Myli, bet... nebesimyli (N-18)

www.lsveikata.lt
2015-04-03
Kartais vyras ir žmona myli vienas kitą, tačiau nebeužsiima seksu. Jie sako, kad dėl to visiškai neišgyvena. Kaip jiems pavyksta išsaugoti santykius, jei geismas apleido? Psychologies.ru ekspertai nagrinėja vienos poros patirtį. 
Myli, bet... nebesimyli (N-18)
Kai seksualinis poros aktyvumas sumažėja ar išnyksta iš viso, pora gali ieško kitų pasitenkinimo būdų. Du žmonės gali mylėti vienas kitą ir be fizinio artumo. Seksualinė trauka, be jokios abejonės, svarbi meilės apraiška, tačiau ne vienintelė.

Nepamena kada
Kada paskutinį kartą jie mylėjosi? Michailas ir Jelena – keturiasdešimtmečių pora, laimingi dviejų vaikų tėvai – nepamena. Sutuoktiniai pripažįsta, kad per 13 bendro gyvenimo metų seksualiniai santykiai pasitraukė į antrą planą. Tačiau tai netrukdo jiems kartu juoktis, eiti gatve susikibinus rankomis. Michailas ir Jelena teigia suradę būdų, kaip išlaikyti santykių harmoniją ir yra įsitikinę, kad fizinio artumo nebuvimas jų porai problemų nekelia. Toks jų pasirinkimas ir tai nėra labai retas dalykas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Širdis turi savų troškimų, kurie ne visada sutampa su kūno troškimais. Tačiau mylėti, nesimylint – ar tai įmanoma? „Mūsų libido (seksualinė trauka) „išgyvena“ tiek pakilimus, tiek ir nuosmukius, - sako seksologė Irina Paniukova. – Po gimdymo, išgyvenant stresą dėl darbo poros seksualinis aktyvumas gali būti lygus nuliui. Aistra gimsta vis rečiau ir galų gale dingsta iš šeimos horizonto. Kuo rečiau partneriai mylisi, tuo silpnesnė seksualinė trauka. Nes geismas pats save maitina.“
 
Z.Froido pamokos
Remiantis Z.Froido teorija, moters pasąmonėje partneris yra vyras, kuris padės jai tapti motina, arba kad jis simboliškai pašalina jos tėvą, taip išlaisvindamas ją iš mergaitės statuso. O vyras partnerėje mato tą, kuri padės jam pralenkti tėvą. Būtent dėl to gimus paskutiniam suplanuotam vaikui poros santykiuose gali įsivyrauti „sausros“ periodas. Taip pat gali nutikti ir menopauzės laikotarpiu – kai motinystės ir tėvystės motyvas dingsta, sutuoktiniai turi sukurti naują scenarijų, kurio ašimi bus malonumas. Tai, pasak seksologų, sudėtinga psichologinė užduotis. Dėl to kai kurios poros geriau visiškai atsisako sekso.
Ar jos kenčia? Baimė pasirodyti „nenormaliems“ visuomenėje, kuri mano, jog seksas – ne tik norma, bet ir būtinybė, gali tapti nerimo priežastimi. Tiesa, pats sekso nebuvimo faktas jų nejaudina. Mes nuliūstame, kai negauname to, ko trokštame. Tačiau vargu ar išgyvenime atsisakę to, ko net nesiekėme turėti. Pats Z.Froidas – teorijos apie neurozes, kylančias dėl slopinamo seksualumo, autorius – sulaukęs 40-ies atsisakė seksualinio gyvenimo.
 

Meilės formos
„Meilė gali pasireikšti įvairiai, todėl be sekso yra ir kitų būdų, kaip puoselėti santykius. Tai gali būti ir bendri interesai, ir noras gyventi komfortiškai, ir kita“, - mano šeimos psichologė Inna Chamitova.
„Ne taip įsivaizdavau mūsų brandos metus, - pripažįsta Jelena, - tačiau aš labai myliu Michailą ir tai, ką kartu sukūrėme, kad atsisakyčiau viso to tik dėl to, jog nustojome vienas kito geisti.“
Moteris pasakoja, kad fizinis atitolimas įvyko ne per vieną dieną. Jų meilės naktys tapo vis retesnė po paskutinio, ypač sunkaus gimdymo. „Nebegalėjau patirti orgazmo, o kartais man skaudėdavo. Michailas nenorėjo suteikti skausmo ir galų gale net nebebandė mylėtis. Iš pradžių bijojau, kad jis ims ieškoti kitos moters. Tačiau vyras patikino, kad susilaikymas jam nekelia problemų, nes jis mane myli. Aš juo patikėjau“, - sako Jelena.
„Nepadėjau taško mūsų intymiuose santykiuose, - tęsia Michailas, - tiesiog dabar yra taip. Jaučiu, kad mūsų trauka nedingo, tiesiog ji pasireiškia kiek kitaip, pavyzdžiui, mes mėgaujamės vakariene mėgstamame restorane. Svarbiausia yra mūsų noras būti kartu.“
Seksas – tai impulsai, o jie randa įvairius pasitenkinimo būdus. Malonumas, kurį teikia maistas, patenkina oralinius impulsus. Kelionės, teatras, filmai – vis tai gali patenkinti skopinį – regėjimo – impulsą.
Pasak I.Chamitovos, troškimai ir suderinamumas – du pagrindiniai poros ilgaamžiškumo elementai. „Kai seksualinis poros aktyvumas sumažėja ar išnyksta iš viso, pora gali ieško kitų pasitenkinimo būdų, - teigia seksologė. – Du žmonės gali mylėti vienas kitą ir be fizinio artumo. Seksualinė trauka, be jokios abejonės, svarbi meilės apraiška, tačiau ne vienintelė. Būdų, kaip išreikšti meilę vienas kitam yra begalė.“


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris