Buities darbai gali baigtis operacinėje

Gintarė Kaminskienė
2014-09-22
Namuose patiriamos traumos dažnos ir kartais neišvengiamos. Atrodytų, kas čia tokio – vienas ar kitas nudegimas, įsipjovimas. Pasirodo, buitis kartais būna itin pavojinga. Ypač kai žmonės, naudodamiesi įvairiais prietaisais, pamiršta apie saugumą. 
Buities darbai gali baigtis operacinėje
Dažnai sunkias traumas vaikai patiria dėl netinkamos tėvų ar kitų suaugusiųjų priežiūros.

Su Santariškių klinikų Plastinės rekonstrukcijos centre dirbančiu docentu Vytautu Tutkumi kalbamės apie metams bėgant besikeičiantį traumų pobūdį.
 
- Kaip kito traumų dinamika per pastaruosius kelis dešimtmečius?

- Prieš kelis dešimtmečius dažniausiai tekdavo susidurti su galūnių amputacija. Tiesa, traumos įvykdavo ne tik buityje. Šiandien tokių sunkių traumų skaičius sumažėjo keliskart, bet jų vietą užėmė kitos. Per metus sulaukdavome apie dviejų šimtų pacientų nukirstomis ar nutrauktomis galūnėmis. Šiuo metu tokių nelaimingų atsitikimų aukų sulaukiame tik apie trisdešimt. Kodėl skaičius taip pakito, sunku pasakyti. Galbūt įrankiai pasidarė saugesni arba tai galėjo lemti medžio apdirbimo pramonės sumažėjimas.
 
- Žmonės dirbdami buities darbus dažnai nesusimąsto apie galimus pavojus. Kokie įrankiai ar prietaisai yra pavojingiausi?
- Seniau pagrindiniu susižalojimų įrankiu tapdavo stacionarus diskinis pjūklas, liaudiškai vadinamas „zeimeriu“. Dabar gydytojai vieną po kito priima nemokančius tinkamai naudoti kampinio šlifuoklio. Žmonės ima šį prietaisą, skirtą metalui bei akmeniui pjauti, ir pritaiko medžio pjovimui. Jokiose instrukcijose neparašyta, kad kampinis šlifuokis tam skirtas. Taip, tai labai patogu, nes prie medžio galima „prieiti“ iš visų pusių, bet... Kas tuomet įvyksta? Medžio pjūklas turi didelius dantis. Jei jie kažkur užstringa, prietaisas su didžiule jėga yra tiesiog „išlupamas“ iš rankų, o toliau – susipjaustomi visi pirštai. Tokių pacientų dabar vos ne kas antras. Tai nėra tiksli statistika, tačiau bendras įspūdis toks.
 
- Į centrą dažnai atvyksta ir vaikai. Su kokiais sužeidimais ir dėl kokių priežasčių?
- Dažnai sunkias traumas jie patiria dėl netinkamos tėvų ar kitų suaugusiųjų priežiūros. Klasikinė, sakyčiau net kvaila, vaikų trauma – vienas laiko pliauską, kitas kapoja. Dar kurį laiką labai populiaru buvo į duris dėti stiklus. Tad vaikų, susižalojusių stiklo duženomis, sulaukdavome nemažai. Nepagalvojama, kad duryse esantis stiklas turėtų būti nedūžtantis arba plastikinis. Taip pat šiuo metu dažnai pasitaikančios traumos patiriamos dėl suaugusiųjų neapgalvoto sprendimo patikėti vaikams žoliapjoves. Tačiau neatsargūs ne tik vaikai, pasitaiko, kad ir suaugusieji sumąsto pakrapštyti šį veikiantį prietaisą ir susižaloja. Prietaisų keliami garsai iš pradžių baugina žmones. Vėliau, kai apsiprantama, imamasi neapgalvotos rizikos. Savisaugos instinktas tarsi išgaruoja.


 
Svarbu žinoti
Be pavojingų medžio ar kitų medžiagų apdirbimo prietaisų ar žoliapjovių pavojų kelia ir kur kas paprastesni kasdieniai įrankiai ar buities prietaisai.

Jei įsipjovėte, būtina išvalyti žaizdą antiseptiku ir uždėti sterilų tvarstį, kad būtų sustabdytas kraujavimas ir į žaizdą nepatektų infekcija. Įsipjovus negalima ilgai laikyti žaizdos po vandens srove. Tai tik trukdo kraujui sukrešėti ir padidina kraujavimą.

Jei patyrėte nudegimą, pakiškite sužalotą vietą po šalto vandens srove ir palaikykite. Po to žaizdą patepkite medicinine priemone skirta pirmajai pagalbai nudegus. Jei skausmas labai stiprus išgerkite skausmą malšinančių ir antihistamininių vaistų. Žaizdos negalima tepti aliejumi ar spausti pūslių.

Susižalojimai elektros srove – viena pavojingiausių buitinių traumų. Organizmo audiniuose yra daug vandens, tad elektros srovė lengvai pažeidžia organus ir sukelia nudegimus. Sutrinka širdies, kvėpavimo ir nervų sistemos veikla. Nukrėtus elektrai būtina prietaisą iš elektros lizdo. Jei smūgis buvo nestiprus, nukentėjusysis neprarado sąmonės, reikia jį paguldyti, šiltai apkloti, duoti raminamųjų vaistų. Jei žmogus po sužalojimo prarado sąmonę, būtina iškviesti greitąją pagalbą. Kol ji atvyks – stengtis atgaivinti.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Telšiškė Kornelija Laurinavičiūtė (20 m.) jau vaikystėje žinojo turinti stuburo problemų, tačiau apie nugaros smegen...
  Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

  Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

  Lapkritis pasaulyje minimas kaip vyrų sveikatos mėnuo. Jo metu vyrai raginami atkreipti dėmesį į vieną pavojingiausių jų gyvybėms ...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveika šeima


  „Studentų maistas“ – ne vaistas

  Ne veltui džiovintų vaisių ir riešutų mišinys pramintas „studentų maistu“. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako juose dažnai rasite didelę dozę pridėtinio cukraus (tai, ko reikia kremtant mokslus pernakt). Taigi maišelis riešutų popiet tikrai nėra nekaltas ir sveikuoliškas užkandis, k...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica