Iššokęs kauliukas: meskite į šalį aukštakulnius

Aigustė Tavoraitė
2016-06-09
Turiu problemą – į vidų šiek tiek pakrypusį pėdos didįjį pirštą. Neretai po darbo dienos toje vietoje ir paskausta. Ar ateityje gali tekti operuotis, ar galima kaip nors kitaip tai sutvarkyti?
Virginija
Iššokęs kauliukas: meskite į šalį aukštakulnius
Vienoms moterims pėdos deformaciją lemia įgimta ar paveldėta patologija, kuri formuojasi jau jauname amžiuje. Aukštakulniai bateliai gali tik paskatinti jos progresavimą. Kita grupė – nebūtinai aukštakulnius avinčios pacientės: tiesiog su amžiumi keičiasi jų minkštieji audiniai, raištinė sistema.

Iššokęs kauliukas – pėdos didžiojo piršto ir pirmojo padikaulio deformacija, kuri mediciniškai vadinasi Hallux valgus. Tai atsitinka, kai didysis pirštas ima krypti kitų pirštų link, o pirmasis padikaulis – priešinga kryptimi. Ši liga dažniausiai kamuoja moteris.
 
Atsako specialistas
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Ortopedijos klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius:
 

Pirmiausia – ne estetinė problema
Pirmasis simptomas, kad prasideda pėdos deformacija – skausmas. Pirmojo padikaulio ir didžiojo piršto sąnario sritis parausta bei patinsta. Laikui bėgant išryškėja ir estetinė problema. Tačiau kai kuriais atvejais pėdos deformacijos procesas gali vykti be skausmo.
 
Su šia bėda pasaulyje susiduria apie 30–35 proc. moterų. Vyrams tokios pėdos deformacijos tikimybė yra nuo 7 iki 15 kartų mažesnė (priklausomai nuo šalies) nei dailiosios lyties. Tai lemia moterų anatominės bei fiziologinės ypatybės. Tačiau viena pagrindinių priežasčių – aukštakulnė avalynė.
 
Galima išskirti dvi pacienčių grupes. Vienoms moterims pėdos deformaciją lemia įgimta ar paveldėta patologija, kuri formuojasi jau jauname amžiuje. Aukštakulniai bateliai gali tik paskatinti jos progresavimą. Kita grupė – nebūtinai aukštakulnius avinčios pacientės: tiesiog su amžiumi keičiasi jų minkštieji audiniai, raištinė sistema.
 
Pajutus pėdos skausmą ar greitai pavargstant, ypač nešiojant aukštesnę avalynę, geriausia būtų pasikonsultuoti su ortopedu-traumatologu. Atlikus rentgeno nuotrauką būtų nustatytas deformacijos tipas ir laipsnis, galimybė taikyti konservatyvias profilaktines bei gydymo priemones.
 
Reikia ir masažuoti
Stabdant pėdos deformaciją gali padėti silikoninis ar kitokios medžiagos minkštas tarpupirštis, įdedamas tarp pirmojo ir antrojo pirštų. Jis neleidžia krypti pirmajam pirštui. Tarpupirštį galima nešioti ir dieną.
 

Kartu su Hallux valgus formuojasi ir plokščiapadystė, ypač – skersinė.
Todėl rekomenduojame į batus įdėti standartinius arba individualius įdėklus, turinčius skersinius ir išilginius skliautus. Miegant galima naudoti naktinius įtvarus, kurie neleidžia sustingti sausgyslėms, traukia pirštą į išorę ir kt.
 
Beje, reikėtų netikėti reklamomis, kad tokios priemonės gali išgydyti deformaciją – tai gali tik pristabdyti ar sustabdyti procesą. Tokias priemones reikėtų naudoti bent mėnesį tada, jei liga paūmėja. Įdėklai gali būti nešiojami ir ilgiau.
 
Uždegimui mažinti naudojamos ir atpalaiduojamosios druskos, masažinės vonelės. Labai svarbu, kad pirmasis pirštas nesustingtų patologinėje padėtyje – jį galima ir pačiam pacientui su ranka pamankštinti.

Galima pasinaudoti ir masažiniais kamuoliukais, stimuliuojant refleksines zonas pado srityje. Čia jų yra labai daug. Tai gali padėti šiek tiek stimuliuoti raumenų veiklą.
 
Tačiau pagrindinis dalykas – blauzdos raumenys, kurie atsakingi už pėdos skliautų formavimą. Todėl reikėtų masažuoti bei treniruoti blauzdos raumenis.
Jei pėdos deformacija yra labiau pažengusi, tuomet prireikia ir chirurginio įsikišimo.

 
Verta žinoti
Reikalavimas kasdieninei avalynei: kulnas neturi būti aukštesnis nei 5 cm. Kiekvienas batų kulno centimetras padidina krūvį pėdos pirštams ir padikauliams 10 proc.
 
Jei batų kulnas siekia 10 cm, krūvis pėdos pirštams ir padikauliams padidėja 100 proc. Tuomet žmogaus kulnas einant nebeapkraunamas, o raištinės struktūros nuvargta ir nebenulaiko didžiojo piršto teisingoje padėtyje.
Bato priekis neturi būti labai smailėjantis. Kitu atveju pirmasis ir penktasis pirštai stumiami į trikampį ir formuojasi pėdos deformacija.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

   Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

   Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
   Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

   Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

   LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

   Budinti vaistinė


   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

   Sveika šeima


   Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

   Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

   Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Daiktų apsuptyje
   Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
   Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Kiekvienam teks nuvykti...
   Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica