Vėl nurašėte tai išsiblaškymui?

Greta Vanagienė
2019-07-29
Anot Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro direktoriaus gydytojo psichiatro Martyno Marcinkevičiaus ilgėjant gyvenimo trukmei kiekvienam sulaukusiam senatvės gresia susidurti ir su demencijos iššūkiu. Kovoti su liga padeda laiku pastebėtos jos užuomazgos.
Vėl nurašėte tai išsiblaškymui?
Kalbant apie demenciją, kuri siejama su Alzhaimerio liga, manoma, kad padėti gali protinė smegenų veikla, kai smegenims duodama darbo.

Ligą maskuoja
M.Marcinkevičius aiškina, kad senatvinė demencija paprastai stebima nuo 65 metų, tačiau su amžiumi jos tikimybė išauga. Be to, šiandien tarp moterų, kurios gyvena vidutiniškai ilgiau nei vyrai, daugėja ir šios ligos atvejų. Tiesa, pasireiškia ir ankstyvųjų demencijų, kai su neurologijos liga susiduria jaunuoliai, patyrę galvos smegenų pažeidimą.
Gydytojas pastebi, kad susidūrę su senatvine demenecija žmonės dar ilgą laiką bando šį faktą maskuoti, o pas specialistus patenka tik siunčiami dėl kitų neurologinių ligų.
 

„Trumpalaikius atminties praradimus žmonės dažnai nurašo išsiblaškymui ir ligą bando kompensuoti užsirašinėdami faktus, ima apsimetinėti esą pajuokavo dėl užmiršto fakto. Į psichiatrus pradinėse ligos stadijose vargu ar kas kreipiasi, tačiau laiku užčiuopus ligą, specialių medikamentų pagalba demesnsijos eiga pristabdoma“, - sako psichiatras Martynas Marcinkevičius.

 

Duoti darbo smegenims
Anot gydytojo, senatvinė demencija gali susiformuoti sergant Alzhaimerio liga, tačiau dažniau ji prasideda susiaurėjus ar užsikimšus kraujagyslėms, kai galvos smegenims ima trūkti oro.
„Kraujagyslių sveikatą palaikyti padeda vaistai, gerinantys galvos smegenų kraujotaką, taip pat fizinė veikla, cholesterolio kiekio kontroliavimas. Vis dėlto kalbant apie demenciją, kuri siejama su Alzhaimerio liga, manoma, kad padėti gali protinė smegenų veikla, kai smegenims duodama darbo. Čia sveikas gyvenimo būdas vargu ar gali padėti“, - pažymi M.Marcinkevičius.
Toliau senatvinės demencijos gydymą perima gydytojai psichiatrai, taikantys simptominį gydymą. Mat tokius pacientus, anot gydytojo, lydi labiausiai kasdienybę apkartinantis nerimas, dezorientacija.

 
Simptomai, kurie gali pranešti apie artėjančią senatvinės demensijos ligą:
ribų nejautimas,
nepadorus ar impulsyvus elgesys,

netaktiški komentarai,
priklausomybės saldumynams atsiradimas,
sulėtėjusi kalba ar mikčiojimas,
pasikartojantis ar kompulsyvus elgesys,

sumažėjęs rūpinimasis asmenine higiena.

 
Verta žinoti
Nustatyta, kad medituojančių žmonių smegenyse daug didesnė pilkos medžiagos koncentracija nei nemedituojančių. Mat pilkajame smegenų medžiagos sluoksnyje yra sutelktos nervinės ląstelės, kurių pagalba geriau funkcionuoja smegenys. Taigi meditacija - apsauginė priemonė nuo senatvinės demecijos.
Degeneraciniai procesai senatvėje sąlygoja pilkosios medžiagos sumažėjimą, o tai daro įtaką ir kognityviniams gebėjimams: suprastėja darbinė atmintis, sunkiau sekasi daryti logines išvadas.
Harvardo medicinos mokyklos atlikti tyrimai atskleidžia, kad tokį nykimą galima sustabdyti meditaciniais pratimais. Ištyrę ilgus metus medituojančių žmonių smegenis nustatyta, kad senatvė smegenų žievei poveikio neturėjo ir jos nykimo pėdsakų nėra.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica