Padidėjo limfmazgiai? Būtina pasitikrinti

Vytautas Paulius Rasokaitis
2023-07-21
Limfadenopatija – tai limfmazgių padidėjimas ir jų konsistencijos bei struktūros pakitimas. „Gali padidėti vienas limfmazgis ar keletas skirtingų jų grupių. Svarbu tai, kad limfadenopatija yra ne diagnozė, o tik ją sukėlusios ligos simptomas.
Padidėjo limfmazgiai? Būtina pasitikrinti
Pastebėjus padidėjusius limfmazgius, gydytojai ragina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris išsiaiškinęs nusiskundimus, apžiūrėjęs pacientą, galės nuspręsti, ar limfmazgių padidėjimas pavojingas, ar greičiau yra sąlygotas nepiktybinių priežasčių.

Konsultuoja specialistė
VUL Santaros klinikų gydytoja hematologė Skirmantė Černauskienė:
 
Delsti – pavojinga
Pastebėjus padidėjusius limfmazgius, gydytoja ragina kreiptis į šeimos gydytoją. „Šeimos gydytojas, išsiaiškinęs nusiskundimus, apžiūrėjęs pacientą, galės nuspręsti, ar limfmazgių padidėjimas pavojingas, ar greičiau yra sąlygotas nepiktybinių priežasčių“, – pasakoja gydytoja. 
 
Limfadenopatija yra pavojinga, kuomet limfmazgiai kieti, netolygūs, nepaslankūs, kai yra nenustatoma infekcijos židinio ar sisteminėms jungiamojo audinio ligoms būdingų simptomų. „Kai pacientą vargina dažniausiai vakarais pakylanti aukšta temperatūra (>38 laipsniai), nepaaiškinamas svorio kritimas ir intensyvus naktinis prakaitavimas, reikia sunerimti. Taip pat svarbus laikas: jei padidėję limfmazgiai persistuoja ir ypač dinamikoje progresuoja, tuomet reikėtų detalesnio ištyrimo“, – teigia gydytoja.
 
Hematologė atkreipia dėmesį, jog didesnio budrumo prireikia, jeigu pažeisti tam tikrų specifinių lokalizacijų limfmazgiai, pavyzdžiui, viršraktikauliniai ar tarpuplaučio – kadangi šiose lokalizacijose dažniau nei kitur patvirtinama onkologinių ligų sąlygota limfadenopatija.
 
Priežastys įvairios
Limfmazgių padidėjimo priežastys gali būti labai įvairios. „Įvertinus, kad limfinė sistema yra išsidėsčiusi praktiškai visame žmogaus organizme ir platų organizmo reakcijų, kuriose ji dalyvauja, spektrą, limfmazgių padidėjimo priežastys yra suskirstytos į penkias grupes: dažniausios infekcinės ligos (virusinės, bakterinės, grybelinės, parazitinės). 
 
Taip pat autoimuninės ligos, vartojami medikamentai, onkologinės, hematologinės ligos ar solidinių navikų metastazės ir kitos retos ligos, pavyzdžiui, sarkoidozė“, – aiškina gydytoja
 
Taikomas personalizuotas gydymas
Kadangi limfadenopatija yra simptomas, o ne diagnozė, yra gydoma limfmazgių padidėjimą sukėlusi priežastis. „Kaip hematologė dažniausiai susiduriu su limfomų sąlygotu limfmazgių padidėjimu. Tuomet skiriamas gydymas atsižvelgiant į daugelį veiksnių: kiekvieno individualaus paciento tikslų ligos tipą, amžių, žmogaus būklę, ligos išplitimą“, – paaiškina S.Černauskienė. Paprastai pacientui yra skiriamas kombinuotas gydymas chemoterapija ir biologine terapija. Kai kuriais atvejais, atkreipia dėmesį gydytoja, gali prireikti ir radioterapijos ar net kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos. Gydymas paprastai trunka nuo trijų iki šešių mėnesių.
 
Rekomendacijos gyvenimo būdui
Paklausta, kokių atsargumo priemonių, gyvenimo būdo, mitybos ar fizinio aktyvumo apribojimų turėtų laikytis pacientai, kuriems diagnozuota limfadenopatija, gydytoja sako, kad gyvenimo būdo rekomendacijos priklauso nuo limfadenopatiją sukėlusios priežasties.
 
„Jeigu limfmazgiai padidėjo paprasčiausiai dėl virusinės infekcijos, jokių ypatingų priemonių nereikia. Jei limfmazgių padidėjimas yra sąlygotas limfomos, gydymo metu prašome pacientų, kiek tik leidžia savijauta, išlaikyti fizinį aktyvumą, stabilų svorį. Taip pat stengtis vengti streso, ilsėtis, ieškoti psichologinės pagalbos, vengti didelių susibūrimų ir kontakto su infekcijomis sergančiais asmenimis, kadangi visi šie nuo paciento priklausantys veiksniai yra svarbūs kelyje į pasveikimą“, – teigia pašnekovė.

Verta žinoti
„Nėra tiksliai žinoma, kodėl vieni žmonės suserga limfoma, o kiti ne. Žinomi keli rizikos veiksniai, kurie gali lemti didesnę tikimybę susirgti šia liga, pavyzdžiui, infekcinės ligos: hepatitas C, žmogaus imunodeficito virusas. Taip pat gretutinės ligos, dėl kurių gydymo yra nusilpusi imuninė sistema, po organų transplantacijų ar reumatologinių ligų gydymo. Manoma, kad pirmos eilės giminaičiai turi didesnę riziką susirgti tam tikrų tipų limfomis, jei sirgo artimasis. Visgi dažniausiai pacientams nenustatome jokių rizikos veiksnių, taigi ir būdų, kaip galima apsisaugoti nuo šios ligos, deja, nėra“, – apgailestauja S.Černauskienė.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris