„Tyliajam žudikui“ žiebs stipresne kuoka

Aigustė Tavoraitė
2015-11-09
Kepenis pakertantį hepatitą C ne tik sunku laiku pastebėti, bet ir sudėtinga išgydyti. Tačiau dabar mūsų gydytojai pradės naudoti naujos kartos vaistus, galinčius efektyviai įveikti šį mirtinai pavojingą virusą.
„Tyliajam žudikui“ žiebs stipresne kuoka
Užsikrėtus jauname amžiuje, kepenų pažeidimas progresuoja lėčiau ir kepenų cirozė gali susiformuoti per 30–40 metų. O užsikrėtus vyresniame amžiuje – per 10–20 metų. Dažnai ligoniai yra užsikrėtę seniau – iki 1993-ųjų metų, kai hepatito C virusas dar nebuvo aprašytas ir nebuvo galimybės jį aptikti.

Tyliai žaloja kepenis 

Iki šiol hepatito C viruso sukelto lėtinio kepenų uždegimo gydymas buvo ilgas ir nepakankamai efektyvus: visiškai išgydyti pavykdavo apie 40–50 proc. ligonių. Dabar greičiau tikimasi išgydyti iki 98–100 proc. pirmojo genotipo infekcija užsikrėtusių pacientų, kurių kepenų randėjimas (fibrozė) yra 3–4 stadijoje.
„Jau pradėjome naudoti neseniai registruotą naują tiesiogiai virusą veikiančių antivirusinių vaistų derinį. Nuo šių metų spalio pabaigos įsigaliojo minėtų vaistų kompensavimo patvirtinimas. Toks valstybės sprendimas iš tiesų atvėrė naujas gydymo galimybes pažengusia kepenų liga sergantiems pacientams. Taigi pasveikusiųjų nuo hepatito C viruso infekcijos žymiai padaugės ir ši problema ilgainiui turėtų mažėti“, – viliasi Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja infektologė docentė Ligita Jančorienė.

Sergantis hepatitu C žmogus dažnai net neįtaria apie ligą, kuri ilgai nerodo aiškių ženklų. Ne veltui virusas pramintas „tyliuoju žudiku“.
„Užsikrėtęs žmogus gali sirgti nebylia lėtinio hepatito C forma ir nejausti jokių specifinių ligos simptomų. Ligonis gali skųstis užsitęsusiu nuovargiu, nuolatiniu silpnumu, blogu apetitu, dažna nuotaikų kaita, tačiau kuris iš mūsų dabar to nepatiria? Minėti nusiskundimai galėtų padėti gydytojui įtarti lėtinį C hepatitą. Jeigu liga jau labai pažengusi, nusiskundimų ligonis gali išsakyti ir daugiau“, – sako L.Jančorienė.
Hepatitu C dažniausiai užsikrečiama per kraują bei organizmo skysčius – tiesioginio kontakto metu per pažeistą odą ar gleivinę.
 
Dažniausiai nustato atsitiktinai
Neišaiškinta virusinė infekcija metų metais tyliai ardo kepenų ląsteles, kol išryškėja kepenų funkcijos nepakankamumas, cirozė ar kepenų ląstelių vėžys. Per vėlai nustačius pavojingąją infekciją ligonį gali išgelbėti nebent kepenų persodinimas.
„Užsikrėtus jauname amžiuje, kepenų pažeidimas progresuoja lėčiau ir kepenų cirozė gali susiformuoti per 30–40 metų. O užsikrėtus vyresniame amžiuje – per 10–20 metų. Dažnai ligoniai yra užsikrėtę seniau – iki 1993-ųjų metų, kai hepatito C virusas dar nebuvo aprašytas ir nebuvo galimybės jį aptikti, tuomet dėl šios infekcijos kraujo produktai nebuvo testuojami“, – pastebi infektologė.
Dažniausiai lėtinis kepenų uždegimas yra nustatomas atsitiktinai, atliekant profilaktinius tyrimus, pastebėjus pakitusius kepenų rodiklius.
„Hepatitui C, priešingai nei hepatito B atveju, kelią užkirsti sunku, nes nėra sukurtos vakcinos. Profilaktiškai dėl hepatito C viruso infekcijos tirti visus šalies gyventojus būtų neekonomiška, nes visuomenėje šios infekcijos paplitimas siekia tik apie 2–2,5 proc. Taigi tirti reikėtų atitinkamų rizikos grupių žmones, išaiškinti užsikrėtusiuosius ir juos efektyviai gydyti. Tada galima būtų apsaugoti ir aplinkinius – taikyti nespecifines profilaktikos priemones, saugotis kraujo kontakto“, – aiškina L.Jančorienė.

Kasmet Lietuvoje užregistruojama apie 40–50 naujų ūminio hepatito C atvejų. Manoma, kad oficialioji šios ligos statistika – tik ledkalnio viršūnė.

 
Hepatito C infekcijos rizikos veiksniai: 
kraujo perpylimas, chirurginė operacija ar cezario pjūvis iki 1993 metų,
inkstų dializė,

tatuiruotės procedūros,
dažna sekso partnerių kaita,
kokaino vartojimas, narkotikų injekcijos,
įkalinimas,
kontaktas darbe su krauju, jo preparatais, medicininėmis adatomis,
lytiniai santykiai be apsaugos priemonių su asmenimis, kuriems tinka minėti kriterijai,
buitinis kontaktas su asmeniu, kuriam tinka minėti kriterijai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica