Ledai – ne tik gomuriui pamaloninti

Gintarė Kaminskienė
2015-06-22
Vaisiniai, grietininiai, su riešutais, šokoladu, pabarstukais, sirupu... Ledų tokia įvairovė, kad visos vasaros nepakaktų išragauti. Tiesa, persistengti kai kuriais atvejais nereikėtų. Tačiau pakanka įrodymų, kad ledus valgyti – naudinga sveikatai.
Ledai – ne tik gomuriui pamaloninti
Nustatyta, kad valgant ledus organizme paskatinama serotonino gamyba. O tai padeda įveikti stresą ir depresiją, sumažina įtampą.

Tėvynė – Kinija?
Nėra tiksliai žinoma, kas iš tikrųjų išrado valgomuosius ledus. Pirmą kartą pieniški ir grietininiai ledai minimi maždaug antrame trečiame amžiuje prieš mūsų erą Kinijos istoriniuose šaltiniuose. Pieno produktų šaldymo būdai tais laikais buvo laikomi valstybine paslaptimi ir už jų atskleidimą grėsė net mirties bausmė.
Tačiau esama ir senesnės legendos, kuri byloja, kad Romos imperatorius Neronas siųsdavo savo vergus į kalnus parnešti sniego ir ledukų. Šiuos jis liepdavęs sumaišyti su vaisių desertu. Ir tik vėliau Karalius Tangas Kinijoje išrado ledų ir pieno mišinį, dabar vadinamą kokteiliu.
Į ledus panašius desertus europiečiai „parsivežė“ iš Kinijos. Jie buvo prieinami tik kilmingiesiems. Italų aristokratai svečius vaišindavo iš sniego ir vaisių sulčių pagamintu desertu. Deja, užšaldyti mišinio su pienu europiečiams nesisekė dar ilgai. Šią paslaptį pavyko atskleisti tik Venecijos keliautojui Markui Polui. Šis XIII amžiaus pabaigoje iš Kinijos atvežė šerbeto šaldymo receptą. Tad nieko keisto, kad europietiškąja ledų gimtine laikoma Italija. Šio skanėsto gamybos paslaptį italai saugojo net tris šimtus metų.
Vėliau ledai paplito Prancūzijoje, Ispanijoje ir Anglijoje. Beveik visos šalys ledų receptus laikė paslaptyje. O JAV pasiekė tik aštuonioliktame amžiuje. Štai čia ir prasidėjo ledų gamybos technologijų plėtra. Sukurtas pirmasis ledų šaldiklis, įkurta pirmoji ledų gamykla.
 

Receptų įvairovė
Šiandien ledų rūšių su įvairiausiai pagardais yra daugybė. Tam tikri receptai, be abejonės, turi gilias tradicijas.
Štai italai pradėjo gaminti ledus su riešutais, vaisiais, sausainiais ir likeriu. Plombyras, arba paprasčiausi grietininiai ledai, pradėti gaminti Prancūzijoje. Jų pavadinimas ne kilęs iš Plombieres-les-Bains miesto pavadinimo. Eskimo ledų tėvynė – JAV Ajovos valstija. Būtent čia Kristian Nelson sugalvojo, kad ledus galima padengti šokoladiniu glaistu. Šis naujas puikus skanėstas buvo pavadintas „Eskimo tortu“. O po ketverių metų tas pats žmogus užpatentavo ledų ant pagaliuko gamybos aparatą.
Savą istoriją turi net vaflinis ledų indelis. Pasirodo, jis buvo sukurtas taupumo sumetimais. 1903 metais vaflinį indelį ledams užpatentavo italas Marčionis. Mat pardavinėjant paties gaminamus ledus, nuolat kildavo rūpesčių dėl sudaužytų arba pavogtų ledų indelių. Vyriškis sugalvojo, kaip sumažinti sąnaudas, ir ledus ėmė pardavinėti vafliniuose indeliuose.
 
Nauda sveikatai
Be to, kad ledai puikiai atgaivina karštą vasaros dieną, mokslininkai yra atlikę ne vieną tyrimą, kuris įrodo ir kitokią ledų naudą sveikatai. Pavyzdžiui, nustatyta, kad valgant ledus organizme paskatinama serotonino gamyba. O tai padeda įveikti stresą ir depresiją, sumažina įtampą. Prieš šešerius metus Harvardo mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad reguliarus pieniškų ledų valgymas net ketvirtadaliu didina moterų vaisingumą. Todėl dauguma vaisingumo klinikų pacientėms, trokštančioms susilaukti vaikų, rekomenduoja kiekvieną dieną suvalgyti po vieną porciją ledų.
Tačiau bet kokiu atveju reikėtų įsidėmėti, kad ledai ne visais atvejais yra nekaltas skanėstas. Juk maistinėmis savybėmis jie vertinami kaip pieno produktas. Naudinga tai, kad juose yra nemažai baltymų, kalcio, magnio, fosforo ir riebaluose tirpių vitaminų – A, D ir E. Žinia, kad vitamino D itin trūksta daugeliui gyvenančių šiauriau, tad ledai – puikus pasirinkimas. Be to, grietininiuose leduose bei plombyre yra nemažai pieno riebalų. Tačiau pieno riebaluose vyrauja sočiosios riebalų rūgštys, kurių per dideli kiekiai maiste nerekomenduojami vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems problemų dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Tokiems žmonėms vertėtų rinktis vaisinius ledus arba šerbetą.
 
Įdomus faktas
Kas penktas ledų valgytojas pasidalina šiuo gardumynu su savo šunimi ar kate.
 

Receptai 
Grietinėlės ledai su uogomis

Reikės:
900 ml plakamosios 36 proc. riebumo grietinėlės,
200 g indelio kondenstuoto saldinto pieno,

1 saujos braškių, mėlynių ar aviečių.
Grietinėlę išplakite iki standumo ir į ją, pildami plona srovele, atsargiai įmaišykite kondensuotą pieną, kad pasiskirstytų tolygiai. Taip pat atsargiai įmaišykite uogas. Masę sudėkite į šaldymui skirtus indelius, kiškite į šaldiklį ir po dviejų trijų valandų galėsite mėgautis ledais. Skanaus!
 
Švelnus naminis šerbetas

Reikės:

200 ml plakamosios 36 proc. riebumo grietinėlės,
500 g šaldytų uogų,
5 valgomųjų šaukštų cukraus pudros.
Šaldytas uogas sudėkite į elektrinį smilkintuvą ir sumalkite. Po truputį pilkite grietinėlę į maltas uogas ir plakite. Sudėkite cukraus pudrą ir baikite plakti. Atkreipkite dėmesį, kad cukraus pudros gali prireikti daugiau, jei naudosite rūgštesnes uogas. Dėkite į šaldytuvą. Po valandėlės galite mėgautis švelnaus skonio ledais. Skanaus!
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris