Apsipirkti parduotuvėje – tik pusė darbo

www.lsveikata.lt
2020-03-24
Esu socialinėje erdvėje kažkur skaičiusi, kad žmonės muilu plauna vaisius, daržoves, net salotas. Ar čia pokštas, ar tikrai reikia dezinfekuoti net ir maistą?
Gerda, 32 m.
Apsipirkti parduotuvėje – tik pusė darbo
Visus vaisius - obuolius, apelsinus - rekomenduojama dezinfekuoti muilu. Tiesiog išsimuilinkite rankas ir putomis patrinkite produktus. Nesvarbu, su žievele vaisius ar be jo. Dabar svarbiausia užtikrinti, kad virusų neparsineštume iš prekybos centrų namo.

Jei durų rankenas, mygtukus, telefono ekranus jau daugelis įpratome dezinfekuoti, muilu plauti vaisius ir daržoves – dar kiek neįprasta. Specialistai įspėja – pradėkime!
 

Rinktis apdorotą maistą
Gydytoja dietologė Evelina Sabonaitytė sako dabar rekomenduojama valgyti tik apdorotą maistą. Mat virusai plinta ne tik oro lašeliniu būdu, bet ir per daiktus juos liečiant. Ne išimtis vaisiai bei daržovės.
„Visus vaisius - obuolius, apelsinus - rekomenduojama dezinfekuoti muilu. Tiesiog išsimuilinkite rankas ir putomis patrinkite produktus. Nesvarbu, su žievele vaisius ar be jo. Dabar svarbiausia užtikrinti, kad virusų neparsineštume iš prekybos centrų namo. Muilas kuo puikiausiai pašalina susikaupusius nešvarumus nuo bet kokių paviršių“, - teigia gydytoja dietologė.
 
Tokias daržoves kaip žiedinius kopūstus ar brokolius E.Sabonaitytė pataria pamirkyti vandenyje, vėliau gerai nuplauti po tekančiu vandeniu. Vis dėlto esant galimybėms gydytoja pataria šiuo metu žalio, neapdoroto maisto verčiau nevalgyti. Mat nėra aišku, ar tikrai pavyksta pašalinti visas bakterijas ir virusus. Verdant, kepant ar garinant galime būti tikri – mikrobai žūva.
 

Valyti pakuotes
Nors vien saugiai nuvykti į parduotuvę ir parsinešti maisto produktų šiandien tikras iššūkis, tai - tik pusė darbo. E.Sabonaitytė atkreipia dėmesį, kad visus produktus ir pakuotes, kurios atkeliauja iš prekybos centrų, turėtume dezinfekuoti.
„Visas pakuotes, kurias įmanoma nuplauti, plaukite kuo karštesniu vandeniu ir muilu. Šiandien turėtume plauti ir dezinfekuoti viską, kas iš aplinkos patenka į mūsų namus, juo labiau - virtuvę. Net ir maišelius, į kuriuos supakuoti, tarkime, obuoliai, taip pat patariama pirma nuplauti maišelį, o po to obuolius“, -  sako gydytoja.

 
Verta žinoti
Kiek koronavirusas gali išlikti ant paviršių?
Nors tiksliai nėra žinoma, kiek koronavirusas gali išlikti ant paviršių, naujausia JAV mokslininkų studija, paskelbta duomenų bazėje „MedRxiv“, teigia, kad COVID-19 ore gali išlikti gyvybingas iki 3 valandų, o ant vario paviršiaus – iki 4 valandų, ant kartono – iki 24 valandų, ant nerūdijančio plieno ir plastiko – nuo 2 iki 3 dienų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica