Didelis moters plaukuotumas: kada kreiptis į gydytoją?

Gintarė Kaminskienė
2014-11-20
Turiu problemų dėl padidėjusio kūno plaukuotumo. Ypač veido srityje. Pavargau nuo nuolatinės depiliacijos ir dar girdėjau, kad tai gali būti tam tikrų ligų simptomas. Būčiau dėkinga už patarimą, ką turėčiau daryti?
Matilda, 29 p.
Didelis moters plaukuotumas: kada kreiptis į gydytoją?
Patologinis plaukuotumas yra susijęs su nenormalia lytinių hormonų pusiausvyra.

Padidėjęs plaukuotumas vadinamas hirsutizmu. Tai – pagausėjęs plaukų augimas, kuris priklauso nuo vyriškų hormonų androgenų. Moteriai auga ūsai, plaukai nosyje, ausų kaušeliuose, taip pat ant smakro, žandenų, nugaros, krūtinės, krūtų spenelių, pilvo apačioje bei priekiniuose šlaunų paviršiuose. Hirsutizmas dažnai susijęs su artėjančiu klimaksu, nereguliariomis menstruacijomis. Juo sergančios moters veidas ir pečiai gali būti spuoguoti, ji gali plikti kaktos srityje, gali išslinkti plaukai nuo visos galvos.
Tačiau yra atvejų, kai padidėjęs plaukuotumas yra normalus, susijęs su įprastai besikeičiančia hormonų pusiausvyra.

 
Atsako specialistė
Vilniaus Žvėryno natūraliosios medicinos centro gydytoja endokrinologė, terapeutė Galina Apanel:

Problema gali būti gana sudėtinga. Moterims ypač svarbus padidėjęs veido plaukuotumas. Pirmiausiai reikia įsitikinti, kad niekuo nesergama. Reikia žinoti, kad padidėjusį plaukuotumą arba hirsutizmą kartais lemia paveldėjimas. Tai, pavyzdžiui, būdinga kai kurių Rytų šalių moterims. Tačiau tokiais atvejais moterys neturi sveikatos problemų ir tuomet vienintelis būdas – išorinis gydymas.
Plaukuotumas iš esmės priklauso nuo hormonų pusiausvyros. Ji gali keistis po nėštumo, svorio pakitimų. Veido srityje padidėjęs plaukuotumas gali būti susijęs su klimakterinio amžiaus pradžia. Menstruacijos baigiasi, mažėja moteriškų hormonų. Tai būtų normalu.

Pasitaiko ir patologinių padidėjusio plaukuotumo atvejų. Plaukų būna ten, kur jų neturi būti arba per daug ten, kur paprastai jų būna: ant kojų, rankų. Jie dažniausiai – juodos spalvos. Taip pat galimas padidėjęs plaukuotumas, pagal vadinamąjį vyrišką tipą, pilvo srityje, kartais net ant krūtų. Tokiu atveju reikia išsitirti.
Gydytojas endokrinologas užduoda daug klausimų. Pirmiausiai aiškinamasi, ar nesutrikęs menstruacijų ciklas. Patologinis plaukuotumas yra susijęs su nenormalia lytinių hormonų pusiausvyra. Žinoma, kad ir vyrai ir moterys turi tiek vyriškų, tiek moteriškų hormonų tik skirtingomis proporcijomis. Pasitaiko, balansas sutrinka arba dėl kažkokių priežasčių moters organizme vyriški hormonai prasčiau skaidomi. Paprastai tariant, tai gali priklausyti nuo kiaušidžių veiklos.
Dažnai lydi ir policistinių kiaušidžių sindromas. Tuomet gydo ne tik gydytojas endokrinologas, bet ir ginekologas. Tiriami hormonai, jų pusiausvyra, atliekamas lytinių organų ultragarsinis tyrimas: išmatuojamas gimdos ir kiaušidžių dydis, gimdos gleivinės storis, įvertinama jų struktūra. Iš praktikos pastebėjau, kad per dvidešimtmetį šio sindromo atvejų padaugėjo.
Pakankamai retas, tačiau taip pat galimas variantas – antinksčių veiklos sutrikimas. Galimi augliai, įvairios ligos, pavyzdžiui, vyriškų hormonų hiperprodukcija, kurios lemia padidėjusį plaukuotumą. Kaip bet kokia liga toks sutrikimas gali atsirasti bet kada.
Retai, bet pasitaiko atvejų, kad padidėjęs plaukuotumas būna net vienas iš plaučių vėžio simptomų.
Tad pirmiausiai siūlyčiau kreiptis į gydytoją ginekologą, kuris arba patvirtins, arba atmes ginekologinius susirgimus. Tuomet reikės apsilankyti pas gydytoją endokrinologą. Jei plaukuotumas atsirado staiga – pasitikrinti būtina. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos taršos

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos taršos

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris