180 gramų Marytės naudai

Henrikas Vaitiekūnas
2017-05-22
Jei būtų pavasaris, būtinai reikėtų tamsaus, žemiau kelių nutįsusio lietpalčio su stačia apykakle. Bet dabar – kai oras atšilo – bemaž privalomu taps melsvas šalikėlis. Ne tik gražiai apjuosęs kaklą, bet dar ir smakrą paslepiantis. Ir, žinoma, niekuo nepakeičiamas privalomas atributas turi būti: juodi akiniai. Nes, jei dirbi šitą darbą, tavo žvilgsnio neturi niekas matyti.
180 gramų Marytės naudai

Ir - jei visa tai būtų ne žodžiais parašyta, o ekrane rodoma – būtinai turėtų skambėti kompozitoriaus Vladimiro Daškėvič „Uvertiūra“. Na, toji pati, kurią išgirsit, jei darsyk iš „YouTube“ atsipumpuosit rusiškąjį „Šerloko Holmso“ variantą. Tik jokiu būdu ant kaktos neužsimaukšlinkit Kaziuko mugėje už 30 eurų pirktos Šerloko kepurėlės -ji išduos. Ir tuomet ne tik provizorius, bet ir eilinis farmakotechnikas supras: į vaistinę įžengė Jo Didenybė Slaptasis Pirkėjas. Tas, kuris – pagal Seimo ruošiamą įstatymą - tikrins ne tik aptarnavimo kokybę, bet ir nuo šiolei pagrindinę vaistininko pareigą: ar pasiūlė jis Jums... pačių pigiausių vaistų.
 
Jei pasiūlė brangesnius, nei dera – net nežinau, kas bus. Bet iki rašinio galo pabandysiu įsivaizduoti. O jei pigiausius – turėtų būti gerai.
Bet! Jei dar mamytei ta pati vaistininkė pabandė įpiršti naują higienos priemonę, tėčiui – prezervatyvą, o seneliui akcijinį hematogeną – turėtų kilti didžiausias triukšmas. Mat Slaptasis Pirkėjas tuomet nedelsiant išsitrauks blizgantį pažymėjimą, nutrauks vaistų pardavimą, išsiims iš vidinės kišenės auksinę plunksną ir... pradės rašyti. Slapto pirkimo protokolą. Apie sulaužytas taisykles.
 

Jei eilinį kartą mintyse (vis tiek atsargiai apsidairydami) pagalvojote apie darsyk ne nuo to galo pradedamą Lietuvos sveikatinimo reformą, – jau suklydote. Slaptųjų agentų (pirkėjų) idėja – visiškai nenauja. Prieš aštuonerius metus – 2009-aisiais – paslapčiomis tikrinti vaistininkus buvo sumaniusi ir tuometinė valdžia. Bet tada Seimo Sveikatos reikalų komitete dirbusieji idėjai nepritarė. Nes pasirodė per brangu (tiems slaptiesiems pirkėjams gi reikia mokėti!) ir – neprotinga. Nes remtasi skaičiais: per metus – situacija ir dabar ta pati – skundus dėl vaistų kainų parašo vos per šimtą pirkėjų. Atrodytų, nemaža. Bet jei į procentus nuo vaistus pirkusiųjų paversime, skaičiukas mažytis – 0,02 procento...
 
O dabar siūlau nuo vaistų ir jų kainų (ir net nuo Sveikatos apsaugos ministerijos) pailsėti.
Lietuvoj – stebuklų ir Marijos šaly – niekas niekuo netiki. 
Netikim sėkme „Eurovizijoje“. Bet važiuosim ir kitąmet. Argumentas: „Visi važiuoja“.
Žmona tikrina vyro SMS žinutes, kišenes ir elektroninį paštą. Argumentas: „DELFI rašė, kaip viena patikrino ir oho-ho ką rado...“
Savaitraštis „Lietuvos sveikata“ rašo, kad pigiausius vaistus renkasi tik 20 procentų iš nuolat juos perkančių. Argumentas: „Netikim, ką laikraščiai rašo...“
 
Cigaretės Lietuvoje atneša daugiau mirčių nei alkoholis. Bet niekas tuo netiki. Nes niekas dėmesio nebekreipia į gąsdinti turėjusius vaizdelius ant cigarečių pakuotės. (Na, nebent porcigarų pardavėjai!).
Laisvosios rinkos specialistai (už dyką jie taip pat nedirba) teigia: vaistinių kontrolierių poreikis – ir ekonomiškai, ir moraliai nepagrįstas. Bet iš anksto pasmerktų tikrintojų sugalvotojai – 2009 metų įstatymo projekto kopijuotojai – netiki ir Laisvosios rinkos specialistais.
 

Ir todėl paprastas Lietuvos pilietis, deja, nebetiki tuo, ką kabinetuose rengia Vyriausybė. Beje, turbūt nerengia: tik iškuopia buvusių valdžių stalčius ir deda ant stalo seniai numarintus pasiūlymus. Pateikia juos kaip savus. Kitaip tariant – kilnoja pastalėje kojas ir bando mums įteigti, kad eina.

 
Nežinantiems: vaistinių kontrolė yra ir šiandien. Ir šiandien yra benzino kolonėlių ir degalinių tikrintojai. Tik jie, prieš atvykdami į vaistinę ar benzino kolonėlę, pagal galiojančius įstatymus apie atvykimą į objektą privalo pranešti... prieš dešimt dienų. Pageidautina nurodyti ne tik dieną, bet ir valandą.

Kažkada, kai Teisingumo ministerijai vadovavo liberalusis Remigijus Šimašius (2009 m.), toje ministerijoje buvo gimusi idėja tikrinti valstybės tarnautojus. Buvo net paruoštas testas, turėjęs išryškinti valstybės tarnautojų atsparumą korupcijai. Bet projektas įstrigo. Viena priežasčių buvo tokia: girdi, antikorupcinis testas sukeltų darbuotojui stresą. Kadangi stresas – negerai, tikrinimo buvo atsisakyta.
 
O tikrinamas vaistininkas (ne planingai, bet slapta) ar patirtų stresą?
O jei patirtų, ar galėtų po to reikalauti kompensacijos?
O kas tą kompensaciją mokėtų? O kas jos dydį nustatytų?
Gal senuose stalčiuose yra atsakymai ir į šiuos klausimėlius?

 
...Į Vilniaus universitetinę ligoninę ponas Simonas atėjo aplankyti po sėkmingos operacijos gyjančio draugo pono Kazimiero:
- Prastai čia jus maitina,- sakė Simonas. Ir pakvietė draugą į pirmame aukšte įsikūrusią kavinę: sumanė pavaišinti.
Užsisakė vyrai po karbonadą, ir po sulčių stiklinę.

Už karbonadą (kaina meniu 1,90 euro), kažkodėl sumokėjo 4 eurus ir 30 centų. Sulčių kaina buvo tokia, kaip ir parašyta. Bet kai dvi stiklinėles supylė į vieną didelę – tilpo. Mat vietoj 400 gramų, gavo tik 220.
50 centų nuo karbonado ir dar 180 gramų sulčių Marytės (o gal visai ji ir ne Marytė?) naudai.
Štai, kur reikėtų to mėlyno šalikėlio ir juodų akinių!
Ir tegroja Vladimiro Daškėvič „Uvertiūra“!


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica