Išmanieji įrenginiai – pavojus vaiko raidai

Aigustė Tavoraitė
2016-10-31
Netinkamai naudojami išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai ir kiti analogiški įrenginiai gali tapti vaikų priešais. Mokslininkai atskleidė naujas šių „žaislų“ keliamas grėsmes mokymuisi, miegui bei psichikai.   
Išmanieji įrenginiai – pavojus vaiko raidai
Tyrimas parodė, kad kas antras moksleivis turi miego problemų, nes naktimis per dažnai naudojasi išmaniuoju telefonu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 

 


Blogiau atliko namų darbus
Kuo ilgiau vaikai naudojasi įvairiais išmaniaisiais įrenginiais, tuo blogiau atlieka namų užduotis. Tai neigiamai veikia ne tik mokslo rezultatus, bet ir tikslo siekimą, pažinimą, vidaus pasaulio suvokimą. Apie tai Brauno universiteto (JAV) psichologai paskelbė San Franciske vykusioje Amerikos pediatrų akademijos konferencijoje.
 
Mokslininkai tokią išvadą padarė išanalizavę 64 tūkst. 6–17 metų amžiaus vaikų ir paauglių įprotį pramogauti su išmaniaisiais įrenginiais ir pažangumo mokyklose duomenis, kuriuos surinko JAV nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos.
 
Paaiškėjo, kad daugelis vaikų televizoriaus žiūrėjimui, žaidimams išmaniaisiais telefonais ar planšetiniais kompiuteriais skiria šeštadalį ar daugiau dienos laiko. Kiekviena šioms pramogoms skirta valanda sumažina galimybę iki galo atlikti namų darbus. Dažniausiai vaikai, kasdien skiriantys tokioms pramogoms keturias šešias valandas, beveik 2 kartus rečiau atlikinėjo namų užduotis nei jų bendraamžiai, kasdien žiūrėję televizorių ar žaidę išmaniaisiais įrenginiais tik dvi valandas.
 

Psichologai pastebėjo, kad prisirišimas prie videožaidimų ir televizoriaus sumažino moksleivių motyvaciją, jie tapo nekantrūs, nesugebėjo užbaigti darbų. Mokslininkų nuomone, tėvai privalėtų proto ribose apriboti atžalų pramogas skaitmeninėje erdvėje.
 
Naktinėja socialiniuose tinkluose
Savo ruožtu Glazgo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai pasiūlė tėvams išmaniuosius telefonus išnešti iš atžalų miegamųjų. Jie įspėjo, kad vaiko miegas ir šalia įjungtas šis įrenginys – nesuderinama. Tai gali kelti pavojų sveikatai.
 
Tyrimas parodė, kad kas antras moksleivis turi miego problemų, nes naktimis per dažnai naudojasi išmaniuoju telefonu. Gyvenimo be socialinių tinklų neįsivaizduojantys vaikai ir paaugliai pabunda ir vidurnaktį, kad patikrintų savo paskyrą. Toks naudojimasis socialiniais tinklais naktį vyksta ne vieną kartą, todėl sutrinka miegas, greitai krenta pažangumas, o galų gale – pablogėja sveikata. 
 
Net 32 proc. apklausoje dalyvavusių paauglių patvirtino, kad jų tėvai apie naktinėjimą socialiniuose tinkluose dažnai nesužino. Vaikai pabrėžė, kad kartais tenka iškart atsakyti į elektroninį pranešimą – kitu atveju „jaunasis sociumas“ juos gali atstumti.   
 
Beje, Amerikos pediatrų akademija tėvus įspėjo, kad savo mažylių nesistengtų nuraminti naudodami išmaniuosius telefonus. Psichologų nuomone, tai irgi neigiamai veikia vaikų raidą ir sveikatą. Išmaniojo telefono pagalba atžalą galima greitai nuraminti, tačiau jis nesimoko koncentruoti dėmesio – ardoma nervų sistema, vaiko psichika tampa mažiau stabili. Toks auklėjimas gali duoti blogą rezultatą – rizikuojama išauginti nevaldomą paauglį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris