Viduržemio jūros regiono dieta: viskas, kas šviežia

Žydrūnė Domarkaitė
2014-07-18
Ypatingas dėmesys į Viduržemio jūros valstybių gyventojų mitybą ir gyvenimo būdą buvo atkreiptas po epidemiologinių studijų, parodžiusių, jog tenykščius gyventojus rečiau vargina aukštas kraujospūdis, cukraligė, insultas ir infarktas. Tyrimais įrodyta, kad šio regiono mityba palankiausiai veikia širdį.
Viduržemio jūros regiono dieta: viskas, kas šviežia
Viduržemio jūros regiono gyventojų lėkštėse apstu daržovių ir šviežiai ruoštų valgių, meniu nedaug druskos, o didžiąją dalį suvartojamų riebalų sudaro ne gyvulinės, bet augalinės kilmės riebalai.

Išskirtiniai produktai
Viduržemio jūros virtuvei priskiriamos visos kulinarinės tradicijos, esančios aplink Viduržemio jūrą. Visas jas vienija gana panašios klimato sąlygos, jūros artumas, kas nulemia ir panašius vartojamus maisto produktus.
Tarp šių produktų yra alyvuogių aliejus. Tai viena vertingiausių aliejų rūšių, jame yra iki 80 proc. mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios svarbios cholesterolio apykaitai ir širdies bei kraujagyslių ligų profilaktikai. Taip pat regiono mityba gausi žuvyje ir jūros gėrybėse esančių omega-3 riebiųjų rūgščių. Minėtos rūgštys padeda palaikyti normalų arterinį kraujospūdį, slopina trombų formavimąsi, tokiu būdu mažina kraujagyslių užsikimšimo tikimybę, mažina aterosklerozinių plokštelių formavimąsi, palaiko teisingą širdies raumens elektrinį aktyvumą bei slopina polinkį į aritmijas. Be visa ko, viduržiemio jūros gyventojai valgo daug vynuogių ir maistą užgeria vynu, kas leidžia aprūpinti organizmą resveratroliu - bene stipriausiu žinomu antioksidantu. Šis galingas antioksidantas padeda reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, mažina aterosklerozinių plokštelių susidarymą.
 
Svarbiausia – saikas
Pastebėta, kad skirtingai nei kitų išsivysčiusių šalių žmonės, Viduržemio jūros regiono gyventojai sugeba atsispirti įtempto gyvenimo tempo diktatui ir atsilaiko prieš greitąjį maistą. Jų lėkštėse apstu daržovių ir šviežiai ruoštų valgių, meniu nedaug druskos, o didžiąją dalį suvartojamų riebalų sudaro ne gyvūninės, bet augalinės kilmės riebalai.

Norint būti sveikiems, kaip žmonės viduržiemio jūros regione, pamažu reikėtų sumažinti porcijas ir į meniu įtraukti daugiau naudingų produktų: vaisių, daržovių, pilno grūdo duonos, kruopų, pupelių, riešutų ir sėklų, alyvų aliejaus, jūros produktų. Saikingai vartoti pieno produktus, paukštieną, raudonąją mėsą, kiaušinius, o taip pat kartais leisti sau pasimėgauti vynu. „Lyon Diet Heart“ studijos rezultatai parodė, kad tyrimo dalyviai (jau patyrę pirmąjį miokardo infarktą), laikęsi Viduržemio jūros dietos principų po 46 mėn. turėjo 50-70 proc. mažesnę riziką širdies ligų pasikartojimui nei įprastai besimaitinusi kontrolinė grupė.

Komentaras
Restorano „St. Hubertus“ vadovas Linas Kuklerius:
- Viduržemio jūros regione gyvenantys žmonės iš tiesų vartoja daug alyvuogių aliejaus, šviežių žuvies produktų. Jie turi galimybę gauti daugiau sezoninių vaisių ir kartu pasisavinti daugiau vitaminų, todėl ir lyginant su bendra Europos statistika jie gyvena ilgiau. Fizinė jų sveikata taip yra geresnė. Ant jų stalo nerasime tiek daug riebios kiaulienos, miltinių, bulvinių patiekalų, kiek jų būna ant lietuvių stalo. Visi pagrindiniai miltiniai patiekalai yra balta duona ir makaronai (pasta). Lietuvių vartojimo kultūra taip pat keičiasi, todėl vis dažniau ant mūsų stalo patenka aukštos kokybės alyvuogių aliejaus, geros kokybės šviežios žuvies. Kepimui naudojama mažiau augalinių riebalų nei šiaurietiškoje virtuvėje. Viduržemio jūros regione taip pat daugiau vartojama jūros gėrybių, kurių maistinė vertė yra aukštesnė nei mėsos, jas organizmas virškina lengviau. Aišku, jūros gėrybes reiktų rinktis kruopščiai, nes yra dalis žmonių, kurie tokiam maistui alergiški. Viduržemio jūros regione gyvenantys žmonės valgio metu dažnai geria vyną. Tik pagrindinė vyno užduotis – užgerti maistą, o ne prisigerti. Vynas turi būti bendroje dermėje su maistu. Jeigu mes prie stalo turime jaunesnių valgytojų, vynas yra skiedžiamas vandeniu, bet jis ant stalo yra visada. Šio gėrimo nevengiama ir pietų metu, nes tai yra neatsiejama valgymo dalis.

 
Receptai
Daržovės su pelėsiniu sūriu

Reikės:
1 moliūgo,
2 raudonųjų svogūnų,

1 raudonosios paprikos,
200 g žaliųjų alyvuogių,
3 rozmarinų šakelių,
alyvuogių aliejaus,
druskos, pipirų,
100 g mėlynojo pelėsinio sūrio.

Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros. Supjaustykite moliūgą, svogūną, papriką ir sudėkite į skardą. Suberkite alyvuoges ir apibarstykite kapotu rozmarinu. Viską apšlakstykite aliejumi ir pagardinkite druska ir pipirais. Kepkite 35 minutes iki tol, kol daržovės suminkštės ir paruduos. Tuomet ištraukite skardą iš orkaitės ir apibarstykite mėlynuoju pelėsiniu sūriu bei dar pakepkite 3 minutes, kad sūris ištirptų. Skanaus!
 
Svieste keptos krevetės

Reikės:
500 g išlukštentų krevečių,
6 skiltelių česnako,
150 g sviesto,
1 šaukšto provanso žolelių mišinio,
Druskos, pipirų.
Česnakus nulupkite ir supjaustykite kubeliais. Ištirpinkite keptuvėje sviestą ir sudėkite česnakus. Pakepinkite apie 5 minutes, tuomet suberkite krevetes, provanso žoleles, druską ir pipirus. Kaitinkite, vis pamaišant, apie 5 minutes. Galite patiekti su ryžiais arba šviežiomis daržovėmis. Skanaus!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris