Šaltojo sezono plaukų bėdos

www.lsveikata.lt
2014-11-24
Atėjus šaltajam metų sezonui, dažnai skundžiamės, kad mūsų plaukai staiga pradėjo slinkti, tapo sausi, greitai įsielektrina, jų galiukai šakojasi. Tačiau specialistai tikina, kad dėl pablogėjusios plaukų būklės kaltas ne žvarbus ruduo. Dažnai problemų, susijusių su plaukais, ištakos gali glūdėti kur kas giliau. 
Šaltojo sezono plaukų bėdos
Šaltuoju sezonu plaukai neretai išsausėja, lūžinėja jų galiukai - tai išorinių plaukų pažeidimų požymiai. Dažniausiai taip atsitinka dėl to, kad jie nebuvo tinkamai prižiūrimi ar apsaugoti vasaros metu.

Apie rudenines plaukų problemas kalbamės su Grožio terapijos ir chirurgijos „Sugihara“ gydytoja dermatologe-trichologe Gitana Šabūniene:
 
- Kokios dažniausios bėdos kamuoja mūsų plaukus rudenį?

- Rudenį plaukai neretai išsausėja, lūžinėja jų galiukai - tai išorinių plaukų pažeidimų požymiai. Dažniausiai taip atsitinka dėl to, kad jie nebuvo tinkamai prižiūrimi ar apsaugoti vasaros metu.
Plaukai sausėti ir lūžinėti gali nuo baseinų vandens. Be to, įsisukę į atostogų šurmulį, daugelis žmonių šiltuoju metų laiku plaukams paprasčiausiai skiria daug mažiau priežiūros. 
Svarbu išsiaiškinti, ar plaukų problema yra išorinės jų dalies pažeidimas, ar plaukai, o neretai ir visas žmogaus organizmas, yra pažeisti iš vidaus. Beje, ši auksinė taisyklė galioja nepriklausomai nuo metų laiko. 

- Ką išduoda slenkantys plaukai?
- Yra du laikotarpiai, kuomet žmogaus plaukai slenka aktyviau. Tai balandžio-gegužės, o kartais - ir birželio mėnesiai, taip pat - rudens sezonas. Tačiau tikslaus mokslinio pagrindimo šiam fenomenui kol kas nėra. 
Plaukai itin aktyviai pradeda slinkti tuomet, kai yra pažeidžiami iš vidaus. Tam įtakos gali turėti žmogaus genetika, patirtos chirurginės operacijos, hormoniniai pakitimai, kurie, pavyzdžiui, moterims pasireiškia po gimdymo, nesuderinta mityba ir alinamos dietos. 
Norint išsiaiškinti plaukų problemų priežastis reikėtų prisiminti, kokie pastarųjų mėnesių ar net pusmečio įvykiai galėjo turėti neigiamos įtakos plaukų būklei.

Visuomet pacientų teiraujuosi, kodėl, jų manymu, jiems pradėjo slinkti plaukai. Dažniausiai atsakymo ieškoma kelių savaičių laikotarpyje. Pavyzdžiui, moteris sako, kad neseniai plaukus pradėjo dažyti naujais dažais. Tačiau dėl netinkamų dažų ar kitų plaukų grožio arba kosmetinių priemonių plaukai gali tik suskilinėti, tačiau jų slinkimą lemia vidinės priežastys. Tarkime, paaiškėja, kad moteris prieš keletą mėnesių laikėsi itin griežtos dietos, kuri ir paveikė organizmą.

- Kaip atskirti, ar plaukų problema yra rimta, ar dar neverta susirūpinti? 
- Kiekvienas atvejis yra individualus, tačiau vos tik pasirodžius pleiskanoms ar rudenį pradėjus aktyviau slinkti plaukams, į paniką pulti tikrai nereikėtų. 
Kita vertus, jei pleiskanojimas, galvos niežulys, plaukų slinkimas ar kitos su plaukais ir galvos oda susijusios problemos kartojasi nuolat, užsitęsia ilgus periodus, jau reikėtų kreiptis į šios srities specialistus - trichologus, kurie teikia konsultacijas ir plaukų grožio klausimais.  
Dermatologai - trichologai konsultacijos metu visų pirma išsiaiškina bendrą žmogaus sveikatos būklę, paciento gyvenimo būdą, ir atlieka ir specialius tyrimus, kuriems dabar pasitelkiama itin šiuolaikiška technika. 
Jeigu žmogui slenka plaukai jam gali būti atliekamas plaukų svogūnėlių tyrimas (trichograma) arba laboratorijoje ištiriami plaukų stiebai. Jei problema rimtesnė, gali būti taikomas modernus plaukų skaičiaus, tankio bei plaukų svogūnėlių tyrimas, kurio metu plaukuota žmogaus galvos dalis skenuojama ir vėliau analizuojama specialiomis kompiuterio programomis.  
Tuomet, atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, skiriamas gydymo būdas. Kartais užtenka tik sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminų, kitais atvejais prireikia vartoti vaistų arba pasitelkti mezoterapijos - mikroinjekcijų į problemines sritis - procedūras
Norint, kad plaukai gražiai atrodytų, jais reikia rūpintis nuolat. Be to, nederėtų naiviai tikėtis, kad vien tinkamas šampūnas išspręs plaukų problemas. Jei plaukų būklė suprastėjo dėl organizmo sutrikimų,  šampūnas tėra pagalbinė priemonė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica