Išmanieji įrenginiai – pavojus vaiko raidai

Aigustė Tavoraitė
2016-10-31
Netinkamai naudojami išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai ir kiti analogiški įrenginiai gali tapti vaikų priešais. Mokslininkai atskleidė naujas šių „žaislų“ keliamas grėsmes mokymuisi, miegui bei psichikai.   
Išmanieji įrenginiai – pavojus vaiko raidai
Tyrimas parodė, kad kas antras moksleivis turi miego problemų, nes naktimis per dažnai naudojasi išmaniuoju telefonu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 

 


Blogiau atliko namų darbus
Kuo ilgiau vaikai naudojasi įvairiais išmaniaisiais įrenginiais, tuo blogiau atlieka namų užduotis. Tai neigiamai veikia ne tik mokslo rezultatus, bet ir tikslo siekimą, pažinimą, vidaus pasaulio suvokimą. Apie tai Brauno universiteto (JAV) psichologai paskelbė San Franciske vykusioje Amerikos pediatrų akademijos konferencijoje.
 
Mokslininkai tokią išvadą padarė išanalizavę 64 tūkst. 6–17 metų amžiaus vaikų ir paauglių įprotį pramogauti su išmaniaisiais įrenginiais ir pažangumo mokyklose duomenis, kuriuos surinko JAV nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos.
 
Paaiškėjo, kad daugelis vaikų televizoriaus žiūrėjimui, žaidimams išmaniaisiais telefonais ar planšetiniais kompiuteriais skiria šeštadalį ar daugiau dienos laiko. Kiekviena šioms pramogoms skirta valanda sumažina galimybę iki galo atlikti namų darbus. Dažniausiai vaikai, kasdien skiriantys tokioms pramogoms keturias šešias valandas, beveik 2 kartus rečiau atlikinėjo namų užduotis nei jų bendraamžiai, kasdien žiūrėję televizorių ar žaidę išmaniaisiais įrenginiais tik dvi valandas.
 

Psichologai pastebėjo, kad prisirišimas prie videožaidimų ir televizoriaus sumažino moksleivių motyvaciją, jie tapo nekantrūs, nesugebėjo užbaigti darbų. Mokslininkų nuomone, tėvai privalėtų proto ribose apriboti atžalų pramogas skaitmeninėje erdvėje.
 
Naktinėja socialiniuose tinkluose
Savo ruožtu Glazgo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai pasiūlė tėvams išmaniuosius telefonus išnešti iš atžalų miegamųjų. Jie įspėjo, kad vaiko miegas ir šalia įjungtas šis įrenginys – nesuderinama. Tai gali kelti pavojų sveikatai.
 
Tyrimas parodė, kad kas antras moksleivis turi miego problemų, nes naktimis per dažnai naudojasi išmaniuoju telefonu. Gyvenimo be socialinių tinklų neįsivaizduojantys vaikai ir paaugliai pabunda ir vidurnaktį, kad patikrintų savo paskyrą. Toks naudojimasis socialiniais tinklais naktį vyksta ne vieną kartą, todėl sutrinka miegas, greitai krenta pažangumas, o galų gale – pablogėja sveikata. 
 
Net 32 proc. apklausoje dalyvavusių paauglių patvirtino, kad jų tėvai apie naktinėjimą socialiniuose tinkluose dažnai nesužino. Vaikai pabrėžė, kad kartais tenka iškart atsakyti į elektroninį pranešimą – kitu atveju „jaunasis sociumas“ juos gali atstumti.   
 
Beje, Amerikos pediatrų akademija tėvus įspėjo, kad savo mažylių nesistengtų nuraminti naudodami išmaniuosius telefonus. Psichologų nuomone, tai irgi neigiamai veikia vaikų raidą ir sveikatą. Išmaniojo telefono pagalba atžalą galima greitai nuraminti, tačiau jis nesimoko koncentruoti dėmesio – ardoma nervų sistema, vaiko psichika tampa mažiau stabili. Toks auklėjimas gali duoti blogą rezultatą – rizikuojama išauginti nevaldomą paauglį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris