Nenurašykite ligos buitiniam nuovargiui

Greta Vanagienė
2020-02-17
Neretai užsitęsusį nuovargį nurašome tiesiog intensyviam gyvenimo tempui. Rodos, dirbant daugiau nei aštuonias valandas per parą, naktį kelis kartus budinamam mažylio, nudirbant devynias galybes buitinių darbų jausti nuovargį – normalu. Medicinos laboratorinės diagnostikos gydytoja Dangira Babenskienė pataria, kaip atpažinti, kad esi pavargęs ne nuo kasdienių darbų maratono, o dėl vitaminų trūkumo ar sveikatos negalavimų.
Nenurašykite ligos buitiniam nuovargiui
Nuovargis - viena dažniausiai pasitaikančių įvairių sveikatos sutrikimų priežasčių.

Nenumoti ranka
 

Gydytoja Dangira Babenskienė sako, nors retam pavyksta teisingai paskirstyti paros laiką, kad nesijaustume pervargę, turėtume stengtis jį dalinti į tris dalis po aštuonias valandas: aštuonios valandos miegui, aštuonios darbui ir aštuonios poilsiui. Jei nuovargis nepraeina pailsėjus ar kankina ilgesnį laiką, būtina išsitirti savo sveikatos būklę.

 
„Mūsų organizmas protingas - kovodamas su liga stengiasi nuslėpti rimtus sveikatos sutrikimus bendro pobūdžio simptomais, tai yra nuovargiu. Todėl jį pajutus, negalima numoti ranka“, - įspėja specialistė.

Anot jos, jei nuovargis atsirado dėl psichologinių priežasčių, pailsėjus prarastos jėgos turėtų sugrįžti. Tačiau jei nuovargį lėmė funkciniai sutrikimai, būsena po atostogų išlieka tokia pati, per jas jaučiamės apatiški, nedžiugina net atostogų žavesys.
 
Vitamino D trūkumas
D.Babenskienė pažymi, jog mūsų organizmas turi savireguliacinius procesus. Jei yra nedideli nuokrypiai vitaminų, mikroelementų, hormonų (ypač tų kurie reaguoja į stresą), organizmas atigauna savaime. Tačiau ne be pasekmių. Šaltuoju paros metu dažnas gali jausti energijos stoką dėl saulės šviesos stygiaus.
„Žiemą gyvename nuolatinėje prieblandoje. O jei ji tokia kaip šiais metais, darganota ir be sniego, mus psichologiškai tai paveikia, patiriame daug streso, taip pat negauname vitamino D, dėl kurio trūkumo sutrinka medžiagų apykaita ir biocheminiai procesai“, - sako gydytoja.
Anot jos, vitamino D trūkumas taip pat gali būti viena nuovargio priežasčių.
„Kadangi gyvename klimatinėje zonoje, kur būna mažai saulės, beveik aštuoniasdešimt procentų populiacijos šio vitamino trūksta. Atlikus kraujo tyrimus ir nustačius vitamino D koncentraciją kraujyje, galima parinkti tinkamą vitamino dozę, stebėti jo pasisavinimą ir kontroliuoti“, - aiškina laboratorinės diagnostikos gydytoja.

 
Vertinamas visas organizmas
Vis dėlto suversti kaltę vien vitamino D stokai galima ne visada. Mat žmogaus organizmas yra daugiafunkcis. D.Babenskienė aiškina, jog visos organizmo sistemos yra susijusios įvairiais biocheminiais procesais, todėl tirti tik vieno aspekto negalima.
Nuovargis, anot gydytojos, yra viena dažniausiai pasitaikančių įvairių sveikatos sutrikimų priežasčių. Dažnai taip pasireiškia ankstyva mažakraujystė, cukrinis diabetas, vitaminų, mikroelementų stoka, taip pat lipidų apykaitos, virškinimo sistemos, inkstų ir skydliaukės veiklos sutrikimai.
Tik įvertinę visus su nuovargiu susijusius procesus gydytojai gali rasti pagrindinę šio sutrikimo priežastį.

 
Tarp kitko
Dėl organizmo disbalanso, vitaminų, mikroelementų ir hormonų funkcijos sutrikimo gali pasireikšti ne tik nuovargis, bet išsausėti bei pleiskanoti oda, lūžinėti nagai, slinkti plaukai, sutrikti miegas ar net užklupti depresija.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      Budinti vaistinė


      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris