Negydoma dispepsija gali prikviesti opaligę

Aigustė Tavoraitė
2016-05-13
Mane dažnai vargindavo virškinimo sutrikimai, o neseniai buvo diagnozuota dismotorinė dispepsija. Ar dabar nuolat turėsiu gerti vaistus?
Algirdas
Negydoma dispepsija gali prikviesti opaligę
Funkcinė dispepsija – viršutinės vidurinės pilvo dalies skausmas ar diskomfortas, pasireiškiantis ankstyvu sotumo jausmu, pilnumu, pykinimu, pilvo pūtimu. Pasaulyje nuo šio sutrikimo kenčia 20–40 proc. žmonių. Pavasarį, kaip ir rudenį, ši liga apie save pranešti linkusi labiau.

Atsako specialistas
Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Hepatologijos ir gastroenterologijos skyriaus vadovas gydytojas gastroenterologas profesorius Jonas Valantinas:

Funkcinė dispepsija – plačiai paplitusi ir gastroenterologo ambulatorinėje praktikoje bene dažniausiai pasitaikanti liga.
Yra dvi funkcinės dispepsijos formos. Viena jų pasireiškia skausmu – tai opaligę primenanti arba neopinė dispepsija. Kai žmogų vargina tokie skrandžio motorikos sutrikimai kaip pykinimas, nevirškinimas, pilnumas, ankstyvo sotumo jausmas, yra nustatoma dismotorinė dispepsija.
 
Visgi atpažinti ligą nėra paprasta, kadangi dispepsijos simptomai yra būdingi ir daugeliui kitų virškinimojo trakto ligų. Paprastai funkcinė dispepsija yra nustatoma atmetus kitus sutrikimus. Pirmiausia – Helicobacter pylori infekciją, nes yra dispepsijos sutrikimų, susijusių būtent su šia bakterija. Taip pat reikėtų įsitikinti, ar nesergama opalige, lėtiniu pankreatitu, tulžies akmenlige, ar nėra skrandžio naviko, kitų – stemplės, skrandžio, žarnyno – ligų.  
 
Sutrikimo gydymas priklauso nuo simptomų intensyvumo, kiek jie žmogui trukdo visavertiškai gyventi. Vieniems ligoniams, jei dominuojantis simptomas yra skausmas, skiriami rūgštingumą mažinantys vaistai. Jei vargina pykinimas, nevirškinimo jausmas, tada išrašomi skrandžio ir žarnyno motoriką reguliuojantys preparatai, vadinamieji prokinetikai. Gydymo kursas paprastai trunka apie mėnesį.

 
Dalis pacientų, sužinoję, kad neserga rimta liga, tiesiog nusiramina ir, jei nemalonūs simptomai vargina tik retkarčiais, per daug dėl to nesuka galvos. Kai pavasarį, rudenį kamuoja stipresni ligos epizodai, galima įsigyti ir laikinai pavartoti nereceptinių vaistų.
Tačiau atidumo prarasti nereikėtų – skausmui labai suintensyvėjus būtina kreiptis į gydytoją, nes sergant dispepsija padidėja rizika susirgti opalige.

 
Verta žinoti
Funkcinei dispepsijai atsirasti didelę įtaką turi išoriniai veiksniai, gyvenimo būdas – netinkama mityba, stresai ir pan.
Liga dažniau gali varginti sirgusius įvairiomis nervų ligomis žmones, kuriems pasireiškia depresija, nerimo sindromas.
Žoliniai preparatai gali būti vartojami tik kaip pagalbinė priemonė, kai niekas kitas nepadeda.  


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris