Kad vaikui neaugtų Pinokio nosis

Žydrūnė Domarkaitė
2014-04-03
Kažin ar yra šiam pasaulyje žmonių, kurie nebūtų nė karto pamelavę. Vis dėlto pastebėję, jog vaikas meluoja, staiga suklustame ir pradedame mąstyti, ką darome ne taip. Vaikas melą naudoja tam, kad prisitaikytų prie aplinkos. O tai tik įrodo, kad mes patys išmokome vaikus meluoti. Kokios yra vaiko melavimo priežastys ir kaip elgtis, kad nustotų dygti Pinokio nosis?
Kad vaikui neaugtų Pinokio nosis

Vaikų psichologė Lina Gudaitė:
 

Melo priežastys
Vaikai meluoja dėl įvairių priežasčių. Maži vaikai (2-6 metų) gali meluoti iš negebėjimo atskirti tikrų, realių dalykų nuo išgalvoto, fantazijų pasaulio. Tuomet jie troškimus gali pateikti kaip tiesą. Apie melą galima kalbėti tik tada, kai vaikas jau geba skirti realybę nuo savo fantazijų, t.y. maždaug nuo 6-7 metų. Vaikai gali meluoti iš nerimo, įvairių baimių, bejėgiškumo, siekdami naudos sau, pavyzdžiui, norėdami pagyrimų, dėmesio, norėdami išvengti nenorimų užduočių. Taip pat norėdami pateisinti tėvų ar kitų svarbių suaugusiųjų lūkesčius, bijodami prarasti tėvų ar kitų brangių žmonių meilę.
Prasižengęs vaikas griebiasi melo, norėdamas pabėgti iš susidariusios nemalonios situacijos ar atsikratyti kankinančio nerimo, gėdos, kaltės jausmo. Taip pat norėdami išvengti bausmės, bijodami tėvų pykčio, pažeminimo, iš nenoro tapti skundiku, norėdami apginti draugus. Vaiko melavimas gali būti nesąmoningas siekis dėmesio, prašymas meilės, palaikymo. Tačiau taip pat melas gali būti gilesnių tarpusavio santykių ar kitų problemų signalas.
 
Kaip reaguoti
Reaguoti į vaiko melą reiktų atsižvelgiant į vaiko amžių ir melo dažnumą. Bet kokiu atveju reiktų reaguoti ramiai, stengtis sužinoti, suprasti vaiko melavimo motyvus, ko vaikas siekia meluodamas, ką jis nori pranešti tokiu savo elgesiu. Pirmą kartą susidūrus su rimta apgavyste būtina su vaiku pasišnekėti apie tai, pasistengti jį suprasti, kodėl jis taip pasielgė. Bet koks vaiko elgesys - tai vaiko siunčiama žinia tėvams.
Svarbu nepulti iš pirmo karto griežtai bausti, o ramiai pasikalbėti, paaiškinti, kad melavimas netinkamas būdas siekiant savų tikslų ir jis nebus ateityje toleruojamas. Reikia su vaiku iš anksto aptarti tokio elgesio pasekmes, nelaukiant kol melavimas taps įpročiu. Būtina kurti pasitikėjimu grįstus santykius nuo pat mažumės.
Veiksmingiausiai melo išvengti padėtų sąžiningų, pasitikėjimu grįstų santykių puoselėjimas šeimoje. Jei vaiko melavimas tapo įpročiu, o tėvai patys neatranda tokio vaiko elgesio priežasčių ir jaučiasi bejėgiai kažką pakeisti, tokiu atveju vertėtų kreiptis pagalbos į profesionalą.
 
Svarbu:
Kaip ir bet koks tėvų elgesys, taip ir melavimas, vaikui yra modelis, pavyzdys kaip galima ir normalu elgtis. Vaikas, matydamas tėvų pavyzdį, išmoksta ir pats meluoti. 
Jei tėvai reikalauja iš vaiko nemeluoti, o patys meluoja, tai vaikui gali kelti vidinę sumaištį, pyktį ir nepasitikėjimą tėvais.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris