Kava - dvi medalio pusės

Žydrūnė Domarkaitė
2014-04-10
Pastebėjau, kad septyniolikmetė dukra vis daugiau vartoja kavos. Anksčiau maniau, kad ji daugiausia tai daro eidama su draugais, ar po mokyklos. Vis dėlto dabar ji kavą geria ir namuose. Koks yra leistinas kavos kiekis, kurį galima sunaudoti per dieną? Ar toks pomėgis negali pakenkti dukros sveikatai?
Ligita, 51 metai
Kava - dvi medalio pusės

 Atsako specialistas:

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius profesorius Rimantas Stukas:

- Į Lietuvą atėjusi kavos mada ženkliai padidino šio gėrimo mėgėjų gretas ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir paauglių. Pagal Pasaulio sveikatos rekomendacijas du puodeliai per dieną nekelia įrodytos rizikos sveikatai, tai nereiškia, kad reikia juos ir išgerti. Be to, kavos poveikis skirtingam organizmui gali būti skirtingas, viskas priklauso nuo jo būklės. Vis dėlto kava įeina į mokiniams nerekomenduojamų produktų sąrašą, nors ir nėra teigiama, kad ji draudžiama. Tačiau vertėtų žinoti, kad kavoje yra kofeino. Tai stimuliuojanti medžiaga, kuri laikoma tam tikrų sutrikimų rizikos veiksniu, o paauglys dar vystosi, auga. Sveikos mitybos piramidėje kavos nėra, niekas nerekomenduoja gerti kavos, bet tai produktas, kuris plačiai vartojamas.
Maisto rizikos vertinimo institutas nurodo, kad nuo 100 iki 600 miligramų kofeino per dieną gali paspartinti mintis bei pagerinti bendrą organizmo budrumą, tad galime sakyti, kad tiek kavos organizmui nepakenks. Tuo tarpu daugiau nei 2 000 miligramų kofeino sukelia nemigą, drebulį, padažnėjusį kvėpavimą. Kanados saugos institucijos kaip saugų kofeino kiekį nurodo 300-400 miligramų - tai yra maždaug trys puodeliai.
Reikėtų įsidėmėti, kad per didelis kofeino vartojimas stimuliuoja organizmą, bei sukelia priklausomybę, tad žmogus pradeda blogai jaustis, jei neišgeria kavos. Taigi saugūs yra tik trys puodeliai per dieną. Daugelis paauglių pasiduoda bendraamžių įtakai ir pradeda vartoti daugiau. Pastebėjau, kad tai labai populiaru daryti lauke, nešantis savo mėgstamą puodelį. Madą gerti kavą lauke akivaizdžiai įrodo ir vis daugėjančių kavinių skaičius, kuriose galima nusipirkti kavos išsinešti. Pastebėjus, kad vaikai geria per daug kavos, reiktų su jais pakalbėti, apšviesti apie kofeino žalą. Ne kiekvienas vaikas žino, kas yra sveika, o kas ne. Daugelis gėdijasi tam tikrų „sveikų produktų“. Savotiška mada yra vartoti įvarius energinius gėrimus.
Tėvams ir mokytojams reiktų skatinti vaiką rinktis sveikesnius gėrimus. Patarčiau kavą pakeisti paprastu arba mineraliniu vandeniu. Tinka ir įvairios sultys, tačiau geriant natūralias, šviežiai spaustas sultis reiktų jas truputį praskiesti, taip geriau būna įsisavinamos maistinės medžiagos. Taip pat vertėtų žinoti, jog vienas kitas puodelis kavos nepakenks, tačiau juodos kavos nerekomenduojama gerti iš karto atsikėlus ant tuščio skrandžio, tai kenkia kasai.
 
Tarp kitko:
Kavą geriantys suaugusieji per mėnesį vidutiniškai jos išgeria 66, o paaugliai – 29 puodelius. Tarp pastarųjų tiek vaikinai, tiek merginos kavos išgeria panašiai. Tuo tarpu suaugusios moterys vidutiniškai per mėnesį išgeria 10 kavos puodelių daugiau nei vyrai.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Santaros klinikų Biobanko vadovas Daniel Naumovas tapo prestižinio „EuCARE“ projekto koordinatoriumi Lietuvoje. Medici...
  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Jono (71 m.) ligos istorija – detektyvas, kurio kaltininko medikai nerado kelerius metus. Prastai pasijutęs vyriškis ...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Kaip nepasiklysti tarp jaunystės eliksyrų

  Atrodyti jaunatviškai ir didžiuotis puikia išvaizda – svarbu daugeliui moterų, tačiau neretai pasirenkama netinkama strategija grožiui puoselėti, pastebi profesionali medicinos kosmetologė Gerda Venclovaitė.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prancūzus COVID-19 užkniso juodai

  Nepaisant protestų ir nusiteikusių prieš privalomą vakcinaciją prancūzų minių, parlamentas ryžtingas – su pandemija kovos tomis priemonėmis, kurios veikia. Nuo šiol nevakcinuotų prancūzų gyvenimas taps itin ribotas, kad būtų kaip įmanoma labiau sumažinta kronaviruso plitimo grėsmė.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokia galva, tokia ir kalba
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia galva, tokia ir kalba
  Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  Palmira Rudalevičienė Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica