Virtuvės mados viršūnėje – šaltos sriubos

Aida Žemaitytė
2018-07-26
Sakoma, kad kiekviena šeimininkė turi savąjį šaltibarščių receptą. Tačiau, sutikite, vasara šiemet ilga ir saulėta – siūlome praturinti atmintyje sudėliotą šaltųjų sriubų receptų knygą. Čia dar svarų pritarimo žodį sako gydytoja dietologė: šaltos sriubos ir sveikos, ir vertingos. 
Virtuvės mados viršūnėje – šaltos sriubos
Šalta sriuba turėtų būti maždaug 8-12 laipsnių temperatūros. Toks patiekalas net karštą vasaros dieną niekada netaps peršalimo priežastimi.

Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė šįkart giria šaltas, tačiau nesaldžias sriubas. „Nors šiltuoju metų laiku sriubų karalius neabejotinai yra šaltibarščiai, jų formatas gali būti skirtingas: ruoškite tik su agurkais, bet be burokėlių; galite gaminti net be kefyro; galite įdėti ridikėlių“, – vardija pašnekovė. Ji priduria, kad į tradicinę lietuvišką virtuvę būtina įsileisti ir iš Italijos, Ispanijos, Graikijos į mūsų kraštus keliaujančią gaspačio tipo sriubą, kurios sudėtyje dominuoja pomidorai, česnakas, įvairūs rauginti pieno produktai.
 
Pašnekovė sako, kad gaspačio tipo sriubos naudingos dėl didelio kiekio beta karotenų (stiprių antioksidantų, apsaugančių mūsų ląsteles bei stimuliuojančių imuninę sistemą.). Gaminant šią sriubą, rekomenduojama pomidorus perpilti karštu vandeniu ir pašalinti jų odelę. Šalia pomidoro tinka ir česnakas, ir jogurtas. Tiesa, vartojant žalią česnaką, labai svarbu jį jau sukapotą, susmulkintą ore palaikyti 10-15 minučių.
 

„Esant aukštai oro temperatūrai, organizmo nereikėtų apkrauti karštu, rieboku maistu, mat jį virškindamas organizmas priverstas sunaudoti daug energijos. Trumpai tariant, vasarai tikrai netiks karšta raugintų kopūstų sriuba su kiaulienos šonkauliukais. Tai papildomas išbandymas organizmui! O gaiviose sriubose esančias naudingas medžiagas organizmas pasisavina lengvai ir greitai“, – pabrėžia dietologė Jūratė Dobrovolskienė.

 
Tiesiai iš šaldytuvo?
„Noriu pastebėti, kad šalta sriuba turėtų būti maždaug 8-12 laipsnių temperatūros. Toks patiekalas net karštą vasaros dieną niekada netaps peršalimo priežastimi. Tačiau tiems, kurie mėgsta iš anksto pasigaminti daugiau šaltsriubės, ją užsišaldyti šaldiklyje, o paskui valgyti vos atitirpusią – patarčiau taip nesielgti, nes rizikuojate gerklės uždegimu“, – pastebi J.Dobrovolskienė.
 
Maistinę šaltos sriubos vertę lemia produktai, iš kurių ji pagaminta. Visos spalvotos daržovės turi stiprų sveikatinantį užtaisą, vitaminų sankaupą: burokėliai, agurkai, pomidorai, svogūnų laiškai, krapai, česnakai. „Minėtos daržovės turi gausiai ir maistinių skaidulų, kurios reguliuoja viso mūsų žarnyno bakterijų balansą. O dar kai šalia to atsiranda kefyras, raugintos pasukos ar natūralus jogurtas – tiesiog idealus derinys!“ – įsitikinusi gydytoja.
 
Tinka ne visiems

J.Dobrovolskienė pastebi, kad žmonėms, kurių virškinimo sistema jautroka, t. y. turi skrandžio uždegimą, opaligę, dažnai jaučia pilvo pūtimą ar pan., rauginto pieno sriubas vartoti reikėtų saikingai. „Šaltos sriubos tokiems žmonėms ne itin tinka ne tik dėl sudėties (pernelyg didelio termiškai neapdorotų daržovių „užtaiso“) , bet ir dėl to, kad patiekalas vartojamas šaltas. Minėtus negalavimus turintiems žmonėms patariama net ir vasarą vartoti ne žemesnės kaip kambario temperatūros patiekalus.

 
Užsienyje
Graikai vaišinasi atšaldyta kiaušinių, citrinų sulčių ir vištienos sultinio sriuba, kurią kai kurie juokais vadina „atšaldyta saulės šviesa“. Ispanai, be abejonės, patiekia gaspačio. Danai mėgsta šaltas pasukų sriubas, o likę skandinavai kaip užkandį arba desertą su pasimėgavimu siurbčioja šaltas vaisių sriubas.
 
Artimuosiuose Rytuose šaltos sriubos gardinamos mėtomis, kardamonu, pankoliu ar cinamonu. Amerikoje kaip niekur kitur ypač populiari „Creme Vichyssoise Glacee“ arba kitaip – šalta bulvienė su porais. Atogrąžų šalyse šaltsriubės gaminamos iš avokadų, kokosų pieno, melionų, neįprasčiausių daržovių ir įvairių jūros gėrybių.

 
Receptai
 
Šalta morkų sriuba

Reikės: 
300 g morkų,
300 g kokosų pieno,
1 skiltelės česnako,
0,5 šaukštelio citrinžolės,
žiupsnelio druskos,
0,5 šaukštelio kario,
Pipirų.
 
Morkas nuskuskite, smulkiau supjaustykite ir sutrinkite elektriniu trintuvu arba sutarkuokite bulvine tarka. Tada sumaišykite su kokosų pienu, išspaustu česnaku ir prieskoniais. Jei norisi skystesnės sriubos, šliūkštelkite šiek tiek vandens ir gerai išmaišykite. Skanaus!


Šaltibarščiai be kefyro

Reikės: 
1 stikl. saulėgrąžų sėklų (išmirkykite per naktį),
3 stikl. vandens,
1,2 česnako skiltelės,
2 arb.š. druskos,
kelių šakelių šviežių krapų,
pusės citrinos sulčių,

kelių šaukštų obuolių acto,
200 g marinuotų arba virtų naminių burokų,
2 agurkų.
 
Pirmiausia saulėgrąžas sumalkite su vandeniu, kad taptų beveik vientisa masė. Įdėkite česnaką, druską, įspauskite citrinos sultis, įpilkite acto. Gerai išmaišykite. Supjaustykite burokus ir agurkus, sudėkite juos į masę. Pabarstykite krapais. Pusvalandžiui pastatykite šaldytuve. Skanaus!
 
Švelni avokadų sriuba

Reikės: 
0,5 didelio agurko,
1 didelio avokado,
1 svogūno (geriausia – šaloto, nes jis švelnaus skonio),
2 šaukštų natūralaus jogurto,
2 šaukštų šviežių mėtų,
4 arbat. š. šviežių žaliųjų citrinų sulčių,
1,5 arbat. š. druskos,
šiek tiek maltų juodųjų pipirų ir kumino,
1 ridikėlio (papuošimui).
 
Visus produktus kartu su stikline šalto vandens sutrinkite trintuve iki vientisos masės. Palikite šaldytuve 1 valandai. Prieš patiekdami papuoškite ridikėlio griežinėliais. Skanaus!

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris