Kada rankų plovimas augina infekcijos riziką?

Aigustė Tavoraitė
2016-11-07
Vaikus dažnai mokome, kad viena svarbių užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonių – reguliarus rankų plovimas. Tačiau amerikiečių mikrobiologai yra nustatę, kad viešose vietose higienai vartojamas skystas muilas gali paskatinti infekcijų plitimą.
Kada rankų plovimas augina infekcijos riziką?
Mokslininkais įrodė, kad muilo dozatoriuose knibžda daugybė patogeninių mikrobų. Taip susidaro puiki terpė įvairioms ligoms plisti.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 


 Dozatoriuose – mikrobų rojus
GOJO Industries Akrone specialistai kartu su „BioScience Laboratories“ Bozemane Arizonos universiteto mokslininkais įrodė, kad muilo dozatoriuose knibžda daugybė patogeninių mikrobų. Taip susidaro puiki terpė įvairioms ligoms plisti. Ekspertai palygino mikrobų koncentraciją ant pradinukų ir jų mokytojų rankų po jų plovimo paprastu ir skystu muilu. Paaiškėjo, kad po pastarosios higienos priemonės vartojimo ant vaikų ir mokyklos darbuotojų rankų mikrobų skaičius išaugo net 26 kartais.
 
Mokslininkų tokio reiškinio priežastys nestebina. Anot jų, prie dozatoriaus žmogus pirmiausia prisiliečia nešvariomis rankomis. Nuo jų ligas galintys sukelti mikrobai persikelia į jiems palankias sąlygas – šiltą ir skystą aplinką. Kitas skystuoju muilu nusprendęs pasinaudoti žmogus ne tik palieka užkratą, bet ir gauna naują „dozę“. Su tokiomis rankomis liečiant burną, nosį, akis galima užsikrėsti ligomis.
 

Skysto muilo vartojimas ypač pavojingas medicinos įstaigose, kur klesti įgavę atsparumą antibiotikams, sunkių ligų sukėlėjai. Kita pavojinga vieta – viešieji tualetai. Anot specialistų, apsilankius tokiose vietose reikėtų vartoti savo antibakterinį skystį ar dezinfekuojančias servetėles.

 

Kaip teisingai plauti rankas

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad rankų pakišimas po šaltu vandeniu neduos tinkamo efekto – didžioji dalis infekcijų sukėlėjų liks tūnoti ant rankų.
 
Reikia visada naudoti šiltą, tekantį vandenį bei odai tinkantį muilą. Pirmiausia rankos sudrėkinamos vandeniu ir pamuiluojami delnai taip, kad muilas suputotų. Rankas muilu plauti reikia mažiausiai 10–20 sekundžių. Muilas po srove nuskalaujamas ne trumpiau kaip 10–20 sekundžių. Muilu kruopščiai ištrinami krumpliai, pirštai, tarpupirščiai, delnai, išvalomos panagės.
 
Paskui rankos nusausinamos. Geriausiai tam tinka popieriniai rankšluosčiai. Namuose tiks ir medžiaginiai. Kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį. Čiaupą po rankų plovimo procedūros reikėtų su vienkartiniu rankšluosčiu.
 
Priminkite vaikams, kad rankas reikia plauti ne tik tada, kai jos yra purvinos, bet ir grįžus iš lauko, pasinaudojus tualetu ir, žinoma, prieš valgį. Rekomenduotina rankas plauti ir kaskart pažaidus su gyvūnu ar tiesiog jį lietus, pabendravus su sergančiu žmogumi (ypač jei spaudėte jam ranką), pakosėjus ar nusičiaudėjus ir kt. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris