Batutai – tiesiausias kelias į medikų rankas

Greta Vanagienė
2019-08-29
Tėvai patvirtins: batutai – gero oro pranašai. Vis dėlto medikams jie, kaip gaudyklės į ligoninės priimamąjį. „Batutuose patiriamos traumos – dažniausiai tarp vaikų“, – tvirtina Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo traumatologas Giedrius Bernatavičius.
Batutai – tiesiausias kelias į medikų rankas
Pagal Europos Sąjungos 25 šalių duomenis, per vienerius metus šokinėdami ant batuto susižaloja 21 tūkst. vaikų iki 14 metų.

Šokinėjama ne po vieną
Jei šį sezoną jūsų atžalai pavyko apsieiti be traumos, patirtos batute, galite pakrikštyti jį laimės kūdikiu. Mat šiemet kaip ir kasmet į medikų rankas pakliūna toks pat nelaimėlių skaičius. G.Bernatavičiaus teigimu, dažniausiai nukenčia tie vaikai, kurie į vieną batutą susirenka šokinėti po kelis.
 

„Vaikai dažnai patiria traumų, kai atsitrenkia vienas į kitą. Taip traumuojama visa grupelė vaikų. Be to, šokinėjama be apsauginių sienelių – vienas neatsargus judesys ir tu jau ant žemės. Aukštai šokinėjant mažiems vaikams nėra lengva išlaikyti pusiausvyrą“, - tvirtina traumatologas Giedrius Bernatavičius.

 

Taigi, pasak traumatologo, nors galvos smegenys turi gerą amortizaciją ir „sukratyti“ jas rizikos nėra, mėgstantieji šėliones ant batuto nukritę ar susidūrę rizikuoja patirti sumušimus ar net smegenų sukrėtimą. Ypač nukenčia galūnės – dažniausi patempimai, išnaros, lūžiai, kurie reikalauja stacionarinio gydymo.
Be to, gydytojas pastebi, kad intensyviau šokinėjantys vaikai skundžiasi ir nugaros skausmais. Mat šuolių metu stuburui tenka atlaikyti nemenką krūvį.
„Jei šokinėjama kasdien, reikalinga sustiprinti raumenyną, kad krūvis stuburui ir sąnariams nebūtų per didelis“,- įspėja medikas.
 
Amžiaus cenzo nėra
Nors ant batutų dažniausiai susižaloja maži vaikai, vyresnio amžiaus paaugliai nuo to taip pat nėra apsaugoti. Taigi ant batutų deklaruojama amžiaus grupė dažniausiai tėra tik dirbtinas saugumo veiksnys.
„Pagal amžių gali skirtis tik patiriamų traumų rūšis. Mažesniems vaikams dėl pusiausvyros nelaikymo labiau gresia nukristi žemėn ir patirti galvos sumušimus, didesniesiems, kurių tvirtesnis raumenynas, kurie geriau laiko pusiausvyrą ir išbando rimtesnius šuoliukus, nukenčia galūnės“, - aiškina medikas.


Verta žinoti
Nors geriausia apsauga - susilaikymas, pateikiame kelis papildomus saugumo kriterijus:
vaikus leiskite šokinėti po vieną,
šokinėjant geriau neturėti masyvių papuošalų, pavyzdžiui, kabančių auskarų, nuvilkti  drabužius, kurie galėtų įstrigti ar kitaip užkliūti,
pavojinga kišenėse turėti kietų, aštrių daiktų,
jokiu būdu šokinėjant negalima kramtyti gumos, čiulpti ledinuko ar kitaip užkandžiauti,
prieš naudojant batutą, būtina patikrinti, ar jame nėra skylių,
nešokinėti, kai batutas drėgnas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica