Vėl nurašėte tai išsiblaškymui?

Greta Vanagienė
2019-07-29
Anot Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro direktoriaus gydytojo psichiatro Martyno Marcinkevičiaus ilgėjant gyvenimo trukmei kiekvienam sulaukusiam senatvės gresia susidurti ir su demencijos iššūkiu. Kovoti su liga padeda laiku pastebėtos jos užuomazgos.
Vėl nurašėte tai išsiblaškymui?
Kalbant apie demenciją, kuri siejama su Alzhaimerio liga, manoma, kad padėti gali protinė smegenų veikla, kai smegenims duodama darbo.

Ligą maskuoja
M.Marcinkevičius aiškina, kad senatvinė demencija paprastai stebima nuo 65 metų, tačiau su amžiumi jos tikimybė išauga. Be to, šiandien tarp moterų, kurios gyvena vidutiniškai ilgiau nei vyrai, daugėja ir šios ligos atvejų. Tiesa, pasireiškia ir ankstyvųjų demencijų, kai su neurologijos liga susiduria jaunuoliai, patyrę galvos smegenų pažeidimą.
Gydytojas pastebi, kad susidūrę su senatvine demenecija žmonės dar ilgą laiką bando šį faktą maskuoti, o pas specialistus patenka tik siunčiami dėl kitų neurologinių ligų.
 

„Trumpalaikius atminties praradimus žmonės dažnai nurašo išsiblaškymui ir ligą bando kompensuoti užsirašinėdami faktus, ima apsimetinėti esą pajuokavo dėl užmiršto fakto. Į psichiatrus pradinėse ligos stadijose vargu ar kas kreipiasi, tačiau laiku užčiuopus ligą, specialių medikamentų pagalba demesnsijos eiga pristabdoma“, - sako psichiatras Martynas Marcinkevičius.

 

Duoti darbo smegenims
Anot gydytojo, senatvinė demencija gali susiformuoti sergant Alzhaimerio liga, tačiau dažniau ji prasideda susiaurėjus ar užsikimšus kraujagyslėms, kai galvos smegenims ima trūkti oro.
„Kraujagyslių sveikatą palaikyti padeda vaistai, gerinantys galvos smegenų kraujotaką, taip pat fizinė veikla, cholesterolio kiekio kontroliavimas. Vis dėlto kalbant apie demenciją, kuri siejama su Alzhaimerio liga, manoma, kad padėti gali protinė smegenų veikla, kai smegenims duodama darbo. Čia sveikas gyvenimo būdas vargu ar gali padėti“, - pažymi M.Marcinkevičius.
Toliau senatvinės demencijos gydymą perima gydytojai psichiatrai, taikantys simptominį gydymą. Mat tokius pacientus, anot gydytojo, lydi labiausiai kasdienybę apkartinantis nerimas, dezorientacija.

 
Simptomai, kurie gali pranešti apie artėjančią senatvinės demensijos ligą:
ribų nejautimas,
nepadorus ar impulsyvus elgesys,

netaktiški komentarai,
priklausomybės saldumynams atsiradimas,
sulėtėjusi kalba ar mikčiojimas,
pasikartojantis ar kompulsyvus elgesys,

sumažėjęs rūpinimasis asmenine higiena.

 
Verta žinoti
Nustatyta, kad medituojančių žmonių smegenyse daug didesnė pilkos medžiagos koncentracija nei nemedituojančių. Mat pilkajame smegenų medžiagos sluoksnyje yra sutelktos nervinės ląstelės, kurių pagalba geriau funkcionuoja smegenys. Taigi meditacija - apsauginė priemonė nuo senatvinės demecijos.
Degeneraciniai procesai senatvėje sąlygoja pilkosios medžiagos sumažėjimą, o tai daro įtaką ir kognityviniams gebėjimams: suprastėja darbinė atmintis, sunkiau sekasi daryti logines išvadas.
Harvardo medicinos mokyklos atlikti tyrimai atskleidžia, kad tokį nykimą galima sustabdyti meditaciniais pratimais. Ištyrę ilgus metus medituojančių žmonių smegenis nustatyta, kad senatvė smegenų žievei poveikio neturėjo ir jos nykimo pėdsakų nėra.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris