Kada nušalimas tampa pavojingas

www.lsveikata.lt
2018-02-23
Žiema galanda nagus: užplūdus šalčio bangai sveikatos specialistai įspėja apie nušalimo pavojų. Labai sušalti galima ne tik per speigą: jei pučia stiprus vėjas, pakanka ir vidutinio stiprumo šalčio.
Kada nušalimas tampa pavojingas
Jei nušalote rankas, kojas ar veidą jokių būdų netrinkite pažeistų vietų. Tokiu būdu ja tik dar labiau pažeisite. Venkite nušalimus laikyti ir labai arti šilumos šaltinių, tokių kaip radiatorius ar krosnis.

Pirmieji nušalimo simptomai
Nušalimus sukelia nepakankamas šilumos kiekis organizme. Dažniausiai nušąla blogai nuo šalčio apsaugotos kūno vietos: veidas, ausys, nosis, rankos, kojos, ypač suspaustos netinkamos avalynės. Nušalimams įtakos turi ne tik prasta apranga, bet ir nusilpęs organizmas, vitaminų stoka, netinkamas maitinimasis, alkoholio vartojimas, venų ligos, cukrinis diabetas.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad labai svarbu laiku atpažinti nušalimą.
„Yra keli nušalimus išduodantys simptomai: nušalusių vietų dilgčiojimas ir atsiradę odos pokyčiai, tokie kaip pabalimas ar dėmės“, – įspėjo farmacininkas D.Viederis.

 
Pasak jo, pamačius tokius požymius svarbu imtis priemonių ir palengva atstatyti temperatūrą.
Visų pirma nušalusias vietas reikėtų labai švelniai šildyti, pavyzdžiui, delnus pakiškite po pažastimis. Jei nušalote veidą, jį galite šildyti šiltais delnais.
„Taip pat vertėtų pašalinti galinčius veržti daiktus, tokius kaip pirštines, batus, žiedus ar laikrodžius. Esant galimybei galūnes panardinkite į šiltą vandenį, kurio temperatūra turėtų būti ne didesnė nei 40 laipsnių“, – pastebėjo specialistas.
 
Gali prireikti gydytojo
Jei nušalimai lengvi, neskubant atstatykite normalią temperatūra – užtenka odos paraudimą mažinančių išorinių priemonių. Susidūrus su sunkesniais atvejais, kuriuos lydi skausmas, nedvejojant kreipkitės į gydytojus.
Paciento skausmui palengvinti galima skirti analgetikus. Ilgalaikis šalčio poveikis gali būti ir labai rimtas. Nušalusioje vietoje paprastai matyti odos paraudimas. O vėliau kraujagyslės siaurėja, todėl blogėja audinių mityba ir matomi pabalusios odos plotai.
 

Galima jausti skausmą, sustingimą, vėliau skausmas išnyksta ir audiniai apmiršta. Oda tampa balta arba žalsvai – gelsva atrodo lyg vaškuota ir neįprastai kieta. Tokiu atveju būtina kreiptis į specialistus.
Pajutus nušalimą svarbu tinkamai suteikti pagalbą ir nepakenkti sau dar labiau.
„Jei nušalote rankas, kojas ar veidą jokių būdų netrinkite pažeistų vietų. Tokiu būdu jas tik dar labiau pažeisite. Venkite nušalimus laikyti ir labai arti šilumos šaltinių, tokių kaip radiatorius ar krosnis“, – teigia farmacininkas.
Nuo nušalusių vietų taip pat patariama nuimti drabužius, jas apvynioti minkšta marle ar vilnoniu audeklu ar vata, reikėtų atsigerti šiltų, bet ne karštų skysčių.
 

Kaip tinkamai pasiruošti speigui 
Pasirinkite tinkamą aprangą ir avalynę. Suaugusieji ir vaikai turėtų mūvėti ausis dengiančią kepurę, ryšėti vilnonį šaliką, kuriuo galėtų pridengti burną ir smakrą. Geriau šildo kumštinės pirštinės, dvi poros kojinių (medvilninės ir vilnonės) ir keli sluoksniai platesnių drabužių. Tinkamiausi – iš vilnos, šilko.
Atviras kūno vietas patepkite riebesniais kremais, o esant dideliems šalčiams ir stipriam vėjui, rinkitės tepalus, kurių sudėtyje būtų kuo mažiau vandens.


Mados Garaže rasite įvairiausių vilnonių audinių, tiek darbo uniformoms, lauko rūbams ar šventiniams rūbams pasisiūti: https://madosgarazas.lt/lt/16-vilna


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris