Nuo galvos svaigimo gelbsti ir specialios mankštos

Aigustė Tavoraitė
2017-03-13
Galvos svaigimas – ypač dažnas vyresnio amžiaus žmonių skundas. Kada ši paprastai labiau senatvėje užklumpanti bėda gali būti rimtesnių ligų simptomu?
Nuo galvos svaigimo gelbsti ir specialios mankštos
Galvos svaigimui mažinti esama ir nemedikamentinių priemonių – specialūs pratimai vestibuliniam aparatui lavinti. Jie padeda žmogui išmokti prisitaikyti prie turimo vestibulinio defekto ir jį geriau kontroliuoti, svaigimo pojūtis išties ima mažiau varginti.

Priežasčių – ne viena

Vyresni nei 75 metų amžiaus pacientai į gydytojus bene dažniausiai kreipiasi būtent dėl galvos svaigimo. Tačiau jo priežasties taip lengvai iškart gali nepavykti nustatyti.
Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytojo neurologo prof. dr. Daliaus Jatužio, galvos svaigimas – galimas įvairių, dažniau vyresniame amžiuje pasireiškiančių ligų požymis.
 

„Dažniausiai galvos svaigimas yra sąlygojamas įvairių vestibulinės sistemos sutrikimų. Jie yra susiję su klausos, regos bei kojų giliųjų jutimų silpnėjimu. Tad šios ligos lemia tai, kad senyvo amžiaus žmogus ima sunkiai laikyti pusiausvyrą, vaikštant jį mėto į šonus“, – aiškino gydytojas neurologas.
Tačiau svaigimas ne visuomet yra subjektyviai jaučiamas. „Kartais sukimosi lyg karusele ratu žmogus nejaučia ir skundžiasi tik nestabilia pusiausvyra. Todėl neatsitiktinai vyresnio amžiaus žmonės dažniau parkrenta, neišvengimai išauga ir traumų, lūžių rizika“, – pasakojo D.Jatužis.
 
Nebūtinai insulto požymis
Profesoriaus pastebėjimu, su priešlaikiniu galvos smegenų neuronų nebefunkcionavimu susijusios ir degeneracinės ligos. Tačiau jis pabrėžė, kad dažnai neteisingai galvojama, jog pagrindinė galvos svaigimo priežastis – galvos smegenų kraujotakos sutrikimai.
 
„Kai kurie galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, ypač ūmūs, gali greta kitų simptomų pasireikšti ir galvos svaigimu. Tačiau, pavyzdžiui, nesant kitų insultui būdingų požymių – paralyžiaus, kalbos, regos sutrikimų – gerokai dažnesnės yra jau įvardytos priežastys“, – sakė gydytojas.
 
Efektyviai gydyti nėra paprasta
Kas galėtų padėtų sumažinti galvos svaigimą? „Pirmiausia būtina nustatyti tikslias jo priežastis. Būtina atmesti grėsmingiausias diagnozes – smegenų kraujotakos sutrikimus ir insulto pavojų, galvos smegenų tumorą, galvos smegenų vandenę. Šiuos sutrikimus reikėtų nustatyti kuo anksčiau ir neatidėliotinai gydyti“, – akcentavo D.Jatužis.
 
Kitu atveju – esant neurodegeneracinėms ligoms (tam tikrų smegenų vietų atrofijai) arba lėtiniam galvos smegenų kraujotakos nepakankamumui, persirgus klausos ar vestibulinio aparato ligomis – efektyvų gydymą skirti neretai yra sudėtinga.

„Tuomet rekomenduojama kiek įmanoma koreguoti gyvenimo būdą, elgseną – laikytis atsargumo, kad būtų išvengta susižalojimų. Be to, esama ir nemedikamentinių priemonių – specialūs pratimai vestibuliniam aparatui lavinti. Jie padeda žmogui išmokti prisitaikyti prie turimo vestibulinio defekto ir jį geriau kontroliuoti, svaigimo pojūtis išties ima mažiau varginti“, – aiškino gydytojas neurologas.
 
Specialios mankštos leidžia pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę ir gerokai sumažinti kritimų bei traumų riziką. Gydytojas pabrėžė, kad pratimams nereikia specialisto priežiūros, išmokus juos galima atlikti tiesiog namuose, yra įvairių lankstinukų, daug informacijos internete.

 
Tarp kitko

Nors turintiesiems padažnėjusį širdies pulsą, permušimus, kava piktnaudžiauti nepatariama, saikingai vartojama ji reikšmingos neigiamos įtakos neturi. Savo ruožtu esant žemam kraujo spaudimui, kada vienas požymių vėlgi yra galvos svaigimas, kava turi net teigiamą poveikį. 
 
Pusiausvyros pratimai
Kad efektas būtų didesnis, galite užmerkti akis.
1. Perkelkite svorį nuo vienos kojos ant kitos. Šį pratimą galima puikiausiai atlikti, specialiai neskiriant jam laiko, pavyzdžiui, valantis dantis: perkelkite visą kūno svorį ant kairės kojos. Dešinę koją kilstelėkite, kad ji nesiektų grindų, ir kelias sekundes išsilaikykite ant kairės kojos. Po to pakeiskite koją.
 
2. Rankas į šalis, kojas pakaitomis pakelkite. Šis variantas truputį sunkesnis už pirmąjį. Atsistokite tiesiai, rankas ištieskite į šalis. Perkelkite visą svorį ant dešinės kojos, kairę koją sulenkite kampu ir pakelkite į klubų aukštį (kaip nuotraukoje). Kelias sekundes išsilaikykite. Pakeiskite koją. Pakartokite 10 kartų. Jei norite, galite dar pavaikščioti gandro žingsniu.
 
3. Ženkite viena linija. Suraskite grindyse vientisą liniją, pavyzdžiui, tarp vonios plytelių. Arba įsivaizduojamą liniją. Ženkite šia linija ir žengdama kiekvieną žingsnį sukryžiuokite kojas. Pavaikščiokite pirmyn atgal po kelis kartus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica