada galima vertinti apetito pakitimus ar šalutinį vaistų poveikį. Seilės irgi nebūtinai turi nutįsti: pacientai išmoksta naudotis servetėlėmis, išlikti švarūs. Palikti valgymo vietą švarią ir tvarkingą, išmokti palaikyti pokalbį su kitais pacientais bei personalu, padėkoti už pagalbą maisto gamybos metu, pagalvoti, ko norėtų kito maitinimo metu, aptarti, planuoti, prašyti…

 
Štai ir skirtumai tos pačios Europos Sąjungos skirtingose valstybėse… Kai mane užpuola: „Kodėl nieko nepasiūlai?..“ Siūlau: imkim pavyzdį. Pacientų labui. Gerbkim juos, mylėkim, maitinkim, matykim kiekviename asmenybę, pilietį.  
„Ne vien duona žmogus“ - visiems žinomas biblinis posakis. Galima perfrazuoti,: „Ne vien vaistai žmogų gydo“. Vaistai būtini, bet jų nepakanka.
Galim pradėti nuo klausimo: „Pone, kiek šaukštelių cukraus dedate į arbatos puodelį? Kokios spalvos arbatą geriate? Kuriuo metu? Kada norėtumėt ją gerti? Ar norėtumėt kavos, o gal arbatos?
Tokie klausimai nekainuoja, bet rezultatai - neįkainojami. Taigi ir siūlymas-pamėginkim. Šiandien… ne po kitų rinkimų.
Vėlgi - ne iliuzija. Realybė.
 Palmira Rudalevičienė, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro, Konsultacinio skyriaus gydytoja, psichiatrė psichoterapeutė, medicinos mokslų daktarė, MRU profesorė, vizituojanti ir konsultuojanti specialistė-psichiatrė JK.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica