Akių traiškanojimas gali byloti apie ligą

Gintarė Kaminskienė
2015-08-03
Patarkite gerų lašiukų ar kokių nors namų receptų arba papildų, ar dar ko, kad nustotų traiškanoti akys? Nežinau, ar tai susiję su kontaktiniais lęšiais, bet anksčiau taip netraiškanodavo, kaip paskutinį mėnesį. Visą dieną akių kampučiuose traiškanos kaupiasi. Ką daryti?
Olivija
Akių traiškanojimas gali byloti apie ligą
Dažniausios traiškanojimo priežastys: blefaritai (voko krašto ligos), vokų liaukų ligos, vokų kremzlės ligos, blakstienų ligos, junginės ligos (konjunktyvitai), ašarų aparato funkcijos pakitimai, ašarų maišelio ligos.

Atsako specialistė
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų centro gydytoja oftalmologė dr. Rasa Liutkevičienė:
 

- Nedidelis traiškanojimas rodo, kad akys sveikos ir atlieka visas funkcijas. Jis nekenksmingas, atlieka natūralią apsauginę funkciją, taip išsivalo akys. Traiškanas paprastai sudaro negyvos odos ląstelės, riebalinės ir gleivinės išskyros iš akių liaukų bei smulkūs svetimkūniai (dulkės, makiažo likučiai), patekę į akį. Dieną šios išskyros nesikaupia, nes dažnai mirksime ir ašarų plėvelė padeda jas nuplauti. Miegant šis procesas nevyksta, todėl visos išskyros susikaupia vidiniuose akių kampučiuose ir palei blakstienas. Jeigu pasireiškia gausus, pakitusios spalvos ar pobūdžio traiškanojimas, jis gali būti pavojingas.
 
Akys tiek naujagimiams, tiek vaikams, tiek suaugusiems gali traiškanoti dėl daugybės priežasčių. Dažniausios traiškanojimo priežastys: blefaritai (voko krašto ligos), vokų liaukų ligos, vokų kremzlės ligos, blakstienų ligos, junginės ligos (konjunktyvitai), ašarų aparato funkcijos pakitimai, ašarų maišelio ligos.
 
Šiltas ar karštas oras, saulės vonios, maudymasis baseine, vandens telkinių vanduo, dulkės, smėlis ar nešvarumai oro kondicionierius, sausas oras – visi šie faktoriai tiesiogiai veikia tiek priekinį, tiek užpakalinį akies segmentą ir gali lemti regėjimo problemas. Daugelį lėtinių infekcinių ir neinfekcinių akių ligų sukelia poilsis prie vandens.
 

Vanduo ir smėlis gerai atspindi ultravioletinius spindulius, todėl kai žmogus žvejoja, maudosi, deginasi, jį veikia dar didesnis UV spindulių kiekis. Pagrindinės ligos, kurias gali sukelti saulės šviesoje esanti UV spinduliuotės dozė - fotokeratitas ir fotokonjunktyvitas. Būtent šie sutrikimai, dažniausiai ir apibūdinami kaip akių skausmas, dilgčiojimas, paraudimas, ašarojimas, svetimkūnio jausmas akyje, padidėjęs vokų jautrumas. Taip pat karštas oras didina sausų akių sindromo paūmėjimą, blakstienų šaknų maišeliuose gyvenančių erkučių suaktyvėjimą. Jos labai mėgsta šilumą ir suaktyvėja šiltuoju metų laiku. Todėl po vonios, saulės vonių, buvimo pirtyje traiškanojimas dar labiau padidėja.
 
Pasenusių ar pažeistų kontaktinių lęšių nešiojimas, per ilgas nešiojimas, pasenusio kontaktinių lęšių priežiūros tirpalo naudojimas gali sukelti traiškanojimą. Taip pat ir miegojimas neišsiėmus kontaktinių lęšių. Sutrikus deguonies tiekimui į rageną, ir akių sekrecijos liaukoms išskyrus pernelyg daug baltymų, prasideda komplikacijos ir akys supūliuoja. Dažniausiai kylanti infekcija, susijusi su kontaktiniais lęšiais, yra keratitas. Tai - rimčiausia komplikacija, su kuria gali susidurti kontaktinių lęšių nešiotojai. Ragenoje gali atsirasti randai, trukdantys matyti, dėl to gali prireikti net ragenos transplantacijos.
 
Pasireiškus akių infekcinei ligai, pagausėjus ar pakitus traiškanų spalvai rekomenduojama tuoj pat išsiimti kontaktinius lęšius bei kreiptis į oftalmologą. O norint išvengti problemų, kurias gali sukelti kontaktinių lęšių nešiojimas, – labai svarbi higiena, optimali pačių lęšių bei jų konteinerio priežiūra ir dažnas kontaktinių lęšių keitimas, minimalus nešiojimo laikas.
 
Pirmiausia, kruopščiai ištyrus terapeutui ir kitiems specialistams, reikia šalinti priežastį. Užtikrinti higieniškas darbo ir buities sąlygas, teisingą refrakcijos ydų korekciją. Svarbu ir vokų krašto higiena. Vokų krašto nuplovimas naudojant vandenį ir kelis lašus vaikiško šampūno. Gali būti naudojami antibiotikų tepalai, antibiotikų-kortikosteroidų derinys, antivirusiniai preparatai. Kartais reikalingas bendrinis gydymas antibiotikais. Atskiro gydymo reikalauja kartu su blefaritu būnanti ašarų plėvelės disfunkcija, konjunktyvitas, keratitas. Kartais reikalingos ir intervencinės procedūros.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica