COVID-19 ir skausmas krūtinėje: kada metas aliarmui

Aneta Vaitkienė
2021-11-11
Daugelis buvusių COVID-19 pacientų, lengviau ar sunkiau persirgusių koronavirusine infekcija, dar kuris laikas po jos skundžiasi silpnumu, nemiga, širdies plakimu, pasunkėjusiu kvėpavimu ir skausmu krūtinėje. Dažniausiai šie pojūčiai būna laikini, tačiau pasitaiko atvejų, kai dėl jų verta sunerimti ir net kuo skubiau kreiptis pagalbos. 
COVID-19 ir skausmas krūtinėje: kada metas aliarmui
Didžiausia trombų susidarymo rizika būna per pirmąsias dvi savaites nuo susirgimo COVID-19, o tikimybė susirgti miokardo infarktu išlieka padidėjusi kelis mėnesius po susirgimo šia liga.

Konsultuoja specialistas
VUL Santaros klinikų Kardiologijos centro gydytojas kardiologas Rokas Šerpytis.
 
Padidėja miokardo infarkto grėsmė
„Pastebėjome, kad iš tikrųjų pacientų, persirgusių COVID-19, kreipiasi į kardiologus kur kas dažniau“, – sako kardiologas. Literatūros duomeninis, pacientai, susirgę šia infekcija, turi ženkliai padidėjusią trombozinių komplikacijų riziką. Itin padidėja miokardo infarkto tikimybė. Palyginti su nesirgusiais COVID-19, ji didesnė net 3 5 kartus. 
Dažnai pasitaikanti komplikacija, anot literatūros, yra giliųjų venų trombozė, kuri gali komplikuotis plaučių embolija, ypač pacientams, gydomiems nuo COVID-19 infekcijos reanimacijos skyriuose. Jei trombai susidaro arterinėje sistemoje, gali įvykti miokardo infarktas, insultas ar periferinių kraujagyslių užsikimšimas.
 
Keturi mechanizmai
Gydytojas kardiologas išskiria keturis mechanizmus, kaip nuo koronaviruso nukentėjusiame organizme susidaro trombai. „Pastebėta ir anksčiau, kad kelių mėnesių periodas po persirgtos virusinės ar bakterinės infekcijos, tokios kaip gripas, pneumonija, ūmūs bronchitai, – sako R.Šerpytis, – turi itin padidėjusią miokardo infarkto riziką. Atsiradus infekcijai, kraujyje padidėja uždegiminių ląstelių kiekis, jos gali migruoti į kraujagyslės sienelėje esančią aterosklerozinę plokštelę, ji gali tapti nestabili ir įplyšti. Aplink įplyšusią plokštelę pradeda lipti trombocitai, gali formuotis trombas. Antras mechanizmas – kai pati infekcija aktyvuoja trombocitų dirglumą organizme, jie žymiai lengviau vienas su kitu sulimpa. Trečias – galimai dėl vazokonstrikcijos (kraujagyslių susiaurėjimo) kraujagyslės žymiai lengviau ir dažniau susitraukia, tokiu būdu sulėtindamos kraujotaką. Taip pat gali sutrikti kraujagyslės endotelio – vidinio sluoksnio – funkcija, dėl to gali žymiai lengviau formuotis krešuliai.“ Dėl trombo susiformavimo kraujagyslių kraujotaka sumažėja arba gali ir visai nutrūkti. Širdies raumeniui negaunant deguonies, dalis jo ląstelių pažeidžiamos ar miršta ir šitaip išsivysto miokardo infarktas, dar kitaip vadinamas širdies priepuoliu.
 
Per pandemiją pailgėjo kreipimosi laikas
„Susirgus ar persirgus COVID-19, dėl medikamentinių priemonių norint išvengti trombozinių komplikacijų, sprendžiama individualiai“, – teigia gydytojas kardiologas. Žmonėms, kurie turi rizikos veiksnių, tarkim, antsvorį ar nutukimą, aukštą kraujospūdį, aukštą cholesterolio koncentraciją kraujyje, jis pataria laikytis tausojančio režimo, gerti daugiau skysčių, atidžiai stebėti savo sveikatą ir pajutus būdingus miokardo infarktui simptomus, nedelsiant kviesti greitąją pagalbą ir kreiptis į medikus kuo anksčiau.
„Per pandemiją pastebėjome, kad daugelis infarktą patyrusių žmonių pagalbos kreipiasi pavėluotai, – pasakoja jis. – Prieš pandemiją vidutinis laikas nuo krūtinės skausmų pradžios iki kreipimosi į medikus buvo šešios valandos, o dabar jis reikšmingai padidėjo – tapo vidutiniškai keturiolika valandų. Kai kurie žmonės uždelsia net kelias dienas. Todėl žymiai padidėjo širdies nepakankamumo dažnis po miokardo infarkto. Pacientai kreipiasi vėliau į medikus, matyt, daugiausiai dėl baimės užsikrėsti ligoninėje ar neįvertindami, kad tie simptomai gali būti pavojingos ligos požymis. Įtakos turi greičiausiai ir tai, jog jie negali laiku kreiptis į šeimos gydytoją, o nuotoliniu būdu ne kiekvienam pacientui pavyksta aiškiai pasakyti simptomus ar nusiskundimus.“

Svarbu
Pagrindiniai miokardo infarkto požymiai
Pagrindinis miokardo infarkto simptomas yra stiprus skausmas krūtinėje. Jis gali plisti į rankas (dažniausiai kairę), kaklą, apatinį žandikaulį, duobutę po krūtine. Skausmas gali trukti nuo 20 min. iki kelių valandų. 
Skausmas krūtinėje susijęs su fiziniu krūviu. 
Dažnai pasireiškia ir gretutiniai miokardo simptomai: dusulys, šaltas prakaitas, galvos svaigimas, silpnumas, pykinimas (kartais vėmimas).

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

   Budinti vaistinė


   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

   Sveika šeima


   Socialinių tinklų magija

   Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

   Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
   Biocheminė meilė
   Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

   Naujas numeris