Vaikas peršalo: kada griebtis antibiotikų

Aigustė Tavoraitė
2018-02-09
Vaikui pakilo temperatūra, sloguoja, skundžiasi gerklės skausmu. Pagal simptomus panašu, kad tai nėra gripas. Tačiau kaip atskirti, ar neprikibo kokia bakterinė infekcija ir nereikia skubėti pas gydytoją. Girdėjau, kad tuomet svarbu gydymą antibiotikais paskirti labai greitai...
Rita, 33 metai
Vaikas peršalo: kada griebtis antibiotikų
Jei vaikas net esant nedidelei temperatūrai tampa vangus, negeria skysčių, tarsi papilkėja, nesidomi aplinka, įprastais žaislais ir pan., atžalą reikėtų skubėti parodyti gydytojui. Tokiais atvejais mamos neretai sako, kad vaikas susirgo „kitaip“.

Pataria specialistė
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė:
 

- Išsiaiškinti, virusas ar bakterija sukėlė kvėpavimo takų ligą, padeda kraujo tyrimas. Tačiau tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į tam tikrus požymius.
Jei vaikas karščiuoja, bet išlieka aktyvus, geria daug skysčių, išgėrus vaistų temperatūra daugmaž normalizuojasi, išlieka geras apetitas, tuomet nereikėtų labai nerimauti.
Gydantis namie pirmiausiai reikėtų pasirūpinti, kad vaikas gautų pakankamai skysčių. Stengtis sugirdyti bent po šaukštą kas 5–10 minučių. Galima vaikui duoti ir temperatūrą mažinančių vaistų, tačiau tik tuomet, kai ji aukštesnė nei 38 °C. Taip pat labai svarbu reguliariai valyti nosį – su paprastu ar mineraliniu, jūros vandeniu. Vėliau atsižvelgiant į vaiko amžių naudoti lašiukus.
 
Tokiais atvejais gelbsti ir natūralios priemonės – įvairios arbatos, medus ir kt. Aišku, čia reikia ir atsargumo dėl galimo vaiko jautrumo atitinkamiems augalams.
Pirmomis dienomis, kuomet čiaudint, kosėjant viruso į aplinką išskiriama daugiausiai, apskritai nerekomenduojama leisti atžalos į darželį ar mokyklą.
Tačiau retais atvejais, užklupus bakterinės kilmės infekcijai, esant smegenų uždegimui ar labai sunkios formos plaučių uždegimui, sepsiui, pagalbą vaikui suteikti ir antibiotikus pradėti vartoti reikia per pirmą parą.
 

Jei vaikas net esant nedidelei temperatūrai tampa vangus, negeria skysčių, tarsi papilkėja, nesidomi aplinka, įprastais žaislais ir pan., atžalą reikėtų skubėti parodyti gydytojui. Tokiais atvejais mamos neretai sako, kad vaikas susirgo „kitaip“.
Pas specialistą kuo greičiau apsilankyti reikėtų ir, jei išgėrus karštį mažinančių vaistų nei po valandos, nei pakartotinai suvartojus medikamentų vaiko temperatūra nekrinta.
 
Suklusti tėvams reikėtų ir pastebėjus padažnėjusį vaiko kvėpavimą. Normalu, kad taip būna kylant temperatūrai. Tačiau jei vaistais „numušus“ temperatūrą kvėpavimas išlieka toks pat, reikėtų pasirodyti gydytojui.
Kitas simptomas – jei vaikas pradeda mėlynuoti, kvėpuojant dalyvauja pagalbiniai raumenys – įsitraukia tarpšonkauliniai tarpai, pilvas tarsi spaudžiasi stuburo link. Taip gali nutikti spazmuojant bronchui, tuomet vaikui gali papildomai reikėti deguonies, o tam namie sąlygų nėra.

 
Verta žinoti
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad 2–7 metų vaikams šeimos gydytojas gali atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą. Šis leidžia po keleto minučių tiksliai išsiaiškinti, kokios kilmės susirgimas – virusinės ar bakterinės – kamuoja mažąjį pacientą. Toks testas yra svarbus ir gydytojams padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica