Karantino atradimai

Giedrė Montvilaitė
2021-02-15
Karantinas - suvaržymų lydimas laikotarpis - ne tik uždarė namuose, bet ir, kaip daugelis sako, atvėrė duris naujoms galimybėms. Apie teigiamus pokyčius, kuriuos jis atnešė, pasakoja sveikatos psichologė, psichoterapeutė Ieva Vasionyte.
Karantino atradimai
Karantinas, pasak psichologų, puiki proga nebaigtiems reikalams užbaigti. O jų, pasirodo, žmonės turi nemažai. Neseniai atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog žmonės vidutiniškai turi apie 15 pradėtų, bet neužbaigtų darbų, pavyzdžiui, kalbos mokymasis ar buto remontas.

Sveikatos psichologė, psichoterapeutė Ieva Vasionytė (E.Kurausko nuotr.):
 

Dabar geriausias laikas...
Karantinas paskatino persvarstyti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Idant pavyktų ne tik dirbti namuose, bet ir susitvarkyti, pasirūpinti šeima bei skirti laiko laisvalaikiui, reikėjo rasti būdą, kaip viską suderinti. Tai pareikalavo savidisciplinos. Kai šalia nebeliko kolegų ar darbdavio, kuris bet kada gali užsukti į tavo kabinetą, pasidomėti, ką veiki, tenka mokytis pačiam save disciplinuoti. 
 
Paklausta, kaip geriausiai dabar galime išnaudoti laiką „po užraktu“, I.Vasionytė pataria – jį galime skirti savirefleksijai (mąstymui apie save). Pagalvoti ir nuspręsti, o kur dabar gyvenime stoviu aš, kiek man tai patinka, ką veikiu, ką ir kaip norėčiau bei galėčiau pakeisti. Svarbu mokytis atskirti, kas nuo mūsų priklauso ir kas nepriklauso. „Mes gal ir negalime pagreitinti karantino pabaigos, bet galime susitelkti, pavyzdžiui, į laiką su šeima ar hobius“, - sako psichologė psichoterapeutė.
 
„Karantinas – puiki proga nebaigtiems reikalams užbaigti“, - įsitikinusi pašnekovė. O jų, pasirodo, žmonės turi nemažai. I.Vasionytė dalijasi, kad neseniai atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog žmonės vidutiniškai turi apie 15 pradėtų, bet neužbaigtų darbų. Į juos įeina ir apsilankymas pas odontologą, ir tam tikrų kambarių įrengimas ar nebaigta mokytis kalba.

 
Ateities planavimas – ką darysime po karantino – gali padėti išsivaduoti iš streso. „Kai turime ko laukti, esamas laikas, nors ir ne visai komfortiškomis sąlygomis, yra lengviau išgyvenamas“, - tikina I.Vasionytė. Todėl tie, kurie šiandien registruojasi, pavyzdžiui, apsilankyti grožio salone po dviejų mėnesių gali jaustis jau tam tikra prasme savimi pasirūpinę ir dėl to ramesni. Tačiau, psichologė pažymi, kad reikėtų turėti minty, jog planus gali tekti dar šiek tiek nukelti. Šiek tiek. Nes net ir sunkiausi laikai galiausiai praeina.  
 
Išeiti ne vien dėl vaikščiojimo
Sporto klubams vis dar liekant uždarytiems, fizinė veikla vis tiek įmanoma. Namie arba lauke. I.Vasionytė kviečia kasdieną skirti laiko pasivaikščiojimui. O šis gali būti ne tik puiki priežastis ištrūkti iš keturių sienų kambario, bet ir pamatyti ar išgirsti ką nors naujo. Juk vaikštant galima klausytis dominančių tinklalaidžių arba audioknygų.
 
„Būna, klientai skundžiasi. Sako, atsibodo vaikščioti tais pačiais keliais“, - dalijasi psichologė. Tuo besiskundžiantiems ji pataria išnaudoti tai, ką siūlo interneto platybės. Jame galima rasti įvairiausių maršrutų pėstiesiems. Čia gali pagelbėti tokios psichologės minimos svetainės kaip „Neakivaizdinis Vilnius“ arba tokios aplikacijos išmaniesiems telefonams kaip „Walk15“.    

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris