Ar tikrai vakarienę reikia atiduoti priešui?

Žydrūnė Domarkaitė
2014-04-25
Sakoma, kad pusryčius reikia valgyti pačiam, pietus pasidalinti su draugu, o vakarienę atiduoti priešui. Gal dėl šio posakio, o gal dėl kitų priežasčių, vakarienė yra labiausiai ginčytinas paros valgymo metas. Madingų dietų šalininkai po 18 valandos renkasi daugiau nieko nevalgyti. Tuo tarpu dietologai mažiau kategoriški: vakarienė turi būti lengva ir neapsunkinanti organizmo.
Ar tikrai vakarienę reikia atiduoti priešui?

Vakarieniauti būtina
Kol galvojama, kad gražias kūno linijas galima išlaikyti tik atsisakius vakarienės, gydytojai dietologai tvirtina, jog ji yra naudinga ir nevalgydami jos galime pakenkti sveikatai. Dietologai ir virškinimo ligų specialistai vieningi – vakarieniauti būtina, tačiau tai reikėtų daryti protingai.
Jeigu paskutiniam dienos valgymui tenka beveik pusė paros maisto arba vakarienei pasirenkama kepta mėsa su bulvėmis ir salotomis su majonezo padažu, o desertui ledai su šokolado užpilu, gal vakarienės reikėtų ir vengti. Tačiau jei valgote tinkamu metu, lengvai virškinamą maistą, vakarienė jums bus tik į naudą.
 
Kada valgyti
Vakarieniauti sėdama likus keturioms valandoms iki nakties miego ir suvalgoma ne daugiau kaip 25 proc. dienos kalorijų (suaugusio žmogaus paros norma priklausomai nuo jo amžiaus, lyties, gyvenimo būdo ir kitų veiksnių – nuo 2500 iki 4500 kalorijų). Vakarienės lėkštėje – neriebus ir mažai kaloringas maistas, o stiklinėje – nesaldus gėrimas be kofeino.
Jei nespėjate pavalgyti dienos metu ir planuojate valandos bėgyje eiti miegoti, geriau palaukite rytojaus. Valgymas prieš miegą ne tik sutrikdys virškinimą, bet ir pablogins miego kokybę, todėl ryte gailėsitės, kada susigundėte vėlyva vakariene.
 
Kokius patiekalus rinktis
Vakare geriausia valgyti troškintas daržoves bei riešutus su trupučiu sviesto, druskos ir prieskonių. Taip pat gerai tinka grikiai, nes jie yra nesunkiai virškinami. Daržovės bei riešutai veikia raminamai, mažina psichologinę įtampą ir suaktyvina hormonalinių funkcijų veiklą. 
Taip pat puikiai tinka sriubos. Tam galite pasirinkti šaltas, termiškai neapdorotas sriubas arba salotas. Svarbiausia, kad vengtumėte riebių užpilų. Rinkdamiesi duoną, valgykite grūdėtą arba pakeiskite ją ryžių trapučiais. Jie greičiau susivirškins nei balta duona, o ir kalorijų juose mažiau.
Dietologai rekomenduoja vakarienei rinktis tuos produktus, kurie teigiamai veikia miegą ir padeda kovoti su nemiga: apkepta žuvis, švieži ir virti kopūstai, javainiai, žirneliai, žalumynai. Visuose juose yra kalcio, kuris užtikrina smegenų aktyvumo stabilumą, ir magnio, padedančio raumenims atsipalaiduoti. Valgyti tokius produktus geriausia likus 1,5–2 valandoms iki miego.
 
Patarimas:
Ko vengti vakarienės metu?
Patys netinkamiausi produktai vakarienei: kepta mėsa, bulvės, duona, ankštinės daržovės, kepiniai, saldumynai ir įvairūs saldūs gazuoti gėrimai. Taip pat vakarienei netinka vaisiai, grūdiniai bei rauginti pieno produktai. Jie sužadina organizmą, o tai nepalanku normaliam miegui. Jeigu vakare valgomi grūdiniai ir ankštiniai maisto produktai, organizme sutrinka medžiagų apykaita.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

      Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris