Seksualinis pozityvumas – drąsiai apie seksą

Emilija Lipskytė
2022-01-24
„Sovietų Sąjungoje sekso nebuvo“ – viena skambiausių frazių girdima apie tą laikmetį. Tačiau stigma jaučiama ir vakaruose, kur gimė pozityvumo sekso atžvilgiu (ang. – sex positivity) žmonių judėjimas. Kūno, seksualumo, seksualinės tapatybės ir sekso suvokimas ima keistis.
Seksualinis pozityvumas – drąsiai apie seksą

Kas tai?
„Mano pozityvumo sekso atžvilgiu apibrėžimas: tai susiję su žmogaus seksualumu, sveikata, malonumais bei pagarba, kuri yra be gėdos ar stigmos. Tai apima lytinę tapatybę, orientaciją, lytinį švietimą, kūno pozityvumą, nuogumą, saugesnį seksą ir reprodukciją“, – teigia lytiškumo pedagogė Goody Howard. Sociologė ir seksologė Sarah Melancon priduria: „Istoriškai buvo įprasta, kad į seksą žiūrima iš moralinės (pagrįstos nuodėme) arba medicininės (pagrįstos liga) perspektyvos. Vadovaujantis šiuo požiūriu natūralūs ir sveiki seksualiniai potraukiai bei elgesys turi būti slopinami, kontroliuojami arba išgydomi.“
 
Abiejų moterų teigimu, pozityvumo sekso atžvilgiu judėjimas formavosi reaguojant į susirūpinimą dėl patriarchalinės įtakos kultūrinėms pažiūroms apie seksualumą. Feministinės prigimties tikslas yra skatinti sveiką moterų ir visų lyčių žmonių seksualinę raišką bei santykius.

 
Šiandienės aktualijos
„Pozityvumas sekso atžvilgiu šiandienos kultūroje išaugo dėl interneto ir socialinių tinklų, tačiau žmonės vis dar ribotai vadovaujasi tuo gyvenime“, – sako G.Howard.
Nors gyvename XXI a., LGBTQ+ bendruomenei priklausantys asmenys negali saugiai išreikšti save tam tikrose šalyse. Ir čia į pagalbą ateina pozityvumo bendruomenė, kuri gali stumtelti į šoną marginalines bendruomenes bei padėti be gėdos tyrinėti savo tapatybę ir seksualumą.
 
Prieš keletą metų atlikti tyrimai rodo, kad dabartinis sekso paslaugų teikimo kriminalizavimas kai kuriose šalyse turi neigiamą poveikį sekso paslaugų teikėjų sveikatai ir saugai. Jei būtų įteisinta dekriminalizacija, tai lemtų saugesnes darbo sąlygas tiems, kurių darbas susijęs su seksu. „Teisingai suvokiamas pozityvumas sekso atžvilgiu gali persmelkti visus visuomenės aspektus, o šių pokyčių mes ir siekiame“, – apie tikslus kalba G.Howard.
 
Įtaka psichinei sveikatai

Pagal Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), žmogaus seksualinė aplinka gali turėti įtakos jo gerovei. Pasak S.Melancon, dėl neigiamo sekso įvaizdžio žiniasklaidoje, šeimoje, religinėse bendruomenėse ar net švietimo sistemoje daug žmonių jaučia gėdą dėl seksualinio potraukio ar elgesio, kuris yra visiškai sveikas: „Pozityvumas sekso atžvilgiu gali padėti žmogui suprasti jo seksualinės baimės šaltinį ir tikruosius jausmus. Tai leidžia jam sukurti sveikesnius santykius su savo seksualumu ir gauti fizinės, emocinės naudos iš laimingo seksualinio gyvenimo.“
 
Nuo ko pradėti?
Vertinkite savo seksualumą. Viskas juk prasideda nuo savęs... Kaip pataria seksologė S.Melancon: „Sužinokite daugiau apie savo kūną: jo anatomiją, norus, poreikius, kas leidžia jaustis gerai, o kas ne.“

 
Gerbkite įvardžius. Įtraukite savo įvardį į socialinius tinklus, dalykitės juo susitikimuose. Tai viena iš bendravimo užmezgimo formų su lyties neatitinkančiais asmenimis. Gerbkite jų įvardžius ir vartokite juos teisingai. Stenkitės nenaudoti įvardžių pagal žmogaus išvaizdą.
 
Atsiribokite nuo seksualinio negatyvumo. G.Howard šią kelionę siūlo pradėti nuo paprasčiausių dalykų: „Abejoti savo pirminėmis reakcijomis į tokius dalykus kaip paaugliai, užsiimantys seksu, seksualiai aktyvūs vyresnio amžiaus žmonės ar neįgalūs asmenys, yra puikus būdas pradėti vidinį žalingo elgesio ir mąstymo naikinimo darbą.“
 
Remkite palankią politiką ir organizacijas. Aktyvumas yra dar viena judėjimo dalis. „Svarbu žinoti ir propaguoti įstatymus palaikančius etišką seksualinę laisvę. Pozityvumas sekso atžvilgiu gali apimti seksualinių mažumų, sekso paslaugų bendruomenių, neįgaliųjų poreikių supratimą ir propagavimą“, – pabrėžia S.Melancon.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris