Paslaptys griaunančios santykius

Emilija Lipskytė
2022-05-16
Prieš keletą metų „Personality and Social Psychology Bulletin“ paskelbtame tyrime psichologai Michael Slepian, Nir Halevy ir Adam Galinsky nustatė, kad žmonės vienu metu saugo vidutiniškai 13 paslapčių, iš kurių penkių niekada niekam nepasakojo. Tačiau tiems, kurie palaiko santykius, paslapčių saugojimas kartais gali turėti rimtų ir neigiamų pasekmių.
Paslaptys griaunančios santykius
Žmonės, kurie atsikrato paslapties šydo, jaučiasi laimingesni ir, priklausomai nuo situacijos, artimesni su partneriu.

Kodėl žmonės saugo paslaptis?
Pirmiausia reiktų atskirti tai, kad paslapčių ir privatumo saugojimas yra du skirtingi dalykai. Žmonės turi teisę išlaikyti privatumą tų temų, kurios nedaro neigiamo poveikio jų partneriui. Kas čia turima omenyje? Svarbiausios paslaptys, turinčios įtakos poroms, yra neištikimybė, finansinės problemos bei piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis. Tyrimai rodo, kad toks paslapčių saugojimas yra ypač destruktyvus. M.Slepian, N.Halevy ir A.Galinsky teigia, jog šių paslapčių turėjimas susijęs su neigiamu gerovės jausmu, o tai gali turėti įtakos partnerių tarpusavio bendravimui.
 

Taigi, kas paskatina neatsiverti antrajai pusei? Žmonėms paslapčių turėjimas gali būti patrauklus, jeigu iš anksto nusistatoma, kad informacijos atskleidimas sukels konfliktą ar gėdą. Jie padarytas klaidas slepia, nes bijo, kad partneriai nesugebės jų mylėti, jei bus išsiaiškinta tiesa. Tačiau jie dar nesupranta, kad paslapties laikymas jau daro žalą santykiams. Vieno tyrimo metu apskaičiuota, kad neištikimybė sudaro apie 20-40 proc. skyrybų JAV, o maždaug 13 mln. gyventojų slepia ar yra kada nors nuslėpę nuo sugyventinio ar sutuoktinio papildomas banko sąskaitas ar korteles.
 
Neigiama įtaka santykiams
Sukuriamas barjeras. Bandant išsaugoti paslaptį tampa sunku jausti artimą ryšį su žmogumi, su kuriuo žinai, kad elgiesi nesąžiningai. Tyrime psichologai pažymėjo, jog egzistuoja dichotomija tarp paslapčių saugojimo elgesio ir žmonių, kaip socialinių būtybių. Be to, jie išsiaiškino, kad paslapčių saugotojai jaučia mažesnį pasitenkinimą gyvenimu, yra pavargę, vieniši bei liūdni.
 
Kuria nepasitikėjimo atmosferą. Kai partneris pažeidžia pasitikėjimo ribas, jas atkurti ypač sudėtinga. Pasipiktinimą ir įtarinėjimą sunku įveikti. Apgautam partneriui tampa sunku patikėti, kad nebėra kitų paslapčių arba kad toks modelis nepasikartos ir ateityje.

 
Atsiliepia fizinei sveikatai. Ne tik partnerio, bet ir vidinė savęs apgaulė yra našta, turinti somatinių pasekmių ir galinti sukelti kaltę, gėdą bei stresą, galvos skausmus, miego sutrikimus ar net virškinimo problemas. Ekstremaliais atvejais kai kurie žmonės bando mažinti diskomfortą pasitelkdami į pagalbą alkoholį ar kitas psichotropines medžiagas, o tai tik dar labiau atitolina nuo partnerio.
 
Kaip išbristi?
Jei santykiuose esate amžinas paslapčių kaupėjas, apsauginio barjero, kuris leidžia jaustis saugiam ir mažiau pažeidžiamam, sulaužymas atrodys kaip grėsmingas iššūkis. Jei staiga tapsite skaidrus, tai jus ir jūsų partnerį erzins, todėl nebūkite impulsyvūs atskleisdami viską iš karto. Būkite malonūs, užjaučiantys bei atidžiai įvertinkite aplinkybes, tokias kaip vietą, laiką, partnerio nuotaiką bei jo emocinę būklę. Jei informacija gali sukelti kančią, apsvarstykite pasikviesti į pokalbį trečią asmenį, pavyzdžiui, terapeutą ar psichologą.
 
Nors paslapties atskleidimas gali atrodyti iš pradžių bauginantis, galiausiai tai turi teigiamą poveikį. M.Slepian, N.Halevy ir A.Galinsky tyrime pabrėžia, kad žmonės, kurie atsikrato paslapties šydo, jaučiasi laimingesni ir, priklausomai nuo situacijos, artimesni su partneriu.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

    Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris