Sėslios gyvensenos pasekmė – nutukę vaikai

Aigustė Tavoraitė
2018-01-15
„Per pastaruosius 20 metų nutukusių vaikų skaičius išsaugo keturis kartus – kas penktas vaikas iki 10 metų turi antsvorio ir nutukimo problemą, ji vis dažniau neaplenkia ir paauglių, ypač berniukų“, – sako gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit.
Sėslios gyvensenos pasekmė – nutukę vaikai
Didžiausia problema yra ta, kad nutukę vaikai nevalgo gero maisto, vengia angliavandenių, kur daug skaidulinių medžiagų, tačiau skanauja saldainius ar bandeles.

Pataria specialistė
Lietuvos dietologų draugijos bei Lietuvos antsvorio ir nutukimo prevencijos asociacijos prezidentė dr. Rūta Petereit:

Stokoja kokybiško maisto
- Prieš imantis kokių nors pagalbos priemonių svarbiausia atskirti, ar vaikas turi antsvorio, ar jau yra nutukęs. Nutukimas yra liga ir ją reikia gydyti prižiūrint specialistams. Pirmiausia reikėtų apsilankyti pas endokrinologą. Vis dėlto 95 procentais atvejų jokių endokrininių sutrikimo priežasčių dažniausiai nebūna nustatoma. Didžiausias augančio svorio kaltininkas – gyvenimo būdas: mitybinės klaidos ir per mažas fizinis aktyvumas.
 
Didžiausia problema yra ta, kad nutukę vaikai nevalgo gero maisto, vengia angliavandenių, kur daug skaidulinių medžiagų, tačiau skanauja saldainius ar bandeles. Taip maitinantis iškart pajaučiamas sotumas, tačiau netrukus vėl užsinorima valgyti. Tokios mitybos pasekmė – staigūs cukraus kiekio svyravimai kraujyje.
 
Žingsniai, kurių turėtų imtis antsvorio turinčią ar nutukusią atžalą auginantys tėvai, yra paprasti. Visų pirma turėtų būti užtikrintas penkių kartų per dieną valgymo reguliarumas: du trys pagrindiniai valgymai, kelios saujos daržovių, užkandžiams – vaisiai. Būtina išgerti pakankamai vandens, jokių saldžių gėrimų. Net natūraliai spaustos sultys nėra rekomenduojamas, nes valgant vaisius gaunama daugiau skaidulinių medžiagų ir greičiau pasisotinama. Jei nesinori gurkšnoti vandens, geriausia jį paskaninti vaisių skiltelėmis ar įlašinti kelis lašus sulčių.
 
Vaiko racione turi būti pakankamai baltymų – ne tik augalinės, bet ir gyvūninės kilmės, kad būtų ne tik ankštinės daržovės, bet ir mėsa, žuvis, kiaušinis, pieno produktai. Itin naudingi rūgštūs produktai (kefyras, rūgpienis), padedantys sureguliuoti žarnyno mikrobiotą. Tyrimai rodo, kad joje vyrauja tam tikri štamai, kurie gali sukelti nutukimą. Savo ruožtu rūgštūs pieno produktai padeda atstatyti tinkamą terpę. O gerųjų bakterijų maistas ir yra pakankamai skaidulinių medžiagų – grūdai, košės, daržovės, vaisiai.

Drausti valgyti tam tikrus produktus yra klaida, reikėtų šviesti, kalbėtis su vaiku, paaiškinti. Jokiu būdu negalima badauti, taip pat – nesakyti paaugliui, kad tai kažkokia dieta.
 
Bėgioti nutukusiems – draudžiama 
Kitas svarbus žingsnis – užtikrinti pakankamą fizinį aktyvumą. Atlikę tyrimą ir įvertinę 150 vaikų duomenis pamatėme, kad jų nueinamų žingsnių mėnesio vidurkis tesiekia tris tūkstančius, kai per parą rekomenduojama nueiti apie dešimt tūkstančių žingsnių.
 
Kasdien fizine veikla reikėtų užsiimti bent valandą. Svarbiausia – ji vaikui turi būti maloni. Idealiausiai nutukusiam vaikui tinka vaikščiojimas. Bėgioti jam yra draudžiama, nebent tinka tik tam tikri pratimai, parinkti kartu su kineziterapeutu.
Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis, prie kompiuterio ar kitų išmaniųjų technologijų ekranų praleidžiamą laiką reikėtų sumažinti iki dviejų valandų.
 
Minėtieji pokyčiai – nemažas išbandymas vaikui, todėl koreguojant gyvenseną būtinai turi įsitraukti visa šeima. Geriausia visiems kartu išeiti pasivaikščioti. Juolab kad neretai toks vaikas ima kompleksuoti dėl kitoniškumo prieš draugus, net baiminasi išeiti į kiemą.
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris