Kaip išmokyti vaiką tvarkytis?

Gintarė Kaminskienė
2015-06-22
Mano šešiametis sūnus labai netvarkingas. Vis randu apipelijusių sumuštinių stalčiuose, žaislai išmėtyti. Niekuomet nieko nepadės į vietą. Nesinori kas kartą bartis. Galbūt darau klaidą, kad ne visada leidžiu jam pačiam tvarkytis? Kai kuriais atvejais baisu, kad susižeis ką nors sudaužęs. Kaip gražiuoju išmokyti sūnų tvarkytis?
Kotryna
Kaip išmokyti vaiką tvarkytis?
Jei vaikas jau tvarko savo kambarį vienas, psichologai rezultatus rekomenduoja vis tiek patikrinti. Vaikas turi žinoti, kad jei kas nors bus ne taip, turės tvarkyti iš naujo.

Atsako specialistė
Psichologė Jurga Dapkevičienė:


Šešeri metai - dar pakankamai mažas amžius. Žinoma, vaikai labai skirtingi - yra mažylių, kurie atrodo tarsi gimė tvarkingi. Tačiau savo praktikoje daug tokių nesutinku. Vis dėlto daugeliui tenka nuolat priminti: ir kuo vaikas mažesnis, tuo daugiau kartų reikia tai daryti. Iš pradžių tvarkant vietoje jo, komentuojant ir aiškinant, paskui kviečiant jį prisijungti, galiausiai - vadovaujant tvarkymosi procesui. Žinoma, reikia rasti kuo daugiau kūrybiškų būdų priminti apie tvarkymosi svarbą. Pavyzdžiui, jei kalbame apie maisto palikinėjimą stalčiuose. Papasakokite vaikui, kad juose gali apsigyventi peliukas ir daug visko negero gali nutikti.
 
Jei vaikas jau tvarko savo kambarį vienas, rezultatus rekomenduočiau vis tiek patikrinti. Vaikas turi žinoti, kad jei kas nors bus ne taip, turės tvarkyti iš naujo.
 
Dar vienas svarbus dalykas – rūpinamės vaikais ir norime juos auklėti ir tai – labai gražu, tačiau pamirštame auklėti save. Turiu galvoje, kad jei kuris nors šeimos narių nesilaiko tvarkos, tarkime, geria kavą ar arbatą lovoje, po to prie jos palieka nešvarų puodelį, o iš vaiko tikisi užauginti pedantą, vargu ar tai bus įmanoma. Žinoma, ketinimai geri, tėvai nenori, jog vaikai kartotų jų klaidas. Tačiau teisingai prancūzų filosofas Mišelis de Montenis sakė: „Pavyzdys nėra vienas auklėjimo metodų, tai – vienintelis metodas.“ Taigi, pavyzdys, kurį rodome savo vaikams, yra labai svarbus.
 
Kita vertus, tėvai kartais bijo vaikui leisti tvarkytis pačiam: „O kas jei sudaužys, susižeis?“ Taip savarankiško tvarkymosi ugdymo procesas pristabdomas. Tačiau iš praktikos galiu pasakyti, kad prieš dešimtmetį tėvai daug daugiau vaikus šiuo klausimu varžė. Dabar vaikai dažniau sulaukia padrąsinimo veikti, tvarkytis patiems. Tad kviesti kartu tvarkytis reikėtų aktyviau. Aišku, nesinori vakare ilgiau užtrukti tvarkantis, o taip dažniausiai nutinka, jei tai daroma su vaikais. Tačiau vis tiek reikia stengtis atžalą paskatinti dalyvauti šiame procese.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris