Vaikas peršalo: kada griebtis antibiotikų

Aigustė Tavoraitė
2018-02-09
Vaikui pakilo temperatūra, sloguoja, skundžiasi gerklės skausmu. Pagal simptomus panašu, kad tai nėra gripas. Tačiau kaip atskirti, ar neprikibo kokia bakterinė infekcija ir nereikia skubėti pas gydytoją. Girdėjau, kad tuomet svarbu gydymą antibiotikais paskirti labai greitai...
Rita, 33 metai
Vaikas peršalo: kada griebtis antibiotikų
Jei vaikas net esant nedidelei temperatūrai tampa vangus, negeria skysčių, tarsi papilkėja, nesidomi aplinka, įprastais žaislais ir pan., atžalą reikėtų skubėti parodyti gydytojui. Tokiais atvejais mamos neretai sako, kad vaikas susirgo „kitaip“.

Pataria specialistė
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė:
 

- Išsiaiškinti, virusas ar bakterija sukėlė kvėpavimo takų ligą, padeda kraujo tyrimas. Tačiau tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į tam tikrus požymius.
Jei vaikas karščiuoja, bet išlieka aktyvus, geria daug skysčių, išgėrus vaistų temperatūra daugmaž normalizuojasi, išlieka geras apetitas, tuomet nereikėtų labai nerimauti.
Gydantis namie pirmiausiai reikėtų pasirūpinti, kad vaikas gautų pakankamai skysčių. Stengtis sugirdyti bent po šaukštą kas 5–10 minučių. Galima vaikui duoti ir temperatūrą mažinančių vaistų, tačiau tik tuomet, kai ji aukštesnė nei 38 °C. Taip pat labai svarbu reguliariai valyti nosį – su paprastu ar mineraliniu, jūros vandeniu. Vėliau atsižvelgiant į vaiko amžių naudoti lašiukus.
 
Tokiais atvejais gelbsti ir natūralios priemonės – įvairios arbatos, medus ir kt. Aišku, čia reikia ir atsargumo dėl galimo vaiko jautrumo atitinkamiems augalams.
Pirmomis dienomis, kuomet čiaudint, kosėjant viruso į aplinką išskiriama daugiausiai, apskritai nerekomenduojama leisti atžalos į darželį ar mokyklą.
Tačiau retais atvejais, užklupus bakterinės kilmės infekcijai, esant smegenų uždegimui ar labai sunkios formos plaučių uždegimui, sepsiui, pagalbą vaikui suteikti ir antibiotikus pradėti vartoti reikia per pirmą parą.
 

Jei vaikas net esant nedidelei temperatūrai tampa vangus, negeria skysčių, tarsi papilkėja, nesidomi aplinka, įprastais žaislais ir pan., atžalą reikėtų skubėti parodyti gydytojui. Tokiais atvejais mamos neretai sako, kad vaikas susirgo „kitaip“.
Pas specialistą kuo greičiau apsilankyti reikėtų ir, jei išgėrus karštį mažinančių vaistų nei po valandos, nei pakartotinai suvartojus medikamentų vaiko temperatūra nekrinta.
 
Suklusti tėvams reikėtų ir pastebėjus padažnėjusį vaiko kvėpavimą. Normalu, kad taip būna kylant temperatūrai. Tačiau jei vaistais „numušus“ temperatūrą kvėpavimas išlieka toks pat, reikėtų pasirodyti gydytojui.
Kitas simptomas – jei vaikas pradeda mėlynuoti, kvėpuojant dalyvauja pagalbiniai raumenys – įsitraukia tarpšonkauliniai tarpai, pilvas tarsi spaudžiasi stuburo link. Taip gali nutikti spazmuojant bronchui, tuomet vaikui gali papildomai reikėti deguonies, o tam namie sąlygų nėra.

 
Verta žinoti
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad 2–7 metų vaikams šeimos gydytojas gali atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą. Šis leidžia po keleto minučių tiksliai išsiaiškinti, kokios kilmės susirgimas – virusinės ar bakterinės – kamuoja mažąjį pacientą. Toks testas yra svarbus ir gydytojams padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris