Ar pasiruošėte aktyvaus laisvalaikio sezonui?

Greta Vanagienė
2019-05-30
Šiltasis sezonas pamažu įsibėgėja: žygiai, maudynės, paplūdimio tinklinis, dviračių sportas keičia sėslias pramogas. 
Kaip tinkamai pasiruošti aktyvaus laisvalaikio sezonui ir užkirsti kelią galimoms traumoms, kalbamės su Lietuvos olimpinės rinktinės gydytoju Daliumi Barkausku.
Ar pasiruošėte aktyvaus laisvalaikio sezonui?
Kalbėdami apie aktyvias pramogas sporto gydytojai primena seną liaudies išmintį – vasarą ruošk slides, o žiemą - ratus. Taigi numačiusieji šį šiltąjį sezoną rimtesnį žygį, kūną jau turėjo būti tam paruošę.

Ruoškitės gerokai iš anksto
Kalbėdamas apie aktyvias pramogas sporto gydytojas primena seną liaudies išmintį – vasarą ruošk slides, o žiemą - ratus. Taigi numačiusieji šį šiltąjį sezoną rimtesnį žygį, kūną jau turėjo būti tam paruošę.
 

„Pavasarį mūsų kūnas stipriai pasikeičia, nors mes nelabai kreipiame į tai dėmesio. Organizmas adaptuojasi prie besikeičiančio klimato - hormoninis fonas artėjant vasarai būna vienoks, o žiemą – kitoks. Jei elgiamės ne taip, kaip turėtume, pradedame dažniau sirgti, sulaukiame ligų, kai to visai nesitikime“, - aiškina sporto medikas Dalius Barkauskas.

 
Įvertinkite galimybes

Gydytojas pataria adekvačiai įvertinti gyvenimo būdą. Jei 8-9 valandas kasdien praleidžiame biure dirbdami sėdimą darbą, užsidėjus sunkią kūpriną leistis į kalnus, svilinant 40 laipsnių karščiui būtų mažų mažiausiai neapdairu.
„Jei renkatės aktyvią kelionę, pavyzdžiui, žygį, jam turite ruoštis mažiausiai tris keturis mėnesius. Raumenį paruošti nėra sunku – pakanka ir trijų keturių savaičių, bet sąnariams (kremzlėms, raiščiams, sausgyslėms) reikia tikrai daugiau laiko. Visa tai svarbu, kad mūsų fizinė veikla būtų saugi“, - įspėja specialistas ir pataria prieš kiekvieną fizinį krūvį „sutepti“ sąnarius. Nestaigūs, amplitudiniai judesiai padės paruošti raiščius, sausgysles apkrovai.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į savo širdies bei kraujagyslių sistemą, kvėpavimą.
 
Nepamirškite apšilimo
Tiems, kas pasirenka kur kas lengvesnį judėjimą, pavyzdžiui, pasivažinėjimą dviračiais po parką, taip pat vertėtų nepamiršti apšilimo pratimų.
„Leiskite kūnui septynias aštuonias minutes priprasti, judinkite kojų, nugaros raumenis, achilo kulną, atlikite keletą tempimo pratimų. Kita vertus, ir pati fizinė veikla, įsitraukiant į ją pamažu, o ne šaunant lyg vytųsi pasiutęs šuo, gali būti kaip apšilimas“, - sako d.Barkauskas.
 
Pirma pagalba - šaltis

Šiltuoju sezonu, kai laisvalaikis būna aktyvesnis, padidėja ir traumų tikimybė. Įvykus ūmiam pažeidimui D.Barkauskas pataria rinktis klasikinius metodus: šaldymą, galūnės pakėlimą, užspaudimą, pažeistos vietos mobilizaciją.
„Šaltis efektyviai nuskausmina, nes taip sudirginami odos receptoriai, mažiau suvokiame skausmą. Vėliau derėtų pažeistą vietą sutvirtinti elastiniu bintu. Suteikus pirmąją pagalbą reikia nuvykti pas specialistus pasitikrinti, ar nėra rimtesnio pažeidimo“, - pataria sporto medikas.
Dar viena universali priemonė, padedanti malšinti skausmą, – šaldantys ar šildantys raumenų bei sąnarių tepalai. Tačiau svarbu žinoti, kad tokios priemonės negydo įsisenėjusių problemų, o tik kuriam laikui numalšina skausmą, suaktyvina kraujotaką.
„Jei nuolatos pasikartoja tie patys skausmai, tai signalas, kad kažką darote netinkamai - reikalinga keisti gyvenimo būdą. Įprastai skausmo vieta nėra problemos židinys, jo priežasties dažniausiai reikėtų ieškoti kitur“, - sako sporto medikas.


 
Verta žinoti
Kelių sąnarių atramai reikalingi pratimai, kurie lavina ir stiprina blauzdų, šlaunų ir kulkšnių, o taip pat treniruoja aplink kelių sąnarius esančius raumenis.
Stenkitės išlaikyti pusiausvyros centrą – pasilenkite į priekį ir bėgike ant pirštų galų. Jei tai nepavyksta ir kojos krypsta, naudokite batų įdėklus.
Įsiklausykite, ar jūsų sąnariai nebraška. Jei jie ima skaudėti, atsiranda patinimų ar kokių nors kitokių pokyčių, tai gali būti prasidėjusios degeneracinės sąnarių ligos požymis.
Sportuodami nepamirškite įtraukti kuo įvairesnės fizinės veiklos – mažo ar didelio intensyvumo užsiėmimų, pavyzdžiui, plaukimo, važiavimo dviračiu, vaikščiojimo.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris