Kava - dvi medalio pusės

Žydrūnė Domarkaitė
2014-04-10
Pastebėjau, kad septyniolikmetė dukra vis daugiau vartoja kavos. Anksčiau maniau, kad ji daugiausia tai daro eidama su draugais, ar po mokyklos. Vis dėlto dabar ji kavą geria ir namuose. Koks yra leistinas kavos kiekis, kurį galima sunaudoti per dieną? Ar toks pomėgis negali pakenkti dukros sveikatai?
Ligita, 51 metai
Kava - dvi medalio pusės

 Atsako specialistas:

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius profesorius Rimantas Stukas:

- Į Lietuvą atėjusi kavos mada ženkliai padidino šio gėrimo mėgėjų gretas ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir paauglių. Pagal Pasaulio sveikatos rekomendacijas du puodeliai per dieną nekelia įrodytos rizikos sveikatai, tai nereiškia, kad reikia juos ir išgerti. Be to, kavos poveikis skirtingam organizmui gali būti skirtingas, viskas priklauso nuo jo būklės. Vis dėlto kava įeina į mokiniams nerekomenduojamų produktų sąrašą, nors ir nėra teigiama, kad ji draudžiama. Tačiau vertėtų žinoti, kad kavoje yra kofeino. Tai stimuliuojanti medžiaga, kuri laikoma tam tikrų sutrikimų rizikos veiksniu, o paauglys dar vystosi, auga. Sveikos mitybos piramidėje kavos nėra, niekas nerekomenduoja gerti kavos, bet tai produktas, kuris plačiai vartojamas.
Maisto rizikos vertinimo institutas nurodo, kad nuo 100 iki 600 miligramų kofeino per dieną gali paspartinti mintis bei pagerinti bendrą organizmo budrumą, tad galime sakyti, kad tiek kavos organizmui nepakenks. Tuo tarpu daugiau nei 2 000 miligramų kofeino sukelia nemigą, drebulį, padažnėjusį kvėpavimą. Kanados saugos institucijos kaip saugų kofeino kiekį nurodo 300-400 miligramų - tai yra maždaug trys puodeliai.
Reikėtų įsidėmėti, kad per didelis kofeino vartojimas stimuliuoja organizmą, bei sukelia priklausomybę, tad žmogus pradeda blogai jaustis, jei neišgeria kavos. Taigi saugūs yra tik trys puodeliai per dieną. Daugelis paauglių pasiduoda bendraamžių įtakai ir pradeda vartoti daugiau. Pastebėjau, kad tai labai populiaru daryti lauke, nešantis savo mėgstamą puodelį. Madą gerti kavą lauke akivaizdžiai įrodo ir vis daugėjančių kavinių skaičius, kuriose galima nusipirkti kavos išsinešti. Pastebėjus, kad vaikai geria per daug kavos, reiktų su jais pakalbėti, apšviesti apie kofeino žalą. Ne kiekvienas vaikas žino, kas yra sveika, o kas ne. Daugelis gėdijasi tam tikrų „sveikų produktų“. Savotiška mada yra vartoti įvarius energinius gėrimus.
Tėvams ir mokytojams reiktų skatinti vaiką rinktis sveikesnius gėrimus. Patarčiau kavą pakeisti paprastu arba mineraliniu vandeniu. Tinka ir įvairios sultys, tačiau geriant natūralias, šviežiai spaustas sultis reiktų jas truputį praskiesti, taip geriau būna įsisavinamos maistinės medžiagos. Taip pat vertėtų žinoti, jog vienas kitas puodelis kavos nepakenks, tačiau juodos kavos nerekomenduojama gerti iš karto atsikėlus ant tuščio skrandžio, tai kenkia kasai.
 
Tarp kitko:
Kavą geriantys suaugusieji per mėnesį vidutiniškai jos išgeria 66, o paaugliai – 29 puodelius. Tarp pastarųjų tiek vaikinai, tiek merginos kavos išgeria panašiai. Tuo tarpu suaugusios moterys vidutiniškai per mėnesį išgeria 10 kavos puodelių daugiau nei vyrai.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica